جنتی: وزارت ارشاد از هنرمندان فعال در عرصه محیط زیست حمایت می‌کند

روزنامه ایران درباره جشنواره فیلم سبز که از 24 تا 31 اردیبهشت در تهران برگزار می‌شود با علی جنتی گفت وگو کرده که در شماره امروز(چهارشنبه) انتشار یافته است. مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانیم:
فرهنگ و محیط زیست دو مقوله در هم تنیده‌اند و حفاظت از محیط زیست بدون فرهنگ‌سازی امکانپذیر نخواهد بود. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این بخش نقش خطیری داشته و همواره حمایت‌های این نهاد از مسأله محیط زیست مورد مطالبه بوده است. علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این راستا دغدغه‌های ویژه‌ای دارد. وی برای هوای آلوده و پیامدهای ناشی از آن بسیار نگران است تا آنجا که خودش می‌گوید «محیط زیست» و مسأله حفاظت از آن از دغدغه‌های همیشگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است و آرزو دارد که هوای پاک روزهای پایدارتری در ایران، مخصوصاً در پایتخت داشته باشد. آنچه در ادامه می‌آید گفت‌و‌گو با علی جنتی درباره جشنواره فیلم سبز است که از 24 تا 31 اردیبهشت در تهران برگزار می‌شود.

آقای جنتی سال گذشته بسیاری از مسئولان ذی ربط نسبت به بحران خشکسالی در ایران هشدار داده و اعلام کرده بودند که ادامه وضع بی‌آبی و اسراف و مصرف بی‌ملاحظه آب آشامیدنی در مصارف غیر ضروری موجب می‌شود حدود ٧٠‌ درصد ایرانیان یعنی جمعیتی معادل ٥٠‌ میلیون نفر برای زنده‌ماندن مهاجرت کنند. با توجه به این اظهارنظرها وزارت ارشاد در فرهنگسازی برای استفاده بهینه از آب آشامیدنی چه نگاهی را دنبال می‌کند؟
ایران کشوری خشک است که بخش عمده‌ای از آن کویری است. به همین دلیل مسأله کم آبی، موضوع جدی در ایران است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز به سهم خود در عرصه فرهنگ‌سازی و تشویق اهالی فرهنگ و هنر برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب با خلق آثار در خور توجه فعال است. البته در سال گذشته همه ما نگران وضعیت دریاچه ارومیه و هامون بودیم اما امسال با بارندگی هایی که داشتیم وضعیت آنها بسیار تغییر کرده است. وزارت نیرو هم در سال گذشته بسیار نگران آب‌های ذخیره شده در پشت سدها بود زیرا آنها مرتب در حال کاهش بودند. در حالی که امسال آنقدر آب زیاد بود که مجبور شدند سدهایی همچون «دز» را باز کنند و همین اتفاق برخی مشکلات را برای تعدادی روستا به وجود آورد.
شرایط آب و هوایی آنقدر قابل پیش‌بینی نیست که بخواهیم تا این اندازه نسبت به آن بدبین باشیم. هر چند که به صورت کلی آب و هوای کره زمین گرم شده و میزان بارندگی پایین آمده است اما من این مسأله را به گونه‌ای نمی‌بینم که آنقدر نگران کننده باشد.
البته این را قبول دارم که سطح آب‌های زیرزمینی به خاطر حفر چاه‌های زیرزمینی که عموماً غیرقانونی بوده، پایین آمده است. در حال حاضر وزارت نیرو به دنبال این است که جلوی استفاده از این چاه‌ها را بگیرد و آنها را ببندد. در کنار این‌ها ما به صورت جدی در حال کار روی روش‌های آبیاری هستیم. به هر حال 85 درصد مصرف آب در کشور به کشاورزی اختصاص یافته است و اگر ما از روش‌های نوین آبیاری استفاده کنیم قطعاً بسیاری از مشکلات در مورد آب حل خواهد شد.

