عقل سیاسی حكم می كند اصلاح طلبان برپایه یك گام به عقب، دو گام به جلو عمل كنند

انتخابات مجلس دهم و نتایج آن این فرصت را در اختیار فعالان سیاسی و تحلیل گران قرار داده است تا از دریچه آن به جامعه ایرانی بنگرند و به مطالعه رفتار سیاسی جامعه بپردازندرفتاری كه
بررسی آن مواردی را به دولتمردان خاطر نشان می كند كه می تواند راهگشای تحركات سیاسی در آینده باشد.
امیر محبیان دبیركل حزب نواندیشان ایران درباره نتایج انتخابات مجلس دهم ، تركیب آن، ریاست مجلس و چالش های پیش روی اصلاح طلبان و اصول گرایان به ایرنا می گوید:« مجلس دهم اگر با ریاست یك اصلاح طلب اداره شود عملادو قطبی شده و با توجه به افول موقعیت لاریجانی، بخشی از مستقل ها و نیز فضای اصولگرایان متاثر از رفتار طیف اصولگرایان مخالف دولت خواهند شد. اما در صورت ریاست لاریجانی احتمال آنكه وی بتواند نقش تعادل بخش را ایفا كند بیشتر خواهدشد. البته ممكن است كه قدرت طلبی جلوی بصیرت راهبردی اصلاح طلبان را بگیرد.»
محبیان در ادامه به چالش های پیش روی اصلاح طلبان اشاره می كند و می گوید:« عقلای اصلاح طلبان باید حائلی را میان خود و رادیكال های رقیب ایجاد كنند بویژه آن كه عارف از لحاظ روانی نمی تواند وارد بازی های فرسایشی شود و ممكن است سرمایه اصلاح طلبی سریع از بین برود. عقل سیاسی حكم می كند بر پایه یك گام به عقب دو گام به پیش عمل كنند.»
مشروح گفت و گوی ایرنا با امیر محبیان دبیركل حزب نواندیشان ایران، مدیر عامل خبرگزاری آریا و استاد دانشگاه در ذیل آمده است:
**چرا در انتخابات مجلس دهم، گرایش و اقبال به لیست های انتخاباتی نسبت به دوره های گذشته بیشتر بود؟ تحلیل شما از رفتار جامعه ایران نسبت به گرایش نسبت به لیست های انتخاباتی حتی در شهرستان ها چیست؟

- گرایش به لیست بویژه در حوزه های اصلی كه تعداد گزینه ها بسیار زیاد است؛ طبعا بر اساس انتخاب عقلانی عجیب نیست؛ بویژه در نقاطی مثل تهران كه محیط سیاسی تر است و فضای غالب انتخاباتی در دوقطبی های سیاسی معنا می یابد. البته در این دوره به دلایلی روشن كه طرفین مایل بودند پیروزی قاطعی داشته باشند؛ هر دو جناح بر ضرورت رای لیستی تاكید داشتند. البته روشن بود كه جناح اصولگرا در این انتخابات ریسك بیشتری كرد و هزینه آن را هم در تهران پرداخت. اصولا باید دانست؛ رای لیستی یعنی رای سیاسی بویژه در فضای دوقطبی.

**چطور می گویید جناح اصول گرا ریسك بیشتری كرد و هزینه آن را پرداخت. این جمله شما به چه معناست. چه ریسكی؟

- در فضایی كه گفتمان غالب با رقیب است تاكید بر لیستی رای دادن عملا به حذف یكپارچه لیست اصولگرایان در تهران انجامید. تبلیغ لیستی شدن همیشه باید از سوی گروهی كه دست بالا را در افكار عمومی دارد صورت گیرد نه آنكه فضا به سود او نیست. بلكه برعكس گروهی كه فضا كاملا با او نیست باید بحث را كارشناسی كند تا رقیب نتواند از فضای احساسی استفاده كند.

**اصلاح طلبان توانستند اكثریت كرسی های مجلس را كسب كنند، دلیل گرایش به سمت اصلاح طلبان چه بود؟

- من معتقدم كه روند طبیعی آرا بر حسب تجربه های پیشین به سمت اصلاح طلبان بود و اتفاقا آنها نتوانستند برخلاف تجربیات پیشین از این گفتمان غالب نتیجه كامل را بگیرند. سال ٧٦ خاتمی روی كار آمد سال ٧٨ مجلس ششم با اكثریت بالای اصلاح طلبان شكل گرفت. در سال ٨٤ احمدی نژاد به ریاست جمهوری رسید. سال ٨٦ مجلس هشتم را اصولگرایان با رای بالا بردند. طبیعی بود كه در دور اول روحانی، هواداران دولت رای قاطع اكثریت را بدست آورند كه نشد، بنابراین برحسب رفتار انتخاباتی مردم ایران پیروزی قاطع دولتی طبیعی بود ولی آنها نتوانستند پیروزی قاطعی كسب كنند. اگر اشتباه شورای ائتلاف اصولگرایان در تهران نبود؛ چه بسا شكست سختی هم می خوردند. حالا باید هواداران دولت ارزیابی و آسیب شناسی كنند كه چرا دولت نتوانست از این پیروزی بهره لازم را بگیرد؟

