جریان مناظره و کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها باید تقویت شود

به گزارش ایرنا سید ضیاء هاشمی روز چهارشنبه در نشست با اعضای هیات علمی دانشگاه ملایر افزود: همه دست اندرکاران حوزه فرهنگ در جامعه باید کمک کنند تا فضای مناسب و کافی برای مشارکت اساتید و دانشجویان در ارایه دیدگاه ها، تبادل نظرات در جریان آزاداندیشی و به جریان انداختن اندیشه ها فراهم شود.
وی اظهار کرد: اگر دانشگاه های ما از طریق تقویت جریان گفت و گو، جریان مناظره و توسعه کرسی های آزاداندیشی تبدیل به یک دانشگاه آزاداندیش شود، بدون تردید ما یک تحول مثبتی را در حوزه دانشگاه و جامعه خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه در برپایی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها رشد داشتیم، ادامه داد: در این زمینه نیازمند همدلی، هماهنگی و حمایت همه مجموعه هایی هستیم که در این حوزه به صورت مستقیم و غیرمستقیم نقش دارند.
هاشمی رواج هر چه بیشتر کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها را مستلزم تفاهم دانست و خاطرنشان کرد: ممکن است برپایی کرسی های آزاداندیشی چالش ها و تنش هایی را به همراه داشته باشد، اما برآیند آن به نفع جامعه است.
وی همچنین مجموعه فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها را مثبت ارزیابی کرد و گفت: البته در این زمینه ضعف هایی وجود دارد که تمام تلاش ما بر این است که زمینه همدلی و مشارکت بیشتر دانشجویان فراهم شود و دانشجویان و اساتید ما در حوزه های مختلف بویژه در حوزه کرسی های آزاداندیشی نگرانی نداشته باشند.

*رشد یک و نیم برابری مجامع، کانون ها و انجمن های دانشجویی و اساتید کشور
معاون وزیر علوم همچنین از افزایش یک و نیم برابری مجامع، کانون ها و انجمن های دانشجویی و اساتید دانشگاه های کشور در اکثر شاخص هایی چون هنری، فرهنگی و اجتماعی در 2 سال گذشته خبر داد و افزود: انجمن های علمی دانشجویی ما نسبت به آغاز دولت تدبیر و امید بیش از 50 درصد رشد داشته است.
هاشمی به رشد دو برابری در حوزه نشریات دانشجویی و افزایش خوب در حوزه تشکل های دانشجویی اشاره کرد و گفت: به تدریج به سمتی پیش می رویم که زمینه مناسب برای حضور و فعالیت اجتماعی و فرهنگی دانشجویان در سطح دانشگاه ها بیش از گذشته فراهم شود و به سمت مطلوب حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه در حوزه فعالیت های اساتید حرکت کندتر بوده، اظهار کرد: این امر به دلیل فعالیت کمتر اساتید در حوزه های فرهنگی و اجتماعی بوده، اما در بازدیدهایی که داشتیم اساتید ورود خوبی در کرسی های آزاداندیشی داشته اند و شرایط لازم برای شکل گیری اساتید در قالب تشکل های مختلف وجود دارد.
وی ادامه داد: در فعالیت های دینی نیز در سه بخش جشنواره ها، اردوها و کانون های رضوی برنامه های ویژه داریم و تحول وسیعی را در این حوزه شاهد خواهیم بود.
هاشمی از برگزاری 29 جشنواره ملی در سال جاری خبر داد و گفت: شاهد خواهیم بود که مجامع دانشجویی ما در قالب اتحادیه های انجمن های علمی و اتحادیه های تشکل های دانشجویی چشم اندازهای جدیدی را رقم می زنند.
وی بیان داشت: در حوزه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و دینی و کانون های فرهنگی و هنری برنامه های ویژه ای داریم که آیین نامه ها در حال بازنگری است، تا این کانون ها بتوانند به شکل منسجم تر و با شکل مجمع هایی در افق ملی فعالیت کنند.
معاون وزیر علوم در عین حال از برگزاری جشنواره رویش که محل تلاقی تجربیات کانون های فرهنگی و هنری دانشجویان سراسر کشور است، در سال جاری خبر داد و افزود: سعی می کنیم نابسامانی و بی نظمی که در آنها ایجاد شده بود، یک نظام خاصی ببخشیم.
هاشمی اظهار کرد: این اقدامات و برنامه ها موجب می شود تا به سمت نظام مندتر شدن این مجامع و انضباط بیشتر در فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان حرکت کنیم.
وی گفت: بودجه های فرهنگی دانشگاهی نسبت به آغاز دولت افزایش خوبی داشته و با توجه به ظرفیت ها و استعدادهایی که در جامعه دانشگاهی وجود دارد، نیازمند حمایت بیشتری هستیم.
هاشمی دانشگاه را یک نهاد علمی، فرهنگی و الگوساز دانست و بیان کرد: با حمایت از فرآیندها و نظارت بر حسن اجرای ضوابط و آیین نامه ها سعی کرده ایم زمینه افزایش مشارکت اساتید و دانشجویان را در این مجامع فراهم کنیم.
دانشگاه ملایر با بیش از شش هزار دانشجو در چهار کیلومتری محور ملایر- اراک واقع شده است.
شهرستان ملایر دارای بیش از 300 هزار نفر جمعیت است و در جنوب شرقی استان و 75 کیلومتری شهر همدان واقع شده است.
7528/6993

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جریان مناظره و کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها باید تقویت شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X