رایزنی با هیات های سیاسی خارجی برای راهگشایی اقتصادی در لرستان

به گزارش ایرنا کارشناسان و مسئولان بر این باورند که توانمندی های لرستان در زمینه های اقتصادی به خوبی شناسایی و معرفی نشده و همین امر یکی از دلایل رشد کند شاخص های اقتصاد در این استان است.
در این راستا معرفی لرستان و فرصت های سرمایه گذاری آن یکی از عوامل موثر در جذب فعالان اقتصادی بشمار می رود که این امر حدود دو سال اخیر توسط اتاق بازرگانی، صنایع معادن و کشاورزی خرم آباد مورد توجه قرار گرفته است.
مدیر امور بین الملل این اتاق در این رابطه به ایرنا گفت: لرستان در سالهای 93 و 94 میزبان سفرای کشورهای خارجی و شخصیت های سیاسی که فعالان اقتصادی و رایزن های بازرگانی آنان را همراهی می کردند بوده است.
سمیه حقیقت منش افزود: امید می رود این تیم ها با پیدا کردن شناخت نسبی از استان و فرصت های سرمایه گذاری آن، برای حضور دراز مدت در لرستان اقدام کنند.
وی اظهار داشت: ازطرف اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خرم آباد با تمامی سفارتخانه های مقیم ایران مکاتبه و فرصت های سرمایه گذاری استان به آنها اعلام شده است.
مدیر امور بین الملل اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی خرم آباد با اشاره به حضور هیات هایی از اندونزی، افغانستان، ترکیه، اتریش، روسیه و سوئد در لرستان افزود: در این دیدارها علاوه بر انعکاس قابلیت های استان، شرایط برای حضور فعالان اقتصادی این استان در کشورهای خارجی و اخذ ویزا تسهیل شده است.
حقیقت منش اضافه کرد: پیش از حضور سفرا، اطلاعات جامعی از شرایط لرستان برای آنها ارسال می شود تا با آگاهی و مطالعه وارد استان شوند.
وی با اشاره به اینکه هیات های خارجی سرمایه گذاری به طور معمول مایل به سرمایه گذاری در استان های بزرگ هستند گفت: جمعه هفته جاری نیز سفیر فنلاند و رایزن بازرگانی این کشور به مدت دو روز به لرستان سفر می کنند.
وی گفت: در مجموع با حضور سفرای خارجی به عنوان شخصیت های سیاسی در لرستان، شرایط سرمایه گذاری و اقتصادی استان برای آنها بازگو می شود که این امر در درازمدت منجر به استقبال و تردد هیات های اقتصادی در استان خواهد شد.

***سرمایه گذاری 10 میلیون یورویی شرکت فرانسوی در حوزه شیلات لرستان
به فاصله کمتر از یک ماه از مرحله نهایی برجام، گروهی از سرمایه گذاران فرانسوی با مطالعه دقیق توانمندی ها و ظرفیت های این استان در بخش شیلات با سفر به خرم آباد و در دیدار با هوشنگ بازوند استاندار، تفاهم نامه همکاری با موضوع اصلاح نژاد و تولید تخم چشم زده ماهی قزل آلای رنگین کمان را امضا کردند.
این تفاهم نامه از جمله اقدامات اقتصادی بزرگ کشور بعد از برجام است که در لیست توافق های اقتصادی بین جمهوری اسلامی ایران و فرانسه با حضور روسای جمهور دو کشور نیز قرار گرفته است.
موضوع این تفاهم نامه اصلاح نژاد و تولید تخم چشم زده ماهی قزل آلای رنگین کمان در لرستان است که شرکت فرانسوی با مشارکت شرکت ایرانی طرف قرارداد از طریق سرمایه گذاری بستر لازم برای این مهم را فراهم می کند.
شرکت فرانسوی با مشارکت شریک ایرانی و بر اساس توافق های صورت گرفته ضمن اجرای این طرح، اقدام لازم برای انتقال دانش فنی تولید تخم چشم زده به کشور را فراهم خواهد کرد تا با آموزش کارشناسان و متخصصان ایرانی این دانش بومی سازی شود.
این سرمایه گذاری در سه فاز در استان لرستان عملیاتی می شود که بعد از پیشرفت 50 درصدی در فاز اول و دوم اقدام لازم برای عملیاتی شدن فاز سوم انجام می شود.
نیمه سال گذشته نیز 'وینسنت پیتی' مدیر عامل شرکت فرانسوی 'اکوالند' به همراه هیاتی برای بررسی حوزه شیلات منطقه شول آباد الیگودرز وارد این شهرستان شده تا پتانسیل های این منطقه را برای تولید بچه ماهی قزل آلا مورد ارزیابی قرار دهند.
استاندار لرستان در این خصوص با اشاره به وجود دو هزار و 500 کیلومتر شبکه رودخانه ای در استان گفت: لرستان استانی پرآب و دارای رودخانه ها و آبراه های بسیار بوده و سرمایه گذاری در حوزه شیلات استان شرایط ویژه ای ایجاد خواهد کرد.
هوشنگ بازوند افزود: با توجه به ظرفیت های خدادای، لرستان جز استان های ثروتمند کشور بوده و در دو سال اخیر سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای حضور در این استان اعلام آمادگی کرده اند.
وی تصریح کرد: پس از توافق هسته ای نیز ستاد پساتحریم تشکیل شده و تلاش می شود با همکاری بخش خصوصی و افزایش صادرات استان از فرصت پیش آمده استفاده کرد.
بازوند ادامه داد: مدیریت ارشد اجرایی استان تلاش خود را برای فراهم کردن زیرساخت ها بکار گرفته و در این مدت سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای حضور در استان اعلام آمادگی کرده اند.
وی با اشاره به احیا مجتمع کشت و صنعت لرستان پس از ده ها سال توسط سرمایه گذار خارجی گفت: احیا کشت و صنعت از نمونه های موفق دولت تدبیر و امید است که علاوه بر آن کار صادرات دام به قطر نیز در حال انجام است.
استاندار لرستان گفت: در دو سال اخیر تلاش های بسیاری برای رفع موانع سرمایه گذاری از جمله موانع اداری، نرم افزاری، فرهنگی، اقتصادی، عمرانی و زیرساختی انجام شده است.
بازوند همچنین لرستان را جز استان های نخست کشور از نظر امنیت برشمرد و ادامه داد: تلاش های بسیاری برای رفع احساس ناامنی نسبت به لرستان انجام شده که حضور سرمایه گذاران در این استان بیانگر نتایج مطلوب این تلاش ها است.

