میزان فروش نمایشگاه از 43 میلیارد تومان گذشت/ وضعیت دارندگان بن کارت صادرات مشخص شد

شهرام نیا قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران از ثبت ۴۳ میلیارد تومان فروش در نمایشگاه کتاب تهران تا به امروز خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری امیرمسعود شهرام نیا، قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران امروز 22 اردیبهشت ماه در نمایشگاه کتاب برگزار شد. وی با بیان اینکه خوشحالیم که نمایشگاه کتاب از نیمه گذشته است، گفت: عمده دغدغه های ما در حوزه های مختلف برطرف شده است. مهمترین دغدغه ما استقبال از نمایشگاه در شهر آفتاب چه از سوی ناشران و چه از سوی مردم بود. خوشبختانه این موضوع تا حد قابل توجهی بر طرف شده و انتظارات ما برآورده شده است.

وی ادامه داد: فکر می کردیم که با ریزش 20 درصدی مواجه باشیم. در هفت روز گذشته نه تنها با ریزش همراه نبودیم بلکه با افزایش 40 درصدی جمعیت نیز مواجه بودیم. فروش نیز در این دوره نمایشگاه نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است. ما در مورد جمعیت شمار خاصی را اعلام نمی کنیم اما روش های برآوردی نشان می دهد که افزایش جمعیت را داشتیم.

شهرام نیا به میزان فروش در نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد و یادآور شد: میزان ما در براورد میزان فروش، مبتنی بر جمع اعدادی است که از طریق پوزهای بانک شهر انجام شده است. البته بخشی از فروش نیز به صورت نقدی و یا از طریق پوزهای دیگر بانک ها انجام شده است؛ از این نر برآورد این است که میزان فروش دو برابر این مبلغ است. تا دیروز میزان فروش از 35 میلیارد تومان گذشته بود و این یک رکوردی است که در نمایشگاه کتاب به ثبت رسیده است. تاکنون نیز میزان 43 میلیارد تومان برآورد شده است.

وی با بیان اینکه نمایشگاه کتاب ترتیب و نظم خود را به دست آورده است، ادامه داد: ما در روزهای اول مواردی مانند قطعی برق و ... را داشتیم، که چند روزی است این امر برطرف شده و نظرسنجی ها نشان از رضایت عمومی می دهد. همچنین نظرسنجی نشان می دهد که اصل تصمیم گیری برای انتقال نمایشگاه نیز درست بوده است. همیشه کارهای بزرگ با اشکالاتی همراه است. به خصوص امسال که نمایشگاه در محیطی که هنوز به بهره برداری نرسیده بود، قرار شد برگزار شود.

قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران حضوی این تعداد جمعیت در نمایشگاه کتاب را یکی از ویژگی های مثبت نمایشگاه به شمار آورد و گفت: انتقال نمایشگاه به محل جدید تصمیم برزگ و دشواری بود؛ ار این نظر هم شهرداری که مقدمات کار را فراهم کرد و هم ارشاد کار بزرگی انجام دادند.

وی در ادامه به انتقادات مطرح شده از سوی برخی از رسانه ها درباره نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد و گفت: ما نقد را امری سازنده می دانیم. من در این چند روز در شبکه های اجتماعی مطالب را مطالعه می کردم و گزارش ها را می خواندم تا مواردی که ذکر شده بود، مورد پیگیری قرار بگیرد.

شهرام نیا در بخش دیگر سخنان خود به مسدود شدن بن کارتهای بانک صادرات در نمایشگاه کتاب اشاره کرد و افزود: توافقاتی با بانک صادرات انجام شد تا مانده بن کارتهای صادر شده در سال گذشته که الان اعتبار دارند، بتوانند در نمایشگاه خرید کنند. این بانک نیز توافق خود را اعلام کرد، اما تا قبل از برگزاری نمایشگاه مشکلی در سوییچ کردن پیش آمد. قرار شد کسانی که این بن کارتها را دارند، می توانند به بانک عامل نمایشگاه مراجعه کرده و کارتهای خود را تبدیل کنند. اگر که این امر میسر نشد، قطعا بعدا می توانند از این کارتها استفاده کنند. تغییر بانک عامل مشکلات خود را دارد؛ از تغییر پوزها گرفته تا شرایط دیتا و ... . شرایط زیرساخت شهر آفتاب را شهرداری فراهم کرد و از این نظر می توانست هماهنگی بهتری با بانک شهر داشته باشد. از این نظر بانک عامل امسال تغییر کرد. 