**همانطور كه می دانید اكثریت چهره های لیست اصلاحات كمتر شناخته شده بودند. این گرایش مردم به افراد كمتر شناخته شده كمتر سابقه داشته است. چرا چنین رویكردی از سوی مردم در انتخابات برگزیده شد؟

- خاصیت لیستی رای دادن همین است؛ بیش از ٧٠ درصد لیست اصلاح طلبان ناشناخته بود در حالی كه در لیست اصولگرایان این رقم ناشناختگی ٣٠ درصد بود. در رقابت لیستی دو انگیزه برای رای دادن لیست خودی وجود دارد؛ نخست اعتماد و آشنایی با لیست خودی كه در این مورد وجود نداشت یا كم بود؛ و دوم ترس از لیست رقیب كه شورای اصولگرایان با پر كردن لیست از پایداری ها كاملا در خدمت انگیزه دوم عمل كرد.

**چه پیش بینی از آینده مجلس دهم و تركیب فراكسیون ها دارید؟ آیا ما شاهد مجلسی شبیه به مجلس ششم خواهیم بود؟(به لحاظ گرایش سیاسی، بحث ها و جناح بندی ها)

- مجلس دهم اگر با ریاست یك اصلاح طلب اداره شود عملادو قطبی شده و با توجه به افول موقعیت لاریجانی، بخشی از مستقل ها و نیز فضای اصولگرایان متاثر از رفتارطیف اصولگرایان مخالف دولت خواهد شد. اما در صورت ریاست لاریجانی احتمال آنكه لاریجانی بتواند نقش تعادل بخش را ایفا كند بیشتر خواهدشد. البته ممكن است كه قدرت طلبی جلوی بصیرت راهبردی اصلاح طلبان را بگیرد. در مورد فراكسیون ها فعلا كمی زود است ؛ باید رفتار مستقل ها را دید.

**چرا تركیب مجلس نهم نسبت به مجلس دهم با تغییرات گسترده ای روبه رو شد و درصد بالایی از نمایندگان از ورود به مجلس بازماندند؟

- خیلی عجیب نیست. اصلاح طلبان و بعضا مستقل هایی كه وارد شدند عمدتا به دلایلی كه روشن است چهره های جدید و ناشناخته بودند. معمولا هر مجلسی كه بعد از دولت جدید روی كار می آید همراه با دولت خواهد بود. همین امر باعث تغییر چهره مجلس شده است.

** حدود 80 نماینده مستقل وارد مجلس شدند كه اكثرا سابقه سیاسی چندانی ندارند. در این دوره چرا تعداد نمایندگان مستقل زیاد است؟ مستقل ها چه تاثیری بر آرایش مجلس دهم دارند؟

- این بخش از مستقل ها همان بخشی است كه به دلیل گفتمان غالب اعتدال باید درسبد لیست امید قرار می گرفتند اما اصلاح طلبان و بویژه هواداران دولت نتوانستند آنها را جذب كنند و جذابیت اصولگرایان هم به عنوان گفتمان مغلوب فعلی نتوانست آنها را جذب كند؛ لذا هویت مستقل یافتند؛ باید دید پس از شروع به كار مجلس این نمایندگان چقدر مستقل باقی می مانند و چقدر جذب فراكسیون های مجلس دهم می شوند.

**این تحلیل در میان برخی فعالان سیاسی وجود دارد كه ما با مجلسی كم تجربه روبه رو خواهیم شد آیا این تحلیل را قبول دارید؟

- از جهاتی بله، ولی همین نو شدن نیز ممكن است فرصت هایی را فراروی مجلس قرار دهد.

**با توجه به حضور دو چهره سیاسی و خاستگاه سیاسی متفاوت آنها در سیاست و با توجه به حامیان آنها، آیا لاریجانی و عارف در یك فراكسیون یعنی فراكسیون امید قرار می گیرند؟

- گمان نمی كنم لاریجانی و عارف در یك فراكسیون قرار بگیرند. هر چند در سیاست ناممكن نداریم ولی احتمال این امر نزدیك به نامحتمل است. حضور لاریجانی در فراكسیون امیدكمی بعید به نظر می رسد. این كار برای علی لاریجانی خودكشی سیاسی خواهد بود وعلی لاریجانی با توجه به سوابق اش این را خوب می داند.

**پیش بینی شما از تركیب هیئت ریسه مجلس دهم چیست؟ آیا لاریجانی می تواند همچنان ریاست مجلس دهم را ازآن خود كند ؟

- عقلای اصلاح طلبان باید حائلی را میان خود و رادیكال های رقیب ایجاد كنند بویژه آن كه عارف از لحاظ روانی نمی تواند وارد بازی های فرسایشی شود و ممكن است سرمایه اصلاح طلبی سریع از بین برود. عقل سیاسی حكم می كند بر پایه یك گام به عقب دو گام به پیش عمل كنند ولی به نظرم تعارف و احساسات و غرور معجون عجیبی می سازد كه بازی برنده را معكوس می كند.

گفت گو از سعید سیف
** ** 1446

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عقل سیاسی حكم می كند اصلاح طلبان برپایه یك گام به عقب، دو گام به جلو عمل كنند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X