مخترع نباید درگیراموراقتصادی وتجاری سازی طرح شود

سید مهدی کماالدین عزآبادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا، افزود:پژوهشگر و مخترع در ایران در شرایط فعلی باید تمام مراحل کار خود از تحقیق و پژوهش تا تجاری سازی را خود انجام دهد، این در حالی که در بسیاری از کشورهای پیشرفته مراکز و بنگاه های ویژه ای امور مربوط به تجاری سازی طرح را دنبال کرده و مخترع با فراغت بال فقط به امور پژوهشی می پردازد.
وی ادامه داد:یک مخترع در صورتیکه به لحاظ اقتصادی بخواهد وارد بازار تولید و ساخت و ساز انبوه محصول طرح خود شود به طور حتم انرژی مفید خود را از دست خواهد داد و حیف است که ذهن مخترعین کشورمان درگیر امور اقتصادی طرح ها شود.
پژوهشگر مقیم شهر یزد و مدیرعامل یک شرکت در حوزه فناوری های پیشرفته که طرح ارائه شده او در ششمین جشنواره خلیج فارس در استان بوشهر از سوی هیات داوران به عنوان یکی از پنج طرح برگزیده انتخاب شد، معتقد است:دولت باید ایده ها و ابداعات مخترعان را از آنان خریداری کند و در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد و برای ترغیب بیشتر سرمایه گذاران نیز در ارائه انواع تسهیلات نهایت همکاری را داشته باشد.
وی در ادامه همچنین اظهار کرد: مخترعان برای اینکه از قابلیت صادراتی ایده ها و طرح های نوآورانه خود بهره مند شوند باید به منظور جلوگیری از ساخت و کپی طرح ها و اختراعات شان ایده و طرح خود را علاوه در داخل بصورت بین المللی نیز آنرا ثبت کنند.
این پژوهشگر برتر اضافه کرد: چراکه با صدور نخستین محموله یک طرح با ارزش افزوده از روی آن کپی برداری می شود، همانطور که برخی طرح ها در خارج از کشور بدون اجازه صاحب خارجی طرح در ایران کپی و ساخته می شود.
عزآبادی درادامه با اشاره به اختلاف خود با یک شرکت آمریکایی گفت:تاکنون چندین طرح ابتکاری ارائه شده از سوی من به یکی از شرکت های مهم آمریکایی حتی به مرحله تولید نیز رسیده است اما حقوقم نادیده گرفته شده است.
وی که مدعی است این طرح ها را با جزئیات کامل از طریق مکاتبات الکترونیکی مانند پست الکترونیک و تماس تلفنی در اختیار رابط خود و شرکت آمریکایی قرار داده است، هدف از این کار خود را فروش طرح و یا سرمایه گذاری و شراکت در تولید انبوه محصول عنوان کرد و گفت:در صورتیکه در حال حاضر مسئولان این شرکت مدعی هستند که آن کسی که رابط شما در شرکت ما بوده است از اینجا رفته است.
عزآبادی ادامه داد:به دلیل اینکه هزینه ثبت اختراع که بصورت عمده در کشورآمریکا صورت می گیرد بیش از 15هزار دلار است و تقریبا بالاست هنوز موفق به ثبت طرح خود در خارج از کشور نشده و این کار از عهده اش خارج است.
وی همچنین با اشاره به مشکلات ثبت اختراع در کشورمان نیز گفت: ثبت اختراع در تمام دنیا بصورت خود اظهاری است و این این هیچ ارتباطی با اداره ثبت کننده ندارد، چراکه سرمایه گذاری در طرح ها و ایده ها باید به لحاظ اقتصادی توجیه پذیر باشد و اگر طرحی از قابلیت و ارزش لازم برخوردار نباشد به خودی خود از دور خارج می شود و کسی برای سرمایه گذاری و تولید سراغ آن نخواهد رفت.
پژوهشگر برتر ششمین جشنواره دانایی خلیج فارس در ادامه اظهار کرد:مرکز مالکیت معنوی قوه قضائیه قبل از ثبت اختراع و ایده در ابتدا طرح را به زعم خود برای انجام امور کارشناسی و اعمال نظر به برخی مراجع ذیصلاح ارسال می کند که از دانش کافی برای این کار برخوردار نیستند.
این مخترع افزود: در صورتیکه یک اختراع مشابه و سابقه داشته باشد مطابق بند پنج ماده 4 قانون ثبت اختراعات وعلائم تجاری مصوب1386 اخطار رد اختراع صادر می شود و بصورت مجدد مخترع باید گام های ابتکاری، مزایای اختراع خود در مقایسه با اختراعات قبلی و همچنین دانش فنی مورد ادعا و سوابق قبلی را برای کارشناس مربوطه تجزیه و تحلیل و به همین ممکن است کارشناسان مربوطه قانع نشده و ادعا کنند که طرح ارزش لازم را ندارد و در ادامه پاسخگوی مخترع نباشند.
وی همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر حوه ارتباط با خارج از کشور به روش های گوناگون تسهیل شده است، گفت: متاسفانه در برخی موارد طرح ها به سرقت می رود و کسانی هستند که به محض اینکه به ارزش طرحی پی می برند سریع از آن کپی گرفته و به خارج از کشور منتقل می کنند و می فرشند.
وی با بیان اینکه، از سال 1385 تاکنون هیچ طرحی را برای ثبت در داخل کشور ارائه نکرده است گفت: چراکه اطلاعات را بصورت کامل و همراه با جزئیات گرفته و پس از آن یا جواب نمی دهند یا می گویند طرح شما به درد نمی خورد، برخی طرح ها بیش از 20 سال است که به مرجع ذیصلاح ارائه شده و متاسفانه تاکنون پاسخ مشخصی به آنها داده نشده است.
ابداع کننده سیستم چند منظوره هیدروپنوماتیک که مدعی است طرح ابداعی او در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و آب و فاضلاب کاربرد دارد و دارای ارزش افزوده بسیار بالایی است، در ادامه در ارتباط با اینکه، آیا این طرح بومی سازی شده یا اختراع محسوب می شود نیز اظهارکرد:این طرح در سطح بین الملل فاقد مشابه است و در داخل به ثبت رسیده است.
وی با اشاره به کاربردهای سیستم ابداعی خود گفت: از این دستگاه برای رفع انسداد بخش مشبک لوله جدار چاههای عمیق آب و نفت و همچنین بستن دهانه لوله ها به طور سریع برای قطع جریان سیال در موارد عادی و اضطراری استفاده می شود.
این مخترع یزدی همچنین در خصوص برنامه هایش برای تجاری سازی طرح برتر خود نیز با بیان اینکه برخی دست اندرکاران حوزه علمی و پژوهشی کشور در یک نمایشگاهی در خرداد ماه سال گذشته در تهران به ارزش این طرح پی بردند گفت: آنها پیشنهاد دادند که پس از اینکه یک شرکت را به ثبت رساندم برای تجاری سازی طرح کمک های لازم را برای تجاری سازی این طرح خواهند داشت.
1836**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مخترع نباید درگیراموراقتصادی وتجاری سازی طرح شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X