اسناد پاناما آیینه ای پیش روی اجلاس جهانی ضد فساد لندن

اجلاس جهانی ضد فساد لندن با حضور سران کشورهای مشترک المنافع(Commonwealth) و گروه 20 برگزار می شود.
سازمان جهانی شفافیت TRANSPARENCY INTERNATIONAL به این مناسبت در تارنمای خود نوشت که اجلاس جهانی ضد فساد لندن همزمان با افشای اسناد پاناما که تبدیل به بزرگترین جنجال در مورد فساد جهانی شده برگزار می گردد. افشای پولشویی گسترده سران فاسد جهان از طریق شرکت های سری منجر به این می شود که سران جهان با قاطعیت بیشتری با فساد جهانی برخورد کرده و آن را متوقف کنند.
برخی دولتها از این فرصت استفاده کرده اند تا راهکارهای خود در زمینه برخورد با فساد را اعلام کنند.
آمریکا که وزیر امور خارجه آن در اجلاس شرکت می کند مجموعه ای از اقدامات را برای تقویت شفافیت مالی و مبارزه با فساد و پولشویی ارائه خواهد داد. نیجریه نیز مانند آفریقای جنوبی و استرالیا از ثبت علنی مالکان واقعی شرکت ها و خاتمه دادن به محرمانه بودن آنها حمایت می کند. مجمع 53 کشور همسود نیز که بیشتر آنها کشورهای در حال توسعه هستند تمهیدات جدیدی را برای تقویت اعضا در مبارزه با فساد اعلام کرده است.
300 اقتصاددان برجسته هم راهکارهای علمی و عملی را برای برخورد با شرکت های صوری و سری اعلام کرده اند.
سازمان جهانی شفافیت این اقدام ها را گامهای لازم اولیه برای مبارزه با فساد می داند و معتقد است که کار اصلی سران جهان زمانی آغاز می شود که اجلاس پایان یافته و به کشورهای خود برگردند.
از میان 60 کشوری که سازمان شفافیت جهانی از آنان نظرسنجی کرده است 58 کشور از دولتهایشان می خواهند تا سیاستمداران و تاجران فاسد پول خود را صرف خرید کالاهای لوکس در کشورشان نکنند. تنها مردم پاناما و کلمبیا هستند که این اقدام را قابل قبول می دانند.
سازمان جهانی شفافیت معتقد است که باید تصمیم های پیشگیرانه، تنبیهی و مراقبتی برای موفقیت اجلاس ضد فساد اتخاذ گردد:
اقدام های پیشگیرانه:
• ریشه کنی شرکت های سری: سران جهان باید توافق کنند تا اطلاعات مالکان و گردانندگان شرکتها و دیگر شخصیت های حقوقی منتشر شود. تنها دو کشور از گروه 20 می توانند مالکان واقعی شرکت ها را شناسایی کنند و فقط انگلیس، نروژ، هلند و اوکراین توانسته اند با تصویب ثبت علنی اطلاعات مالکان شرکتها جلوی شرکتهای سری را بگیرند. نیجریه نیز از این اجلاس خواسته تا در این زمینه اقدام کند.
• اشتراک بیشتر اطلاعات: سران جهان باید توافق کنند تا کشورها با همسایگان خود همکاری کرده و اطلاعاتی را که به پایان دادن جرائم آن سوی مرز کمک می کند به اشتراک گذارند.
• تنها شرکت هایی که به صورت علنی ثبت شده اند امکان شرکت در مناقصات را داشته باشند.
اقدامات تنبیهی:
• اشخاص حقیقی و حقوقی را که با سهل انگاری در برابر مشتریان، وکلا، بانکداران و معامله کنندگان املاک راه پولشویی آنان را هموار می کنند تحریم کنند.
• شرکت های فاسد را از تصاحب پروژه های عمومی ممنوع سازند.
اقدام های مراقبتی:
• تصویب و اجرای قوانینی که از فعالان افشاگر و روشنگر فساد محافظت کنند.
• مبارزه همگانی با فساد فرهنگ سازی شود.
به گزارش ایرنا، اجلاس جهانی ضد فساد لندن قرار است پنجشنبه هفته جاری (فردا) با حضور هیات های بلند پایه از 40 کشور مختلف از جمله آمریکا، روسای بانک جهانی، نمایندگان صندوق بین المللی پول و شماری از مدیران ارشد ارگان های ورزشی همچون فیفا و یوفا گشایش یابد.
نشست لندن در حالی برگزار می شود که نشت اخیر میلیون ها اسناد شرکت حقوقی پانامایی 'موساک فونسکا' موسوم به 'اوراق پاناما'، حساسیت افکار عمومی و کشورهای جهان در مورد گریزگاه های مالیاتی و گستره فساد مالی در اشکال مختلفش از جمله پولشویی و فرارمالیاتی بشدت افزایش یافته است.
اسناد یاد شده نشان می دهد چگونه برخی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد جهان دارایی هایشان را در کشورها و یا مناطقی که گریزگاه های مالیاتی شناخته می شوند به اشکال مختلف از جمله با تاسیس شرکت های صوری پنهان کرده اند.
300 تن از کارشناسان اقتصادی نیز در آستانه برگزاری این اجلاس، در نامه ای خطاب به رهبران جهان، خواستار برخورد جدی با گریزگاه های مالیاتی شدند.
در این نامه که شماری از اساتید دانشگاه آکسفورد و مدرسه اقتصاد لندن تنظیم کرده اند، آمده است: در حالی که این مناطق (گریزگاه های مالیاتی) به نفع افراد پولدار و شرکت های چند ملیتی است، هزینه آن به پای سایرین نوشته شده و سبب افزایش بی عدالتی می شود.
در نامه یاد شده از دولت های شرکت کننده در این نشست خواسته شده است تا پرده پنهانکاری ها را در خصوص گریزگاه های مالیاتی دریده و منافعی را که شرکت های بزرگ و ثروتمندان از آن منتفع می شوند را علنی سازند.
اروپام**3092**1599

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اسناد پاناما آیینه ای پیش روی اجلاس جهانی ضد فساد لندن» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X