آخرین اخبار نوربخش از پرداخت بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی دانشگاهی و خصوصی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از به روز شدن پرداخت‌های این سازمان در بیمارستان‌های دانشگاهی خبر داد و گفت: در بخش خصوصی نیز بدهی‌ها به مراکز درمانی را تا آذرماه پرداخت و قول می‌دهیم که عقب‌مانده‌ها را پرداخت کنیم.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» ایسنا، دکتر سیدتقی نوربخش در چهارمین گردهمایی سالانه انجمن پزشکان عمومی با بیان اینکه مشکلات حوزه پزشکی و نظام سلامت متنوع و فراوان است، گفت: شاید در میان اجزاء نظام سلامت مشکلات همکاران پزشک عمومی بیش از سایرین باشد چراکه چالش‌هایی در ابعاد مختلف اعم از آموزشی، حرفه‌ای، هویتی، کاری، تامین معیشت و غیره برای آنها وجود دارد.

وی افزود: من فکر می‌کنم که بیشترین و بزرگترین چالش پزشکان عمومی مشکل جایگاه آنها در نظام سلامت است.

نوربخش با بیان اینکه پزشکان عمومی در بعد آموزشی چالش‌های زیادی دارند، ادامه داد: در این زمینه دانشگاه‌های متنوع و به صورت بی‌حساب و کتاب گسترش می‌یابد. واقعیت این است که برای پزشکی عمومی بازار نداریم و در نگهداشت نیروی انسانی بومی با مشکل مواجهیم و آموزش‌هایمان نیز متناسب با کارکرد این حوزه نیست.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: اگر درباره اجرای پزشک خانواده صحبت می‌کنیم باید برای آن نیرو تربیت کنیم. اگر اراده کنیم که از امروز نظام ارجاع و پزشک خانواده در کشور اجرا شود هفت سال دیگر نیروی آموزش دیده آن به ثمر می‌نشیند البته با کمال تاسف باید بگویم که نگاه جمعی و سیاست‌گذاری علی‌رغم تاکیدهای برنامه چهارم و پنجم توسعه و سیاست‌های رهبری در این زمینه اراده جمعی نداریم.

نوربخش با بیان اینکه باید نظام ارجاع و پزشک خانواده را با نیرویی متناسب استقرار دهیم، در زمینه معیشت پزشکان عمومی گفت: زمانی که تعرفه‌های پزشکی را تامین می‌کنیم پزشکان عمومی در رده آخر قرار دارند. در این حالی است که هزینه عمومی پزشکان عمومی با متخصصین تفاوتی ندارد و فقط در جزء حرفه‌ای آنها تفاوت‌های معنی‌داری می‌بینیم که البته نباید اینگونه باشد. در سازمان تامین اجتماعی تفاوت میان حقوق پزشکان عمومی و متخصصان را کاملا از بین برده‌ایم البته درباره همکاران جراح هنوز این تفاوت وجود دارد اما تا جایی که توانسته‌ایم عدالت در پرداخت را ایجاد کرده‌ایم. از طرفی جامعه پزشکی ملزم به پرداخت مالیات نیز هست و از آنجایی که حساب‌های پزشکان شفاف است مالیات‌های نجومی می‌پردازند در حالی که همکاران پزشکان سوبسید و هزینه اجتماعی نیز پرداخت می‌کند. حال آیا پزشکی که هزینه اجتماعی خود را می‌پردازد باید در صدر صنوف مالیات‌دهنده باشد؟.

نوبخش با بیان اینکه تنها قشری که به ازای تسهیلاتشان، تعهداتشان را انجام می‌دهد پزشکان اعم از عمومی و تخصصی هستند، گفت: البته مهمترین چالش پزشکان عمومی چالش هویتی است. باید بپرسیم که نقش پزشکان عمومی در نظام سلامت چیست؟ مشکلات هویتی پزشکان عمومی حتی از مسائل معیشتی نیز برایشان مهمتر است و آنها را رنج می‌دهد. این در حالی است که راهکار این مساله هم در قوانین بالادستی و هم در قوانین جاری وجود دارد و مدل نیز برای آن در کشور موجود است و منابع نیز برای آن دیده شده است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه نظام سلامت جزء اولویت‌های دولت یازدهم بود و منابع بسیار زیادی به نظام سلامت تزریق شد،گفت: به طوری که در سازمان تامین اجتماعی در سال 92 کل منابع درمان هفت هزار میلیارد تومان بوده است اما اکنون به 16 هزار و 500 میلیارد تومان رسیده است. همچنین منابع سازمان بیمه سلامت از چهار تا پنج هزار میلیارد در سال 92 به 13 هزار و 500 میلیارد تومان یعنی بیش از دو برابر افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه قطعاً در موضوع نظام ارجاع و پزشک خانواده، پزشک عمومی بهتر است، ادامه داد: بنابراین فکر می‌کنم علی‌رغم همه چالش‌ها اکنون می‌توان در این زمینه اقدامی انجام داد. از طرفی برخی می‌گویند پزشک خانواده هزینه‌ها را کاهش می‌دهد اما به این صورت نیست بلکه پزشک خانواده هزینه‌ها را افزایش می‌دهد اما در عین حال سطح و کیفیت خدمات را بالا می‌برد، بنابراین رویکرد برون‌رفت از مشکلات اجرای پزشک خانواده است.

نوربخش با اشاره به پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از سوی سازمان تامین اجتماعی گفت: پرداخت‌های ما در بیمارستان‌های دانشگاهی از سه ماه گذشته به روز شده است و اکنون این پرداخت‌ها به روز هستند. یعنی پزشک عمومی‌ای که در شبکه‌های بهداشتی کار می‌کند از دید سازمان تامین اجتماعی باید پولش را به روز دریافت کند حال اگر در جایی این موضوع اجرا نمی‌شود از طرف ما نیست.

وی افزود: در بخش خصوصی نیز تا آذرماه را پرداخت کرده‌ایم و قول می‌دهیم عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنیم.

نوربخش با بیان اینکه دغدغه شما پزشکان عمومی اجرای پزشک خانواده گفت: من این قول را می‌دهم که تا آنجایی که در شورای عالی بیمه به ما مربوط می‌شود استراتژی‌مان پزشک خانواده خواهد بود و استقرار پزشک خانواده می‌کنیم.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آخرین اخبار نوربخش از پرداخت بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی دانشگاهی و خصوصی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X