معاون قوه قضاییه: قاچاق کالا و ارز بیشتر توسط افراد یقه سفید اتفاق می افتد.

محمدباقر الفت روز چهارشنبه در گردهمایی مسئولان و دست اندرکاران کارگروههای پیشگیری از قاچاق کالا و ارز کشور در مشهد افزود: بر همین اساس نباید قاچاق کالا و ارز را یک جرم معمولی به حساب آورد.
وی ادامه داد: باید بیش از گذشته به موضوع عدالت توزیعی توجه شود زیرا منابع و منافع عمومی به همه مردم تعلق دارد.
معاون قوه قضاییه ادامه داد: اولویت، مبارزه با قاچاق سازمان یافته است زیرا این نوع جرم باعث تزلزل در اقتصاد کشور می شود.
وی گفت: ممکن است کالای قاچاق از لحاظ فنی، بهداشتی و امنیتی مشکل خاصی نداشته باشد اما قطعا مصرف و تولید را تحت تاثیر قرار می دهد.
الفت افزود: باید سرمایه ها در حوزه سیاستهای پیشگیرانه برای جلوگیری از قاچاق کالا و ارز بسیج شوند.
وی ادامه داد: سال 1392 ارزش مبادلات قاچاق در کشور به 40 میلیارد دلار رسید که بسیار نگران کننده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: اگر دادگستری تمامی برنامه های خود را متوقف کند تا تنها بخواهد به موضوع قاچاق کالا و ارز و پرونده های آنها رسیدگی کند چنین توانی وجود ندارد.

* قانون تعریفی از جرایم اقتصادی ارائه نکرده است
معاون قوه قضاییه همچنین گفت: گرچه قاچاق کالا و ارز از جمله جرایم اقتصادی محسوب می شود اما در قانون تعریفی از جرایم اقتصادی داده نشده و تنها تحلیلهایی در این خصوص ارائه شده است.
وی افزود: بسیاری محل استقرار جرایم اقتصادی را فساد مالی حکومتها می دانند و منشا این جرم را مبادلات تجاری قرار می دهند.
الفت ادامه داد: رفتار مجرمانه شرکتها، تقلب در امور گمرکی، تبانی در معاملات دولتی و پولشویی از جمله جرایم اقتصادی است.
وی گفت: جرم اقتصادی جرمی نیست که ویژگیهای اقتصادی دارد بلکه دارای تبعات اقتصادی است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: در شرایط فعلی به دلیل تغییراتی که در حوزه اقتصاد رخ داده قطعا جرم اقتصادی نیز تغییر کرده و این موضوع که قانونگذار تنها به احصا عناوین جرایم بسنده کرده قابل قبول نیست زیرا این جرایم دارای تبعات خاص هستند که باید در دادگاههای خاص مورد بررسی قرار گیرند.
وی ادامه داد: در اینگونه پرونده ها به دلیل مواد قانونی، دادگاهها می توانند هویت و رفتار مجرمانه را به اطلاع عموم مردم برسانند.

* لزوم یکپارچه سازی نظارت بر فرآیند تجارت
الفت همچنین گفت: تهیه و اجرای سامانه های نرم افزاری برای یکپارچه سازی نظارت بر فرآیند تجارت یکی از رویکردهای بسیار مهم است که باید برای جلوگیری از وقوع قاچاق کالا و ارز اتخاذ شود.
وی افزود: باید جاده ها، مسیرهای ورودی و خروجی به صورت یکپارچه مورد بررسی قرار گیرند.
او ادامه داد: با استقرار سامانه شناسایی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با هرگونه رفتار بر اساس علایق شخصی مقابله خواهد شد.
معاون قوه قضاییه اتخاذ رویکرد پیشگیری از وقوع جرم با تمسک به قانون را بسیار مهم توصیف و بیان کرد: قطعا این سامانه می تواند اطلاعات بسیار بیشتری را به صورت شفاف در اختیار مراجع ذیصلاح قرار دهد تا وضعیت قاچاق کالا و ارز را به صورت دقیق مد نظر قرار دهند.

* جرایم اقتصادی سرمایه ها را دست افرادی خاص می گذارد
وی به برخی از تبعات جرایم اقتصادی به ویژه قاچاق کالا و ارز اشاره و بیان کرد: ارتکاب جرایم اقتصادی سرمایه های جامعه را دست افرادی خاص می گذارد و تعادل را از بین می برد.
الفت گفت: این امر سبب کاهش رفاه، افزایش فقر، نابرابری اقتصادی، بیکاری، سوداگرای و کاهش اقبال عمومی به سرمایه گذاری در بخش تولید داخلی می شود.
وی مهمترین جرم اقتصادی را قاچاق کالا و ارز ذکر و بیان کرد: کاهش تولید داخلی، تعطیلی واحدهای تولیدی، توقف فعالیتهای اقتصادی خدماتی، افزایش بیکاری، تورم و نارضایتی عمومی از حکومت از جمله نتایج اصلی قاچاق کالا و ارز در جامعه است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه افزود: برخی از قاچاق سازمان یافته به عنوان تجارت یاد می کنند و در شرایط فعلی نیز این نوع قاچاق به صورت پنهان و آشکار در حوزه های پوشاک، قطعات یدکی، دارو، لوازم بهداشتی، لوازم خانگی، سوخت و سیگار در حال انجام است.
وی ادامه داد: تسبیح و سجاده های چینی به صورت قاچاق وارد کشور می شود، قاچاقچیان کالا و ارز در تمامی مرزهای کشور عالیت می کنند و به عنوان یک تهدید جدی برای بازارهای داخلی به محسوب می شوند.
7498/1858

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون قوه قضاییه: قاچاق کالا و ارز بیشتر توسط افراد یقه سفید اتفاق می افتد.» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X