سرنوشت «روسف» در دستان نمایندگان سنا/ برزیل ناآرام است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بی بی سی، مجلس سنای برزیل امروز چهارشنبه در حالی فرایند رسیدگی به طرح استیضاح «دیلما روسف» رئیس جمهوری این کشور را آغاز می کند که وی در آخرین تلاش خود برای متوقف کردن جلسه رای گیری، دست به دامن دیوان عالی کشور شد حال آنکه این مرجع قانونی پیشتر همه درخواست های مشابه در این زمینه را رد کرده است.

گزارش ها حاکی از تجمع اعتراض آمیز طرفدران روسف و ناآرامی گسترده در اکثر شهرهای برزیل است. در این میان، مسدود شدن خیابان های «سائوپائولو» بزرگترین شهر برزیل، به دلیل تجمع انبوه معترضین موجب دشواری تردد در سطح شهر شده است. از سوی دیگر پلیس می گوید که ۱۴ بزرگراه در مجموع ۲۶ ایالت به اضافه شهر«برازیلیا» پایتخت، با وضعیت مشابه روبروست.

اگر مجلس سنای برزیل با طرح استیضاح روسف موافقت کند وی تا زمان صدور حکم نهایی در خصوص اتهاماتش برای مدت ۱۸۰ روز از سمت ریاست جمهوری تعلیق خواهد شد و تا آن زمان «میشل تِمر» معاون رئیس جمهور و مردی که از سوی او به خیانت متهم است، عهده دار وظایف وی خواهد بود.

با توجه به اینکه چندی پیش، «ادواردو کونا» رئیس مجلس نمایندگان برزیل به دلیل فساد مالی از سمت خود تعلیق شد، این روزها زمزمه های بسیاری درباره نامشروع بودن طرح استیضاح روسف به گوش می رسد. کونا که از نمایندگان اپوزیسیون است نقش بسزایی در پیشرفت طرح استیضاح و موافقت با آن در مجلس نمایندگان داشت.

از سوی دیگر، در روز سه شنبه، «والدیر مارانوا» جانشین موقت کونا نیز که مثل وی از حزب اپوزیسیون است، در اقدامی عجیب لغو طرح استیضاح روسف را خواستار شد حال آنکه ظرف کمتر از ۲۴ ساعت و بی آنکه توضیحی ارائه دهد مجددا از تصمیم خود منصرف شد.

روسف از سوی حزب اپوزیسیون به استفاده از بودجه دولتی برای تبلیغات ستاد انتخاباتی خود متهم است. علاوه بر این گفته می شود که وی در فساد مالی شرکت نفت ملی «پتروبراس» هم بی تقصیر نیست.

در هر صورت، کل داستان روسف از اتهامات نسبت داده شده به وی تا ماجرای استیضاح نه تنها کشور را به ناآرامی کشانده بلکه در هر دو جناح طرفدار دولت و اپوزیسیون موجب سردرگمی و آشفتگی شده است.

[ منبع این خبر سایت مهر-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «سرنوشت «روسف» در دستان نمایندگان سنا/ برزیل ناآرام است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X