25 درصد از دانش آموختگان ایرانی در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند

مجتبی پیرزاده روز چهارشنبه در نخستین همایش جامعه نخبگان استان مازندران در موسسه آموزشی عالی طبرستان چالوس اظهار داشت: 40 درصد از این نخبگان را زنان تشکیل می دهند که در زمینه چالش های فرهنگی از آسیب پذیری بیشتر نسبت به مردها مواجه هستند.
وی تصریح کرد: بر اساس آمار صندوق بین المللی پول ایران درسال1388 (2009 میلادی )به لحاظ مهاجرت نخبگان در میان 91 کشور در حال توسعه و توسعه نیافته مقام نخست را دارا است و از این سال تاکنون آمار جدیدی در این زمینه ارائه نشده است.
وی توجه به نخبگان را لازمه اجرایی کردن شعائر اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: باید با تشکیل کمیته ویژه از فرار مغزها که سالانه به دلیل مهاجرت به میزان درآمد فروش نفت ایران را دچار زیان اقتصادی می کنند جلوگیری کرد.
وی خاطرنشان کرد: براساس آمار صندوق بین المللی پول، بین 150 تا 180 هزار ایرانی سالانه برای تحصیل مهاجرت می کنند که فقط 14 هزار دانشجو در حال حاضر در دانشگاههای مالزی مشغول تحصیل هستند که حداقل ضرر این رویه خروج ارز از کشور است.
وی افزود: در 80 روز نخست سال 91 بیش از یک هزار جوان ایرانی که نیمی از آنها با سنی 22 سال برای ادامه تحصیل به خارج از کشور به ویژه به ترتیب به امریکا، کانادا و انگلیس رفتند.
وی ادامه داد: انتقال سرمایه های ایرانی به صورت منابع انسانی به امریکا سالانه 5.4 میلیارد دلار، اروپا 6 میلیارد دلار و سایر کشورها یک میلیارد دلار است.
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر بررسی سالانه نام نویسی بین المللی دانشگاههای امریکا در سال تحصیلی 2010 تا 2011 نشان می دهد که پنج هزار و 626 ایرانی در حال تحصیل بودند که 19 درصد نسبت به سال قبل افزایش نشان می دهد و بر طبق آمار مجلس شورای اسلامی نیز در سال 89، 60 هزار نخبه ایرانی که اکثر آنها جزو نفرات برتر کنکور و المپیاد علمی بودند به خارج از کشور رفته اند.
وی اظهار داشت: با توجه به هزینه که کشور برای شکوفایی جوانان به عنوان نیروی انسانی کرده است کشورهای مبدا بدون هزینه ای نهایت بهره را برده اند تا آنجا که دولت کانادا اعلام می کند که جوانان ایرانی موجب جهش 25 ساله در این کشور شدند.
وی توسعه فناوری، مهیا بودن ابزار تحقیق و پژوهش، عدم تعادل نیروی انسانی و درخواست سایر کشورها را جزو عوامل خارجی مهاجرت و فرار مغزها عنوان کرد و گفت: مشکلات آموزشی، فرهنگی، ‌اداری، سوء مدیریت و فقدان توسعه اقتصادی و سیاسی نیز از عوامل داخلی هستند.
وی تصریح کرد: امروز فرار یا اخراج مغزها یک موضوع پیچیده ای نیست و افرادی که به سختی پرورش یافتند به دلیل عدم فضای و بسترهای لازم برای مسیر رشد و توانمندی به کارگیری برای پیشرفت که نمی توان با اهرم فشار به آن دست یافت باید با بکار گیری برنامه ها و بسترهای لازم بلند مدت با آن مقابله کرد.
وی بزرگترین معضل را ثبات اقتصادی و سوء‌مدیریت دانست و گفت: در مازندران بیش از چهار هزار واحد تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل وجود دارد و نیروهای کارآمد این مجموعه ها دچار سرگردانی و بیکاری هستند.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست از اختصاص یافتن تنها 20 درصد از 900 میلیارد ریال اعتبارات بخش نخبگان در سال گذشته انتقاد کرد.
قاسم احمدی اظهار داشت: با توجه به اهمیت توجه ویژه به نخبگان به دلیل سیستم بروکراسی اداری موجود 900 میلیارد ریال اعتبارات که از محل صندوق شکوفایی و نوآوری سال گذشته برای نخبگان دیده شده بود تنها 20 درصد آن جذب شد.
وی تصریح کرد: برغم تصمیمات خوبی که سال گذشته در حوزه تحقیق و پژوهش در کشور دیده شد ولی برخی موانع اداری و بانکی در این راستا رفتار نمی کنند و موجب خروج نخبگان از کشور و زیان می شوند.
وی خاطرنشان کرد: باید امروز از نخبگان حمایت لازم و مستمر صورت گیرد تا به عنوان سرمایه انسانی و موثر در اداره کشور شاهد شکوفایی همه جانبه همراه با نوآوری در کشور باشیم.
وی با اشاره به برنامه پنج ساله توسعه کشور افزود: براساس این برنامه باید 3 درصد از اعتبارات هر دستگاهی برای پژوهش و تحقیق هزینه شود و برای چشم انداز سال 1404 این رقم باید به چهار درصد ارتقا یابد.
نماینده مردم شهرستان‌های نوشهر، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه اختصاص این مقدار اعتبار از سوی وزارتخانه ها و دستگاهها به یک درصد نیز نرسیده است که لزوم فعالتر شدن دستگاه نظارتی در این زمینه ضروری است.
وی خواستار تفاوت قایل شدن بین پدیده فرار مغزها و مهاجرت شد و گفت: براساس آموزه های دینی هجرت علمی کاری پسندیده است، ولی در فرار مغزها به کشور خسارت وارد شده و بهره وری را دیگر کشورها می برند.
/18991295

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «25 درصد از دانش آموختگان ایرانی در کشورهای توسعه یافته زندگی می کنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X