وی درباره انتقاد تورانیان از خانه کتاب و وضعیت کمیته اطلاع رسانی نیز گفت: بعضی از موارد مطرح شده سوء تفاهم است. در زمینه اطلاع رسانی که مدیر این کمیته در روزهای گذشته مطرح کرد، به نظر می رسد که ایشان در جریان مجموعه گرفتاری های آماده شدن بسترهای نمایشگاه نبودند. از سوی دیگر، گاهی سوء تفاهم ها و بی تجربگی ها منجر به یک سری اتفاقات می شود. در حوزه اطلاع رسانی نواقصی داشتیم که بخشی از آن به قطعی برق و دیگر مشکلات بازمی گشت. از سوی دیگر، خانه کتاب بانک اطلاعات نشر کشور است که اقای تورانیان در سخنان خود به آن اشاره کرده بودند. آیا تمام نشر کشور در نمایشگاه کتاب حضور دارد؟ این اطلاعات گسترده است و طبیعتاً خانه کتاب مجاز نیست که همه اطلاعات را در اختیار همه بگذارد. اطلاعات خانه کتاب اطلاعات نشر کشور است و اطلاعات ناشران در tibf ثبت شده و باید از این اطلاعات استفاده می شد.

شهرام نیا در ادامه به انتقاد مدیر کمیته اطلاع رسانی برای رد اسپانسر 500 میلیونی اشاره کرد و گفت: ما به منظور جلوگیری از آشفتگی در جذب اسپانسرها اعلام کردیم که کمیته ها پیشنهاد خود را به کارگروه بیاورند و آنجا مطرح شود. اما از سوی آقای تورانیان پیشنهادی مطرح نشده بود.

قائم مقام بیست و نهمین دوره نمایشگاه کتاب نیز در پاسخ به پرسشی درباره دیر شدن امضای تفاهم نامه میان ارشاد و شهرداری و اختلافات احتمالی گفت: هیچ اختلافی وجود ندارد و فقط زمان مشترکی میان شهردار و وزیر ارشاد برای این امر مشخص نشد. در تلاش هستیم که در زمان برگزاری اختتامیه این امر میسر شود.

وی درباره 10 یا 5 ساله بودن حضور رایگان نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب گفت: شهردار تهران زمان 10 سال را پذیرفته است، ولی شهرداری در این زمینه مشکل حقوقی دارد که من زیاد در جریان جزئیات آن نیستم.

شهرام نیا همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه افزایش رشد خرید کتاب چقدر به افزایش میزان قیمت کتاب اختصاص دارد، یادآور شد: قیمت متوسط کتاب در سال جدید 5 درصد افزایش داشته، حال آنکه ما در نمایشگاه با 15 درصد رشد همراه بودیم.

وی درباره حضور رهبر معظم انقلاب در نمایشگاه کتاب نیز گفت: ما چشم انتظار ایشان هستیم. پیش از نمایشگاه جلساتی در این زمینه با بیت برگزار شد. تا الان گزارشی درباره حضور ایشان نداشته ام.

وی درباره تعداد پیمانکاران و مباحث مالی گفت: نمایشگاه کتاب دارای ضوابط و مقرراتی است که توسط شورای سیاست گذاری و هیئت امنای موسسه نمایشگاه های فرهنگی درباره آن تصمیم گیری می شود، در واقع 3 نماینده از تشکل ها 4 نماینده از ارشاد و اعضای هیئت مدیره موسسه نمایشگاه و 3 یا 4 نفر از مدیران مرتبط حضور دارند مانند مدیران مالی، پشتیبانی و اجرایی، همه پیمانکاران نمایشگاه در مناقصات شرکت می کنند و پس از ارزیابی در کمیته معاملات پیمانکار و مدیر به کمیسیون می آیند پ تز کار دفاع می کمند که مبنای تعیین نرخ ها خواهد شد. جز برخی معادلات جزیی، آنچه در نمایشگاه انجام سده بر این مبنا بوده و حتی در مورد حق الزحمه تشکل های نشر این موضوع در نوبت کمیسیون است و قرار اسن امروز یا فردا جلسه کمیسیون برگزار شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «میزان فروش نمایشگاه از 43 میلیارد تومان گذشت/ وضعیت دارندگان بن کارت صادرات مشخص شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X