علی نصیریان: نمایش ایرانی، شیوه ای توانمند در بیان مسائل روز است

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا، علی نصیریان در مراسم آیین شب چراغ نمایش «بر پهنه دریا» و رونمایی از لباس مرحوم سعدی افشار در تماشاخانه سنگلج افزود: آن زمان که این سالن در دست ساخت بود با جناب جوانمرد مرتب به آن سر می زدیم و همان زمان تصمیم گرفتیم که پس از ساخته شدن، در زمینه نمایش ایرانی فعالیت داشته باشد.
وی درباره جانمایی یادگارهای صحنه ای اساتید بزرگ و بنام حوزه تئاتر ایرانی گفت: این حرکت در نگهداری و نمایش لباس سعدی افشار و دیگر هنرمندان نمایش سنتی و ایرانی، ارزش بسیاری دارد؛ چرا که او آخرین بازمانده تخت حوضی بود؛ امثال این هنرمند و مرد بزرگی مانند داوود فتحعلی بیگی، زحمات بسیاری کشیدند تا این هنر را پس از دوره ای طولانی - که به نام تجدد هر چه متعلق به سنت ها بود مضموم دانسته می شد - زنده نگه دارند.
این بازیگر سرشناس ثبت و ضبط یادگارهای نمایشی هنرمندان پیشکسوت را موجب پویایی هنرمندان جوان ارزیابی کرده و افزود: در حوزه تئاتر جوانانی که مسائل روز، نقدهای اجتماعی و دغدغه های اجتماع را بیان می کنند، پویاتر فعالیت خواهند کرد؛ چرا که نمایش ایرانی در این زمینه غنی و توانمند است.
در هنگام رونمایی از لباس سعدی افشار، قطعه ای آوازی با صدای این هنرمند در سنگلج طنین انداز شد که جمع به احترام سعدی افشار دقایقی با سکوت، آن را همراهی کردند.
علی نصیریان، «آواز» را یکی از بخش های اصلی نمایش ایرانی است و تصریح کرد: بازیگر این گونه نمایشی باید بر آواز و موسیقی مسلط باشد. در تمام گونه های نمایش ایرانی مانند تعزیه و سیاه بازی، آواز عنصر اصلی است. خود من در تمام کارهایی که اجرا داشته ام قطعاتی را به آواز خوانده ام.
شهرام مسعودی کارگردان نمایش بر پهنه دریا نیز در این مراسم به بیان توضیحاتی درباره مسیر اقتباس از یک اثر خارجی پرداخته و اقتباس از آثار نمایشی بزرگ را یکی از مسیرهای تجربه شده تاریخ تئاتر ایرانی بیان کرد که برای نزدیک شدن تئاتر و مردم در دهه های گذشته تجربه شده است.
علی نصیریان با تقدیر از تعمیرات انجام شده در این تماشاخانه ، ویژگی نمایش ایرانی را اصل روایت عنوان کرده و گفت: روایت تفاوت عمده بازیگری در نمایش ایرانی و فرنگی است. بازیگر این گونه نمایشی باید بداند که تنها شبیه یک نقش است.
اجرای نمایش بر پهنه دریا و عکس یادگاری پایان بخش آیین شبچراغ نمایش «بر پهنه دریا» و رونمایی از لباس مرحوم سعدی افشار مراسم بود؛ این مراسم با حضور هنرمندانی چون داوود فتحعلی بیگی، ابراهیم آبادی، جواد انصافی، آتش تقی پور، پیمان شریعتی، محمد اسدی، صبا کمالی و سامان تیرانداز شب گذشته در تماشاخانه سنگلج برگزار شد.
فراهنگ**9362**1569

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «علی نصیریان: نمایش ایرانی، شیوه ای توانمند در بیان مسائل روز است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X