طرح انسداد مبادی بیسوادی حرکتی در ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل است

دکتر مظفر الوندی روز چهارشنبه در جریان سفر به استان مرکزی در جمع خبرنگاران افزود: بازماندگی از تحصیل، روند رو به رشد اعتیاد، برخی باورهای غلط سنتی و مقوله هویتی از تهدیدهای مطرح در حوزه کودکان است که نیاز به همگرایی همه بخش های جامعه در ترمیم و ساماندهی دارد.
وی گفت: بانک جامع اطلاعات کودکان ایرانی با عنوان گنج انسانی در مراحل نهایی شدن است و هنوز نمی توان آمار دقیقی از کودکان بازمانده از تحصیل و سایر شاخص ها برای این قشر ارائه داد.
وی اظهار کرد: اگرچه آمار آسیب های اجتماعی و بازماندگی از تحصیل ممکن است از نظر تعدادی برای کودکان رقم درشتی نباشد ولی یک مورد آن نیز مهم است و بخش های متولی و ظرفیت های مردم نهاد باید برای بهبود و اصلاح نواقص در این بخش ها بیش از پیش بکوشند.
دکتر الوندی یادآور شد: طرح انسداد مبادی بیسوادی معضل بازماندگی از تحصیل را در بدو ورود به نهاد آموزشی پی می گیرد و تامین منابع مالی آن نیز با وزارت رفاه و امور جتماعی است.
وی ادامه داد: بازماندگی از تحصیل در کودکان و نوجوانان از این منظر اهمیت دارد که ظرفیت مهارت آموزی، تربیت و پرورش را از این افراد سلب می کند و با احتمال گرایش به آسیب و ناتوانایی های مهارتی و فکری همراه است.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ایران بیان کرد: شواهد بیانگر آن است که اعتیاد در سنین زیر 18 سال روند رو به افزایش دارد و نگرانی ها در این بخش تنها با برنامه های هدفمند دستگاه های متولی و ظرفیت های مردمی در امور پیشگیرانه و آگاهی بخشی به این قشر قابل مهار است.
دکتر الوندی بیان کرد: برخی استان های کشور در حوزه تغذیه کودکان، برخی دیگر در موضوعات تعصب کور فرهنگی و پیامدهای آن، ازدواج های زودهنگام، کودک آزاری، تبعیض جنسیتی مشکلاتی دارند که با توجه به رسمیت یافتن کمیته حقوقی کودک در مجموعه کارگروه زنان و خانواده استان ها باید اقدامات هدفمند در اصلاح این امور دنبال شود.
وی گفت: سند ملی حقوق کودک شاکله ای جامع در تمامی مطالبات و نیازهای این قشر است که باید توسط هر استان با سویه های فرهنگی خاص بومی سازی شده و اجرا شود.
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک در ایران اظهار کرد: در حوزه قضایی راهکارهای خوبی در مجازات اسلامی در موضوع قصاص با توجه به الزام احراز رشد عقلی کودکان توسط قضات دیده شده و در زمینه احقاق حقوق اجتماعی و پرورشی کودکان نیز ایران جزء کشورهای قابل قبول است.
دکتر الوندی بیان کرد: استان مرکزی به دلیل ظرفیت های صنعتی پررنگ شرایط خاصی را در مراقبت ها و اجرای قوانین کار برای کودکان و برنامه های آسیب های اجتماعی دارد و نیاز است در این زمینه پررنگ ظاهر شود.
اعضای مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک روز چهارشنبه در سفر یک روزه به اراک ضمن شرکت در کارگروه زنان و خانواده و دیدار با رئیس کل دادگستری و سمن های استان مرکزی از شیرخوارگاه بهزیستی، کانون اصلاح و تربیت و بند نسوان زنان اراک بازدید می کنند.
6013/

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «طرح انسداد مبادی بیسوادی حرکتی در ساماندهی کودکان بازمانده از تحصیل است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X