50 درصد پزشکان عمومی در طبابت اشتغال ندارند

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور با بیان اینکه همه حجم مطالبات انباشته شده پزشکان عمومی را لمس می‌کند، گفت: باید در طب عمومی کشور یک بازمهندسی انجام شود در غیر اینصورت پزشکی عمومی باز هم به سرنوشت امروزش دچار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر علیرضا زالی در چهارمین گردهمایی سالانه انجمن پزشکان عمومی با اشاره به مشکلات پزشکان عمومی در کشور، گفت: متاسفانه این مشکلات تا جایی پیش رفته که به دانشجویان پزشکی نیز تسری یافته است؛ به طوریکه می‌بینیم نگرانی از آینده شغلی در جامعه فراگیران آموزش پزشکی نیز ایجاد شده است، بنابراین اگر امروز برای پزشکی عمومی تصمیم بزرگ ملی و با عزمی ملی نگیریم، فردا دیر است.

وی با بیان اینکه همه حجم مطالبات انباشته شده پزشکان عمومی را لمس می‌کند، افزود: مهم‌ترین مساله پزشکان عمومی به رسمیت شناختن نقش آنها در نظام سلامت است، حال اگر در عمل و در مفاهیم اجرایی راه دیگری را طی کنیم، وضعیت به همین شکل می‌ماند و این یک سناریوی تلخ برای پزشکان عمومی است.

زالی ادامه داد: بنابراین باید در طب عمومی کشور یک بازمهندسی انجام شود. در غیر اینصورت پزشکی عمومی باز هم به سرنوشت امروزش دچار می‌شود، در عین حال اکنون پتانسیل اقدام در این زمینه وجود دارد و باید پروتکل‌ها در این زمینه را روی میز بگذاریم تا از این وضعیت خارج شویم.

وی به قانون بهره‌وری کارکنان نظام سلامت که اجرا نشده، اشاره و اظهار کرد: در این قانون اعلام شده که پزشک عمومی نیز در زمره آن قرار می‌گیرد، اما متاسفانه چنین چیزی برای پزشکان عمومی دیده نشده است اگر به این موضوع توجه شود، راه در این حوزه باز می‌شود. در گذشته سالیان سال بود که پزشکان عمومی در حد فوق لیسانس شمرده می‌شدند، البته این موضوع اصلاح شد که هنوز عملیاتی نشده است.

رئیس کل سازمان نظام‌پزشکی کشور با بیان اینکه در حوزه پزشکان عمومی با چندین مساله مواجهیم، گفت: ما یک بار پزشکان عمومی را در حوزه اجتماعی تست کردیم به طوری که 5000 پزشک عمومی در حوزه پرخطر اجتماعی یعنی مراکز MMT وارد شدند و این موضوع، موضوع پیچیده اجتماعی است البته ممکن است در ابتدا به دلیل مسائل مالی وارد این موضوع شدند بعد دیدیم که این حوزه بسیار پیچیده است و مسائل مالی آن زیاد نیست اما کار پزشکان بسیار دشوار است.

وی با بیان اینکه پزشکان عمومی در حوزه مراکز MMT (مراکز درمان اعتیاد) آستین بالا زدند و موفق بودند، گفت: البته این طرح مشکلاتی دارد که می‌تواند اصلاح شود بنابراین باید توجه کرد که پزشکان عمومی شایستگی این را دارند که در موارد دیگر نیز فعال شوند؟، برای مثال توجه به نقش پزشکان عمومی در بیماری‌های غیرواگیر با تمرکز بر دیابت می‌تواند انجام شود و می‌توان با این مدل برای پزشکی عمومی ظرفیت‌سازی کرد.

زالی بحث پزشک خانواده در حوزه پزشک عمومی را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: پیچیدگی حاشیه شهرها به گونه‌ای است که با افرادی جز پزشک عمومی نمی‌توان در آنجا فعالیت کرد. در حال حاضر درآمد پزشکان عمومی که در مراکز ستادی و عمومی مشغول به کار هستند پایین است و وضعیت درآمدی آنها در اورژانس‌ها، اورژانسی است. اخباری که درباره درآمدهای نجومی پزشکی در فضای مجازی منتشر می‌شود درست نیست و دیدیم که یک پزشک عمومی اعلام کرد که من با 28 سال سابقه یک میلیون و 600 هزار تومان حقوق می‌گیریم.