همانطور که اطلاع دارید مشکلات محیط زیستی فقط به آب ختم نمی‌شوند در واقع مشکلات محیط زیستی آنقدر گستردگی دارند که مسئولان نمی‌دانند به کدام بخش از آن بپردازند و فرهنگ‌سازی در این امر نقش مهمی دارد زیرا اگر مردم خودشان این مسائل را رعایت کنند، بسیاری از هزینه‌هایی که دولت صرف بخش مسائل محیط زیستی می‌کند، می‌تواند در جای دیگری صرف شود. نظرتان در این باره چیست؟
بله، همانطور که گفتید مسأله محیط زیست فقط آب نیست. آلودگی هوا، کارخانجاتی که موجب آلودگی می‌شوند، گازهای گلخانه‌ای، ریزگردها یا حتی اینکه چه مقدار باید فضای سبز داشته باشیم و به آن توجه کنیم، همگی در بهبود شرایط آب و هوایی مؤثر است و جزو مسائل زیست محیطی محسوب می‌شود.
اینکه به چه نحوی بتوانیم زباله هایمان را دفن کنیم یا چطور دوباره از آنها استفاده کنیم و... همه از مسائلی است که سازمان حفاظت از محیط زیست با همکاری دستگاه‌ها مکلف به انجام آنهاست. البته باید درنظر داشته باشیم که مسأله محیط زیست هم مسأله‌ای نیست که فقط به یک وزارتخانه یا دستگاه مربوط شود. این مسأله به همه آحاد مردم کشورمان و همه مردم جهان مربوط می‌شود زیرا همه ما روی کره خاکی زندگی می‌کنیم و از همین آب و هوا استفاده می‌کنیم. بنابراین وظیفه داریم در راستای فرهنگسازی با همه ابزارهایی که در اختیار داریم افراد را با مشکلات محیط زیستی که بشر با آنها رو به روست، آشنا کنیم و آنها را تشویق و ترغیب کنیم تا مسائل محیط زیستی را رعایت کنند. در حال حاضر در سطح جهانی هم نشست‌های بین‌المللی با حضور سران قدرت‌های بزرگ جهانی برگزار و تصمیماتی در این زمینه گرفته شده است گرچه بسیاری از آنها عملی نمی‌شود اما ما با ابزار کتاب، فیلم‌های سینمایی، مستند، انیمیشن، هنرهای نمایشی، هنرهای تجسمی و... می‌توانیم برای اینکه توجه جامعه را به اهمیت محیط زیست جلب کنیم و آنها را از تخریب محیط زندگیشان باز داریم، استفاده کنیم.

به نظر شما سینما به عنوان هنری همگانی و در دسترس تر چه نقشی در فرهنگ‌سازی مسائل زیست محیطی دارد؟
اگر فیلم سینمایی دراماتیک خوبی در این زمینه ساخته شود که دارای جذابیت لازم باشد، می‌تواند بسیار تأثیر بگذارد و نباید از یاد ببریم که حتی فیلم ‌های مستند هم تأثیرگذار هستند. اگر ما بتوانیم نابسامانی هایی که در حاشیه شهرها داریم، آلودگی‌ها یا بیماری‌های ناشی از آنها را در قالب فیلم بخوبی منعکس کنیم می‌تواند تأثیر بسیاری بر افکار عمومی داشته باشد. در کنار این‌ها پخش تیزر در سینماها نیز می‌تواند مؤثر باشد اما در مورد فیلم‌های سینمایی نمی‌توانیم فیلم‌های داستانی صرفاً محیط زیستی بسازیم اما در ضمن داستانگویی اگر داستان جذابیت لازم را داشته باشد، می‌توانیم توجه مخاطب را به محیط زیست جلب کنیم البته با یک ظرافت خاص و به صورت غیر مستقیم. زیرا معمولاً کارهای غیرمستقیم تأثیر بیشتری از کارهای مستقیم دارند.

شما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برنامه خاصی برای تشویق و حمایت از هنرمندان دارید تا آثار بیشتری در زمینه حفاظت از محیط زیست خلق کنند؟
بله، به هر حال محیط زیست یکی از مسائل اساسی است که مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ما چند مسأله مهم و مورد توجه داریم تا به افرادی که در این زمینه‌ها بیشتر فعالیت می‌کنند، امتیازات بیشتری دهیم. حتی در حوزه مطبوعات هم همین‌طور است یعنی روزنامه هایی که بیشتر به این مسأله می‌پردازند طبعاً از یارانه بیشتری برخوردار می‌شوند. همین‌طور در حوزه کتاب، کتاب هایی که در زمینه محیط زیست نوشته می‌شود را بیشتر خریداری می‌کنیم و به کتابخانه‌ها می‌فرستیم.

مشخصاً برای فیلمسازانی که با موضوع محیط زیست فیلم می‌سازند چه تمهیداتی در نظر گرفته اید؟
در مورد سینما مواردی هستند که به فیلمسازان توصیه می‌شود تا آنها در فیلم هایشان مد نظر قرار دهند، مخصوصاً به فیلمنامه نویس ها. اما مشکل عمده‌ای که ما در سینما با آن مواجه هستیم نداشتن فیلمنامه‌های خوب است در حالی‌که مشکلی در ساخت فیلم نداریم. یعنی کارگردانان و بازیگران خوب و توانمندی در این زمینه داریم بنابراین بیشتر مشکلات ما در سینما ناشی از فیلمنامه‌های ضعیف است.

