سفر اوباما به هیروشیما و احتمال جان گرفتن داعیه جهانی عاری از سلاح هسته ای؟

نیویورک تایمز در سرمقاله روز سه شنبه خود به مناسبت سفر برنامه ریزی شده 'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا به هیروشیمای ژاپن در مطلبی نوشت:
رئیس جمهوری اوباما اواخر این ماه برای شرکت در اجلاس سران کشورهای گروه 7' به هیروشیمای ژاپن سفر می کند .
اوباما اولین رئیس جمهوری آمریکاست که در دوران ریاست جمهوری خود به هیروشیما سفر می کند. او پیش از این هم بدعت گذار بود و به عنوان اولین رئیس جمهوری آمریکا وارد میانمار و کوبا شد.
هر چند 'کاخ سفید' سعی می کند این سفر را کم اهمیت جلوه دهد، اما بی هیچ تردیدی این سفر فرصتی است درخشان برای اوباما تا طرح خود برای ساختن 'جهانی عاری از سلاح هسته ای' را که در سال 2009 مطرح کرده بود و در گذر زمان و چالش های گوناگون سیاست خارجی دولت اوباما محو شده بود، دوباره به جریان اندازد.
به جز 'جان روس' (John Roos) سفیر آمریکا در ژاپن و 'جان کری' وزیر خارجه آمریکا ، هیچیک از مقامات بلندپایه آمریکایی که قبلا به هیروشیما سفر کرده اند، از بنای یادبود 200 هزار قربانی بمبارن اتمی 'هیروشیما' و 'ناکازاکی' بازدید نکرده اند.
اوباما هم در برنامه دارد که در سفر به هیروشیما از این بنا بازدید کند.
دو کشور آمریکا و ژاپن ائتلافی 70 ساله با هم دارند و با پایان یافتن جنگ جهانی دوم شروع شد و به مرور زمان شکوفا هم گشته است. با این حساب بازدید اوباما از بنای یادبود قربانیان بمباران اتمی هیروشیما قدری دیرهنگام به نظر می رسد.
یک ماه است که بحثهایی داغ در دولت آمریکا بر سر اینکه آیا اوباما از این بنا دیدار کند، یا نکند مطرح است. بعضی باور داشتند اگر این بازدید انجام بگیرد، به منزله عذرخواهی آمریکا بابت اعمالش از دوران جنگ (دوم جهانی) استنباط خواهد بو و در داخل هم آتش بحثهای داغ انتخاباتی را مشتعل خواهد ساخت .
اوباما در سال نخست ریاست جمهوریش سفری دوره ای به خاورمیانه و اروپا انجام داد، با این هدف که روابط آمریکا را با کشورهای این دو ناحیه که در دولت 'بوش' خراب شده بود، ترمیم کند. اما منتقدان اوباما ناجوانمردانه وی را به انجام 'سفر دوره ای عذرخواهی' متهم کردند .
در باره موضوع هیروشیما، اکثریت مردم ژاپن خواستار عذرخواهی رسمی آمریکا نیستند و اوباما هم اصلا تصمیم به چنین کاری ندارد .
هدف اصلی از سفر اوباما به هیروشیما ارائه 'یک نگرش رو به جلو، برای ساختن آینده ای مشترک' است.
ائتلاف دو کشور آمریکا و ژاپن بر روی ویرانه های جنگی ویرانگر بنا شد و کمک شایان توجهی به برقراری صلح در آسیا کرد. دو کشور بر این منوال از آن هنگام تاکنون همچنان با هم بر روی پروژه های توسعه و امنیت در سایر بخشهای جهان کار می کنند.
اما اوباما امروزه از آرمان خود برای ساختن 'جهانی عاری از سلاح هسته ای' که آن را در سال 2009 مطرح کرده بود، بسیار فاصله گرفته است.
البته این دستور کار چندان هم عاری از دستاورد نبوده است. توافق هسته ای ایران در سال 2015 که جلوی ساختن سلاح هسته ای ایران را (که آمریکا و متحدانش ادعای آن را داشتند) گرفت، یکی از مصادیق این موفقیتهاست.
همچنین 'پیمان استارت جدید' هم، که بر قطع و کاهش تعداد کلاهک های استراتژیک دلالت دارد، از دیگر ثمرات این دستور کار بوده است. آمریکا و روسیه هر یک 1550 فروند کلاهک اتمی بر روی کره زمین آرایش داده اند .
طرح جهانی عاری از سلاح هسته ای، که از سال 2009 تاکنون مسکوت مانده است، با موانع فراوانی برخورد کرده است .
یکی از موانع بزرگ بر سر راه پیشرفت بیشتر در این زمینه 'ولادیمیر پوتین' رئیس جمهوری متجاوز روسیه است که با کاهش بیشتر این سلاحها مخالفت می ورزد. مانع دیگر سنای آمریکاست که از تصویب 'پیمان ممنوعیت جامع آزمایش هسته ای' طفره می رود و یکی از موانع هم کشور پاکستان است که جلوی مذاکرات برای امضای یک پیمان در راه توقف تولید مواد قابل انشقاق را می گیرد.
اما سیاست های خود اوباما بزرگترین مانع بر سر پیشبرد نگرش 'جهان عاری از سلاح هسته ای' بوده است .
اوباما با شور و شعف فراوان از برنامه هزار میلیارد دلاری ساخت مجدد زرادخانه اتمی آمریکا برای 30 سال آینده پشتیبانی کرد. گام های غلط و قضاوتهای نادرست اوباما باعث شد تا او نتواند به اهدافش در این زمینه دست پیدا کند .
اوباما هنوز هم فرصت دارد با ورود به گام هایی، اعتبار خود و دستور کار خود در زمینه جهانی عاری از سلاح هسته ای را احیا کند.
ملغی اعلام کردن کار ساخت موشکهای جدید پرتاب از هوا و موشکهای 'کروز' مسلح به سلاح هسته ای و همچنین ترغیب شورای امنیت سازمان ملل به تائید و پشت نویسی توقف آزمایش هسته ای که همه کشورها به جز کره شمالی آن را رعایت می کنند، می تواند این دستور کار خود را به پیش ببرد.
به هر تقدیر سفر اوباما به هیروشیما ؛ حامل ابتکار عمل جدید آمریکا در این زمینه خواهد بود .
اروپام 1591**1479

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سفر اوباما به هیروشیما و احتمال جان گرفتن داعیه جهانی عاری از سلاح هسته ای؟» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X