مشاور وزیر: توسعه کشت کلزا برنامه جهادکشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی است

به گزارش ایرنا، علیرضا مهاجر روز چهارشنبه در نشست ستاد مدیران و کارشناسان کشت دانه های روغنی استان گلستان در گرگان، اضافه کرد: با توجه به اهمیت کشت دانه های روغنی و تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر افزایش سه برابری کشت کلزا و تحقق اقتصاد مقاومتی، لازم است چالش های پیش روی کشت این محصول به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
به گفته وی در برنامه سال زراعی 96 – 95 وزارت جهادکشاورزی کشت کلزا در سطح 220 هزار هکتار برنامه ریزی شده است.
وی از ورود جدی دولت یازدهم در توسعه دانه های روغنی از جمله کلزا به عنوان رعایت تناوب در کشت غلات و خودکفایی کشور در تامین روغن موردنیاز نیز قدردانی کرد.
مهاجر گفت: بیشترین تولید کلزا در کشور به سال زراعی86 با 320 هزار تن و کمترین آن به سال 94 با 46 هزار تن، مربوط می شود.

*برآورد 100 هزار تن تولید کلزا در کشور
مجری کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: از 60 هزار هکتار کشتزار کلزا دارای امکان برداشت در سطح کشور در سال زراعی جاری پیش بینی می شود که افزون بر 100 هزارتن محصول برداشت شود.
به گفته وی در سال زراعی جاری درسطح 74 هزار هکتار قرارداد کشت کلزا با کشاورزان بسته شد که سطح سبز آن 67 هزار هکتار بود و 60 هزار هکتار امکان برداشت محصول دارد.
مهاجر با اشاره به آغاز برداشت کلزا از مزارع زیر کشت در برخی نقاط کشور، افزود: تاکنون 14 هزار تن محصول تولیدی کلزا کاران با همکاری شرکت بازرگانی در سطح کشور به صورت تضمینی خرید شده است.
وی اضافه کرد: 90 درصد از بهای کلزای خریداری از کشاورزان نیز توسط شرکت بازرگانی پرداخت شده است.
مهاجر قیمت خرید تضمینی محصول کلزار را 25 هزار و 300 ریال به ازای هر کیلوگرم اعلام کرد.

*اختصاص 3 هزار میلیارد ریال به امر توسعه کشت دانه های روغنی
مهاجر گفت: امسال با وجود مشکلات مالی و اعتباری، دولت برای توسعه کشت دانه های روغنی در کشور 3 هزار میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته است.
وی با تاکید بر لزوم تنوع زراعی در کشت محصولات مختلف، اضافه کرد: اختصاص این میزان اعتبار به حوزه دانه های روغنی در حالی است که برای حوزه غلات دولت 350 میلیارد ریال در نظر گرفته است.

*توسعه کشت کلزا در جهت رعایت تناوب و پایداری گندم
مشاور وزیر و مجری کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشت دانه روغنی کلزا در اراضی برای رعایت تناوب و پایداری کشت گندم اجرا می شود.
وی افزود: برای مدیریت کلزا در اراضی باید به کشت به موقع واستفاده از بذر و کود به اندازه کافی توجه شود تا راندمان عملکرد در اراضی زیر کشت در کشور افزایش یابد.
مهاجر، تهیه و تامین بذر یارانه ای، توزیع به موقع نهاد ه ها میان کشاورزان، اختصاص اعتبار برای مکانیزاسیون ماشین آلات مورد نیاز، ایجاد انگیزه برای مدیران و کارشناسان با اعزام به خارج از کشور، کمک به تحقیقات در حوزه دانه های روغنی، تجهیز آزمایشگاه مرجع، بیمه کشاورز، ضدعفونی بذر، ارزیابی عملکرد روسای سازمان ها و مدیران شهرستانی را از دیگر برنامه ها برای توسعه کشت دانه های روغنی و افزایش عملکرد در واحد سطح برشمرد.
به گفته وی در اراضی استان گلستان با رعایت مدیریت زراعت کلزا می توان بیش از سه تن محصول از مزرعه زیر کشت برداشت کرد.

* دعوت از کارشناسان خارجی و آموزش شیوه رفتار در مزرعه
مهاجر به دعوت از کارشناسان خارجی و آموزش شیوه صحیح رفتار فنی در مزرعه نیز اشاره کرد و گفت: افزود: این طرح با جذب کارشناس از کشور استرالیا برای استان گلستان در کشت بهاره دانه های روغنی آغاز خواهد شد.
به گفته وی برای دعوت و مقیم شدن کارشناسان خارجی در استان ها، اعتبار لازم تامین شده است.

*خرده پا بودن کشاورزان و عقب ماندگی کشاورزی کشور
مجری کشت دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از دلایل عقب ماندگی کشاورزی کشور، خرده پا بودن کشاورزان 75 درصد عرصه های کشاورزی کشور است.
وی افزود: امروز بیشترین امکانات در اختیار کشاورزان بزرگ قرار می گیرد و از کشاورزان خرده پا غفلت می شود.
مهاجر اضافه کرد: کاهش قیمت نهاده ها، یکی از راهکارهای توانمند کردن کشاورزان خرده پا در کشور و در جهت توسعه کشت زراعی و افزایش راندمان عملکرد در واحد سطح است.
وی در ادامه همچنین گفت: اکنون قیمت بذرهای خارجی از 800 هزار به 180 هزار ریال و بذر تولید داخلی از 180 به 150 هزار ریال کاهش یافته است.

*بهترین تناوب برای کشت نیشکر، کلزا است
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: بهترین رعایت تناوب برای نیشکر در استان خوزستان نیز کشت دانه روغنی کلزا است.
وی اضافه کرد: در استان خوزستان برنامه کشت 120 هزار هکتار نیشکر داریم.
مهاجر گفت: سالانه 15 تا 20 هزار هکتار از مزارع نیشکر در استان خوزستان برنامه ریزی شده است که به صورت آیش درآمده و به کشت کلزا نیز اختصاص یابد.
در این نشست مسوولان سازمان جهادکشاورزی گلستان و شماری از مدیران شهرستانی نیز در خصوص آخرین وضعیت کشت دانه های روغنی در استان به طرح مسایل و مشکلات پیش رو پرداختند.
استان گلستان واقع در شمال کشور دارای 650 هزار هکتار زمین زراعی است که در کشت دانه های روغنی جزو استان های برتر کشور به شمار می رود.
مردمان استان گلستان بیشتر به حرفه کشاورزی مشغول هستند.
در سال زراعی جاری افزون بر 11هزار هکتار از اراضی کشاورزی گلستان به کشت کلزا اختصاص دارد و برداشت محصول آن طی دو روز گذشته آغاز شده است.
6204/1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مشاور وزیر: توسعه کشت کلزا برنامه جهادکشاورزی در تحقق اقتصاد مقاومتی است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X