شما تفاوت جشنواره بین‌المللی فیلم سبز را با دیگر جشنواره‌های هنری و سینمایی در چه چیزی می‌دانید؟
جشنواره فیلم سبز بسیار مهم است از این جهت که کارگردانان، فیلمنامه نویسان و مستندسازان با آثارشان ما را به مسائل محیط زیستی جلب می‌کنند، آثارشان را به جشنواره فیلم سبز می‌آورند و در جریان آثار خارجی که در این زمینه ساخته شده قرار می‌گیرند.
معتقدم برگزاری این جشنواره کار ارزشمندی است که سازمان حفاظت از محیط زیست آن را بعد از گذشت 10 سال احیا کرده است و قطعاً جشنواره فیلم سبز تأثیرات خوب خودش را خواهد داشت. حتی می‌توانیم در بخش‌های دیگری به جز بخش محیط زیست مانند گردشگری هم از آن بهره برداری کنیم. اگر ما فیلم‌های خوبی از جاذبه‌های طبیعی و فضاهای سبز خوبی که درکشور داریم، بسازیم و بتوانیم طبیعت زیبای ایران را بخوبی منعکس کنیم این امر می‌تواند برگردشگری تأثیر بگذارد.
به خاطر دارم زمانی که در خارج از کشور سفیر بودم فیلم «رنگ خدا» را آوردند و نمایش دادند. بعضی از کسانی که فیلم را می‌دیدند، می‌پرسیدند واقعاً چنین فضاهایی در ایران هست؟! در حالی که آن فیلم، فیلم مستند هم نبود اما در آن از فضاهایی استفاده شده بود که برای آنها جذاب بود بنابراین پرداختن به محیط زیست می‌تواند به گردشگری هم کمک کند.

چه پیشنهادی برای جشنواره بین‌المللی فیلم سبز دارید تا این رویداد فرهنگی به شکل تأثیرگذارتری برگزار شود؟
باید روی این جشنواره کار تبلیغی گسترده‌ای انجام شود زیرا اگر جشنواره در تاریکی برگزار شود و فردی متوجه برگزاری آن نشود و فقط تعداد محدودی به این جشنواره دعوت شوند و اگر از طریق صدا و سیما انعکاس پیدا نکند، کمترین تأثیر را می‌تواند داشته باشد به همین دلیل باید روی آن کار جدی تبلیغاتی شود. حتماً باید از بیلبوردهای تبلیغاتی که شهرداری در سطح شهر دارد به نفع جشنواره استفاده شود و صدا و سیما باید تیزرهای جشنواره را نمایش دهد و اتفاقاتی که درجشنواره می‌افتد را پوشش دهد و در کنار آنها مطبوعات باید به این جشنواره بپردازند تا بتواند تأثیرگذار باشد.

شما چه آرزویی برای محیط زیست ایران دارید؟
آرزو دارم فضای سالم آب و هوایی در کشور داشته باشیم مانند گذشته که روستاها در تمام طول سال هوای پاک داشتند و خبری از آلودگی‌های نیروگاه ها، کارخانه ها یا ناشی از اقدامات انسانی در روستاها نبود. در حال حاضر تعداد روزهایی که ما هوای پاک داریم مخصوصاً در پایتخت بسیار کم است بنابراین همه باید تلاش کنیم تا این محیط را سالم کنیم. در حال حاضر زندگی ما مثل این است که برایمان لیوان آبی آورده‌اند و می‌دانیم که در آن قطره سمی هم ریخته‌اند اما با این وجود باز هم داریم از این آب استفاده می‌کنیم در حالی که همه ما می‌دانیم چقدر استفاده از این آب برایمان ضرر دارد. دلیل بسیاری از مراجعات به بیمارستان ها، بیماری‌های ریوی یا حتی بیماری‌های دیگر ناشی از آلودگی هوا است بنابراین آرزو دارم که هوای سالم و پاکی داشته باشیم یابه جایی برویم که هوای پاک و سالمی داشته باشد.
*منبع: روزنامه ایران
** اول ** 1337

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جنتی: وزارت ارشاد از هنرمندان فعال در عرصه محیط زیست حمایت می‌کند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X