زالی همچنین گفت: پزشکی عمومی باید به بازیگر اصلی عرصه سلامت تبدیل شود. از طرفی مساله امنیت شغلی در حوزه پزشکی عمومی بسیار مهم است. امروزه در دنیا پزشک عمومی یک کنشگر اصلی در نظام سلامت محسوب می‌شود که ما با این موضوع فاصله داریم که باید به آن توجه کنیم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم دکتر عباس کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی با بیان اینکه در این دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نسبت به دوره قبل تعدادی از پزشکان عمومی رای آوردند، گفت: این موضوع به معنای استمرار فراکسیون تب عمومی در مجلس است.

وی با بیان اینکه در کشور 80 هزار نفر پزشک عمومی مشغول طبابت هستند، ادامه داد: انجمن ما 45 شعبه در کشور دارد و بیش از 12 هزار پزشک عمومی عضو انجمن هستند.

کامیابی ادامه داد: راهبردهای انجمن پزشکان عمومی با سیاست‌های کلی سلامت که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده و با سیاست‌های سلامت کشور تضادی ندارد بلکه ما در جهت این سیاست‌ها عمل می‌کنیم. اجرای پزشک خانواده برای ما منافعی دارد که در تضاد حاکمیت با مردم نیست بلکه تلاقی میان منافع انجمن، مردم و حاکمیت است چراکه اجرای این برنامه منجر به افزایش سلامت مردم می‌شود و عاملی است که هزینه‌ها را کنترل می‌کند.

وی با بیان اینکه عرصه پزشکی اگر از نظر علمی به دنبال تحول نباشد محکوم به شکست است، گفت: هرچند که ما نسبت به برنامه‌های تحولی در حوزه درمان نقد داریم اما معتقدیم که این طرح، پرداختی مردم را کاهش داده و برایشان آسایش ایجاد کرده است اما اگر با برنامه پزشک خانواده تلاقی نداشته باشد در کنترل هزینه‌ها موفق نخواهیم بود.

کامیابی همچنین اظهار کرد: انجمن هیچ وابستگی سیاسی خاصی ندارد. در عین حال اگر دریچه‌ای روشن و شفاف برای امنیت شغلی پزشکان عمومی وجود داشته باشد آنها از همین گرایشات کم تخصصی نیز بیرون آمده و در خدمت برنامه پزشک خانواده هستند. در حال حاضر نیمی از پزشکان عمومی در طبابت اشتغال ندارند و این به نوعی سرمایه‌سوزی است، بر این اساس آنچه که اهمیت دارد بازگشت این جمعیت به عرصه درمان و بهداشت کشور است.

رئیس انجمن پزشکان عمومی با بیان اینکه در حال حاضر پزشک خانواده در دو استان پیاده شده و نظام ارجاع فصل‌الخطاب آن است، گفت: بدون نظام ارجاع پزشک خانواده کامل نیست بنابراین باید از پزشکان خانواده در این دو استان حمایت کنیم تا نظام ارجاع را ایجاد کنیم. از طرفی پزشکان عمومی استعداد ورود به درمان بسیاری از عرصه‌ها را دارند. در بحث مطب‌های دیابتی انجمن برای ایجاد و سازماندهی این مطب‌ها اعلام آمادگی می‌کنند چراکه غلبه بر دیابت بدون پزشک عمومی بی‌معناست. در عین حال امیدواریم برخی محدودیت‌های پزشکان عمومی مانند محدودیت در تجویز برداشته شود چراکه طب عمومی اقتصادی بوده و به ارتقاء سطح بهداشت کمک می‌کند.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «50 درصد پزشکان عمومی در طبابت اشتغال ندارند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X