مصرف سالانه بیش از4 میلیون تن کود شیمیایی درکشور

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، دکترعلی درویش زاده روزچهارشنبه درهمایش علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آب در کشورکه در محل فرهنگستان علوم در حال برگزاری است ، گفت:مصرف کود شیمیایی در واحد سطح در حال حاضر با توجه به جمعیت جهان افزایش یافته است و این مواد سمی در نهایت وارد سفره های آب زیر زمینی شده و از این طریق وارد چرخه حیات می شود.
وی ادامه داد:به عنوان نمونه کود اوره به علت ارزان بودن زیاد مصرف می شود که این ماده در آب حل و به صورت نیترات در محصولاتی مانند پیاز و سیب زمینی تجمع می یابد و به گفته پزشکان سبب سرطان می شود.یا غلظت نیترات در آب های زیر زمینی در مناطق کشاورزی و صنعتی و شهری استان اصفهان از حد استاندارد 10 میلی گرم در لیتر زیادتر است و مردم شهر بروجرد از آب چاهی استفاده می کنند که نیترات بالا دارد.
وی در مورد آب تهران نیز با اشاره به مطلب روزنامه ابرار گفت: طبق اعلام معاونت آب وزارت نیرو، نیترات موجود در آب تهران کمتر از 50 میلیگرم در لیتر است که مشکلی برای سلامتی ندارد.
درویشی گفت:بحران کم آبی انسان ها و بسیاری از موجودات زنده را هدف قرارداده است و اگر به فکر چاره ای برای آن نباشیم، بی آبی حیات کشور را تهدید می کند.
وی تصریح کرد:طبق آمار سازمان جهانی ، در حال حاضر یک میلیارد نفر از جمعیت جهان به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند و همین تعداد نیز از گرسنگی رنج می برند.علت این امر این است که 40 درصد از زمین های زراعتی به علت بی آبی و خشکسالی نابود شده و پوشش جنگلی جهان در حال کاهش است.
درویش زاده ادامه داد: امروزه آب یک کالای تجارتی و استراتژی به شمار می آید و اگر وضع به همین منوال ادامه یابد کشورهای کم آب ، اجبارا باید آب را به عنوان یک کالای ضروری خریداری کنند.
وی خاطر نشان کرد: بسیاری از اقلیم شناسان نشان داده اند که در 50 تا 100 سال آینده در اکثر نقاط سطح زمین همانند آنچه که در 100 سال گذشته اتفاق افتاده ، روند گرم شدن هوا تا 4 درجه سانتی گراد ادامه خواهد یافت.
این عضو پیوسته فرهنگستان علوم تاکید کرد: اگر امروز به فکر جبران کمبود آب نباشیم با خطر خشکسالی مواجه خواهیم بود.
علمی**2038**1440

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مصرف سالانه بیش از4 میلیون تن کود شیمیایی درکشور» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X