وضعیت بحرانی آب درخراسان جنوبی/برنامه مدون حفظ کیفیت آب تدوین شود

به گزارش خبرنگار مهر، همایون نخعی نژاد صبح چهارشنبه در شورای حفاظت از منابع آب استان با اشاره به پدیده فرونشست زمین در دشت سرایان، اظهار کرد:فرونشست زمین در دشت های استان یک هشدار جدی منطقه ای و ملی بوده که نشان می دهد منطقه برای تامین آب دچار بحران جدی است.

وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به این موضوع در سطح ملی و استانی، بیان کرد:تامین آب اولویت نخست ما در استان باید باشد که ابتدا باید مطالعات کافی برای این امر انجام شود.

معاون امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه باید توجه ویژه به دشت های بیرجند، سرایان و خضری مد نظر قرار گیرد:در این راستا نیاز است در تخصیص اعتبارات ملی و استانی توجه ویژه به این دشت ها شود.

نخعی نژاد با اشاره به اینکه در دو سال گذشته اقدامات خوبی برای مدیریت منابع آبی استان انجام شد، عنوان داشت: اینکه در سال گذشته بالغ بر ۲۵میلیون متر مکعب صرفه جویی آب در استان داشته ایم نشان می دهد توانسته ایم به خوبی منابع را مدیریت کنیم که باید این کار تداوم پیدا کند.

وی ادامه داد: در این راستا نیاز است که سیستم های آبیاری نوین را در بین کشاورزان گسترش دهیم.

معاون امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه افت سطح آب های زیرزمینی به طور حتم کاهش کیفیت منابع را به دنبال خواهد داشت، بیان کرد: در همین راستا نیاز است که برنامه مدونی برای کیفیت آب استان تهیه و تدوین شود.

نگاه امنیتی به استان های شرق کشور مد نظر قرار گیرد

نخعی نژاد وضعیت منابع ابی استان را فوق العاده بحرانی دانست و افزود: برای رفع این بحران نیاز است که در سطح ملی طرح انتقال آب مورد توجه ویژه وزارت نیرو قرار گیرد.

وی با تاکید بر اینکه شرق کشور جایی نیست که نگاه اقتصادی به آن داشته باشیم بلکه باید نگاه امنیتی مد نظر قرار گیرد، بیان داشت: در بحث هایی از جمله راه آهن و اب باید بیش از اینکه نگاه اقتصادی را لحاظ کنیم، بحث امنیتی مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی اضافه کرد:باید به دنبال حفظ جمعیت در شرق کشور باشیم چرا که امنیت کشور در سایه نگه داشت جمعیت در مرزها محقق خواهد شد.

نخعی نژاد، تنها راه برون رفت از وضعیت موجود مدیریت منابع آبی موجود عنوان کرد و گفت:واقعیت این است که استان از لحاظ تامین آب در وضعیت بحرانی هستیم و این واقعیت باید به صورت شفاف برای مردم مطرح شود.

هدر رفت ۳۰ درصدی آب در شبکه های انتقال و توزیع استان

وی با بیان اینکه شاید برای حل این بحران نیاز باشد که وضعیت اقتصادی مردم تغییر یابد، بیان کرد:در این راستا نیاز است تا برای مردم شغل های جایگزین ایجاد کنیم.

نخعی نژاد ادامه داذ:باید این فضای فرهنگی ایجاد شود تا همه مردم و مسئولان دست به دست هم داده و این وضعیت بحرانی را پشت سر بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه طرح انتقال آب به استان یه راه حل بلند مدت بوده که شاید تا ۱۰ سال نیز طول بکشد، عنوان داشت:بنابراین نیاز است که در کنار طرح انتقال آب برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت برای حل مشکل ابی استان در دستور کار قرار گیرد.

معاون امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی از هدر رفت ۳۰ درصدی آب در شبکه های انتقال و توزیع استان خبر داد و گفت:باید برای کاهش هدر رفت آب در شبکه های انتقال برنامه ریزی جدی صورت گیرد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وضعیت بحرانی آب درخراسان جنوبی/برنامه مدون حفظ کیفیت آب تدوین شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X