دولت باز پس گیری لایحه برنامه ششم از مجلس را بررسی می کند

به گزارش ایرنا، امیر باقری روز چهارشنبه در نشست تحلیل برنامه ششم توسعه در جمع رئیس و کارکنان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ایلام اظهار کرد: نمایندگان منتخب مجلس دهم پیشنهاد داده اند بررسی برنامه ششم توسعه به مجلس بعدی موکول شود و دولت نیز در حال بررسی و تصمیم گیری در این زمینه است.
وی افزود: لایحه برنامه ششم توسعه در 31 ماده تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه شده اما کمیسیون تلفیق آن را به 120 برنامه افزایش داد و محصول نهایی این کمیسیون پراکنده و غیرمنسجم است.
باقری تاکید کرد: لایحه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی دچار تغییرات زیادی شده و شانیت برنامه ششم توسعه را ندارد و از نظر نوع نگاه و نبود انسجام نیز برنامه مناسبی نیست.
رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: در صورت تصمیم قطعی دولت مبنی بر بازپس گیری لایحه برنامه ششم از مجلس، ملاک عمل در سال 95 بر مبنای برنامه پنجم خواهد بود و آغاز اجرای برنامه ششم به سال آینده موکول خواهد شد.
باقری با بیان اینکه در این صورت برنامه ششم توسعه با یک سال تاخیر و از سال 1396 تا سال 1400 اجرا خواهد شد، یادآور شد: همچنین در صورت بازپس گیری لایحه، بحث های مربوط به اقتصاد مقاومتی به آن افزوده شده و سپس به مجلس فرستاده می شود.
وی اضافه کرد: وضعیت فعلی منابع اقتصاد کشور مشابه برنامه اول و سوم توسعه است و ناچار هستیم از تجربه این دو برنامه در تدوین لایحه برنامه ششم استفاده کنیم.
باقری گفت: هم اکنون ظرفیت های اقتصادی زیادی در کشور وجود دارد و رویکرد برنامه ششم توسعه همانند برنامه اول استفاده از ظرفیت های خالی است و به دنبال ایجاد ظرفیت های جدید نیستیم.
وی افزود: تجدید و اصلاح ساختارها و استفاده از منابع مالی خارجی و تجربه جهانی نیز از رویکردهای برنامه سوم است که باید در برنامه ششم نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی تاکید کرد: شرایط فعلی کشور و همچنین لزوم تحقق اقتصادی ایجاب می کند ضمن تمرکز بر ظرفیت های بدون استفاده کشور از منابع خارجی و تفکر و فناوری خارجی نیز بهره بگیریم.
رئیس امور اقتصاد کلان سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رشد تولید رقابتی مبتنی بر دانش و بهره وری در چارچوب اقتصاد مقاومتی و فرهنگی ایرانی اسلامی و تعامل سازنده با جهان را پیش زمینه اصلی برنامه ششم توسعه عنوان کرد و گفت: شخص رئیس جمهور تعامل سازنده با جهان را به این پیش زمینه اضافه کردند به این معنا که باید از ظرفیت های جهانی به نفع اقتصاد ایران استفاده کنیم.
باقری افزود: رویکرد اصلی برنامه ششم جامع نگر اما با نگاه ویژه به موضوعات خاص است به این صورت که نگاه ما جامع است اما به برخی موضوعات به صورت ویژه و خاص توجه می شود.
وی تاکید کرد: آب، محیط زیست و صندوق های بازنشستگی به عنوان بحران های احتمالی آینده ایران سه موضوع خاص و کلیدی برنامه برنامه ششم توسعه است که روی کارکردهای اقتصادی و اجتماعی جامعه ایران اثر می گذارد.
وی معدن و صنایع معدنی، فناوری اطلاعات، ترانزیت و حمل و نقل ریلی، گردشگری، بهبود فضای کسب و کار، اشتغال، تامین منابع مالی، و توانمندی فقرا و محرومان را اولویت های بخش و فرابخش برنامه ششم توسعه اعلام کرد.
باقری یادآور شد: این موارد پیشران توسعه در کشور هستند و باید کسب و کارهای بکر این حوزه ها را به منظور توسعه تولید و اشتغال رونق دهیم.
6032/9002

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «دولت باز پس گیری لایحه برنامه ششم از مجلس را بررسی می کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X