***تولید سالانه 250 تخم چشم زده در لرستان
'وینسنت پیتی' مدیر عامل شرکت اکوالند فرانسه نیز لرستان را استانی مستعد برای سرمایه گذاری دانست و اظهار کرد: این استان برای سرمایه گذاری در زمینه تولید تخم چشم زده بسیار مناسب است.
وی حجم سرمایه گذاری این شرکت در حوزه شیلات الیگودرز را برای تولید بچه ماهی قزل آلا بیش از 10 میلیون یورو برشمرد و گفت: این مبلغ برای ایجاد یک واحد بزرگ تولید بچه ماهی قزل آلا هزینه خواهد شد.
وی تصریح کرد: برای ما مسجل شده که تولید تخم چشم زده باید در ایران باشد و با احداث این واحد سالانه حداقل 250 میلیون تخم چشم زده تولید خواهد شد.
پیتی افزود: در آینده نزدیک بازارهای جهانی تنها شرکت های حرفه ای و موفق می توانند در حوزه ماهی چشم زده حضور فعال و چشمگیر داشته باشند.
به گفته کارشناسان با توجه به اینکه لرستان رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی در میان استان های غیرساحلی کشور را دارد این حجم سرمایه گذاری فرانسوی ها معقول و پربازده خواهد بود.
هم اکنون سالیانه 130 میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا و بیش از20 هزار تن ماهی قزل آلا در استان تکثیر و تولید می شود و سرانه مصرف ماهی در استان و کشور به ترتیب 4.9 و 8.5 کیلوگرم است.

*** لرستان ، نخستین مقصد اروپا در ایران پس از برجام
24 اسفند 94 عملیات ساخت بزرگترین مجتمع گلخانه ای لرستان با حضور استاندار در مجتمع کشت و صنعت خرم آباد و با سرمایه گذاری یک کشور اروپایی آغاز شد.
این طرح با مشارکت سرمایه گذاری یک شرکت هلندی در مساحت 40 هکتار آغاز شده که بعد از پسابرجام کشورهای اروپایی لرستان اولین استانی است که در کشور برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند.
به گفته بازوند انتخاب استان از جانب سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در این طرح گلخانه ای به عنوان یکی از مجهزترین گلخانه های کشور نشان دهنده امنیت سرمایه گذاری در این استان است.
استاندار لرستان در خصوص مجتمع کشت و صنعت استان گفت: این طرح مصداق کامل اقتصاد مقاومتی است که در راستای تحقق و احیای ظرفیت های داخلی استان فعال شده و عملیات ساخت گلخانه این مجتمع نیز پایه ریزی برای جذب سرمایه گذاری های خارجی است.
بازوند در خصوص توسعه باغها در مجتمع کشت و صنعت استان گفت: توسعه 600 هکتار باغ در این راستا در دستور کار قرار گرفته که تا پایان سال 96 حدود 90 درصد این ظرفیت ها به بهره برداری خواهد رسید.
وی گفت: با محقق شدن این ظرفیت ها به طور مستقیم برای یکهزارو 500نفر فرصت شغلی ایجاد می شود و هم اکنون نیز 400 نفر به طور مستقیم مشغول به کار هستند.
استاندار لرستان ادامه داد: این طرح در سه فاز و با هزینه یکهزار و 500میلیارد ریال با مشارکت 30 درصدی شرکت هلندی آغاز شده و از قابلیت اشتغالزایی برای 320 نفر برخوردار است.
2077269/6060

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «رایزنی با هیات های سیاسی خارجی برای راهگشایی اقتصادی در لرستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X