عربستان مسئول بستن راه حجاج ايران است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، سخنگوي وزارت امور خارجه درباره آخرين وضعيت حج سال ۱۳۹۵ براي حجاج ايراني اظهار داشت: مانند سالهاي گذشته براي اينكه دربازه زماني حج، اعزام حجاج و برگزاري مراسم حج براي ايرانيان انجام شود، بايد مقدمات اجراي حج فراهم مي شد.

جابري انصاري افزود: متاسفانه دولت عربستان سعودي عليرغم ادعاهاي مكرر مبني بر اينكه مساله حج را با اختلافات سياسي با ايران همراه نمي كند، عملا با انواع كارشكني ها تا به امروز امكان توافق اجرايي درباره جنبه هاي مختلف حج و اعزام حجاج ايراني را فراهم نكرده است.

وي با اشاره به كارشكني هاي عربستان سعودي در مسائل اساسي همچون صدور رواديد حجاج، حمل و نقل، خطوط هوايي، امنيت و سلامت حجاج اظهار داشت: همچنان فرصت داريم و اميدواريم عربستان سعودي سياست اشتباه خود را تغيير دهد و در دقايق آخر امكان توافق درباره امور اجرايي شود، اگر نشود عربستان مسئول بستن راه حجاج ايران است.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي صدور رواديد و حمل و نقل زائران را از موارد اساسي اختلاف خواند و افزود:مقامات عربستاني اعلام مي كنند رواديد در خارج از ايران و در كشور ثالث صادر شود، درست است عربستان سعودي در تهران سفارت ندارد، اما سفارت سوييس به عنوان حافظ منافع عربستان در تهران مشغول به كار است.

جابري انصاري گفت: ما اعلام كرديم آمادگي داريم كه هر تعداد نيروهاي مامور صدور رواديد عربستان را به سرعت رواديد بدهيم كه در سفارت سوييس يا در ساختماني خاص مستقر شوند و كار صدور رواديد را انجام دهند.

وي موضوع حمل و نقل زائران را از ديگر موارد اختلافي با عربستان سعودي ذكركرد و افزود:پيش از اين هميشه خطوط هوايي ايران و عربستان سعودي به صورت ۵۰-۵۰ جابه جايي زائران را بر عهده داشتند اما الان عربستاني ها مي گويند خطوط هوايي ثالث اين كار را انجام دهند، طبيعي است وضعيت غيرعادي از سوي ايران قابل پذيرش نيست.

سخنگوي وزارت امور خارجه تصريح كرد: انجام حج منوط به انجام وظايف بديهي دولت ميزبان مناسك حج، در زمينه مسائل اجرايي مختلف بر اساس رويه هاي هميشگي موجود و تضمين حج، امنيت و سلامت حجاج است و اگر درباره اين موارد توافقي صورت نگيرد، عربستان مسئول بستن راه اعزام حجاج ايران خواهد بود.

[ منبع این خبر سایت مهر-سیاسی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «عربستان مسئول بستن راه حجاج ايران است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-سیاسی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X