حفظ اسناد تاریخی گامی برای صیانت از هویت ملی است

محسن روزگار روز چهارشنبه در همایش اسناد ملی، هویت ملی در همدان افزود: اسناد نقش مهم هویتی دارند و در تصمیم گیری بسیار کمک می کنند، چرا که سرشار از اندیشه و تجربه بوده و هیچ مدیر و برنامه ریزی فارغ از این دو نیست.
وی عنوان کرد: ایرانیان در طول سال ها ارزش این اسناد را فهمیدند و سازمان اسناد در سال 49 تشکیل و در سال 81 با کتابخانه ملی ادغام شد.
وی ادامه داد: وظایف مهم این مرکز ارزشیابی، جمع آوری و حفظ اسناد موجود است.
وی با بیان اینکه همه سازمان ها و نهادها موظف هستند که اسناد خود را در اختیار سازمان اسناد ملی قرار بدهند افزود: سندی که چهل سال از عمرش گذاشته باشد باید کامل در اختیار این سازمان قرار بگیرد.
روزگار تصریح کرد: ورودی اسناد به این مرکز به دو طریق است، یکی از طرق دستگاه های دولتی که این هم نیاز به تعامل دارد و دیگری توسط اشخاص حقیقی که سال گذشته اسناد با ارزشی در این راستا به این مرکز اهدا شد که مربوط به دوره قاجار بود.
وی بیان کرد: شرایط نگهداری این اسناد از نظر دما و رطوبت باید خاص باشد و اشخاص حقیقی نمی توانند به تنهایی از این اسناد نگه داری کنند.
وی بیان کرد: اسناد منبع خوب و مهمی برای مورخان و پژوهشگران هستند.
نخستین مدیریت منطقه ای در شهریور ماه سال 71 به مرکزیت همدان با تحت پوشش قرار دادن استان های غربی ایلام، کرمانشاه، کردستان، لرستان و همدان تاسیس شد.
19 اردیبهشت ماه به نام روز اسناد ملی و میراث مکتوب نامگذاری شده است.
7530/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «حفظ اسناد تاریخی گامی برای صیانت از هویت ملی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X