سطح بهره برداری از جنگل های گیلان کاهش یافت

داوود زارع روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به ماده شش دستورالعمل هیات وزیران نسبت به بهینه سازی و پایش طرح های منابع طبیعی و حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع در سطح استان گیلان اقدام و این بهره برداری و برداشت در جنگل ها صرفا به درختان آسیب دیده محدود شده است.
وی خاطرنشان کرد: بهره برداری از طریق نشانه گذاری درختان آسیب دیده که شامل درختان ریشه کن شده ، افتاده ، سرشکسته ، آفت زده و انجام عملیات پرورش درختان از جمله اقدامات بهینه سازی و پایش جنگل های گیلان است .
وی با اشاره به اینکه در گذشته سالانه بین 250 تا 300 هزار متر مکعب چوب از جنگل های گیلان برداشت می شد اظهارداشت: برای جنگل های گیلان حجم 80 تا 120 هزار متر مکعب برداشت در سال تعیین شده شده بود که این برداشت در سال جاری 20 هزار مترمکعب تعیین شده که نسبت به سنوات گذشته 80 درصد کاهش نشان می دهد.
وی یادآورشد: برداشت از جنگل های مناطق کوهستانی و شیب دار ممنوع و بهره برداری از درختان آسیب دیده به جنگل های جلگه محدود شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان گفت: برای جبران کاهش بهره برداری از جنگل ها، حفاظت عرصه های جنگل کاری سنواتی در اختیار مجریان طرح ها قرار می گیرد و برای حفظ اشتغال شرکت های تعاونی های جنگل ترویج و توسعه زراعت صنوبرکاری در مناطق جلگه ای گیلان به این تعاونی ها واگذار خواهد شد.
زارع سطح جنگل کاری ها در مناطق جلگه ای استان را 70 هزار هکتار ذکر کرد و گفت: 11شرکت تعاونی بهره برداری و احیای جنگل در گیلان فعال هستند .
استان گیلان 565 هزار هکتار عرصه جنگلی و 224 هزار هکتار مرتع دارد.
/6070/6029

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سطح بهره برداری از جنگل های گیلان کاهش یافت» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X