فرهنگ قرآنی در ادبیات کرمانشاه نمود دارد/ ضرورت معرفی مشاهیر

ابراهیم رحیمی زنگنه پیش از ظهر امروز چهارشنبه در همایش «تجلی قرآن و حدیث در شعر شاعران کرمانشاهی»(فارسی و کردی) که به مناسبت هفته قرآن در محل تالار وحدت کرمانشاه برگزار شد، اشاره ای به روند برگزاری هفته قرآن و عترت استان کرمانشاه داشت و گفت: جشنواره های متعددی طی این هفته برگزار شده و فردا نیز اختتامیه آن برگزار می شود.

وی ادبیات استان کرمانشاه را دارای جایگاه  ویژه ای دانست و افزود: ادبیات این منطقه شمامل داستان و شعر از جایگاه برجسته ای برخوردار است و اگر استان کرمانشاه را به لحاظ کثرت شاعران، انجمن های ادبی و آثار تولید شده در شعر و داستان شیراز دوم بنامیم، گزاف نگفته ایم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه بار دیگر به استعدادها و ظرفیت های استان از نظر شعر و داستان اشاره کرد و آن را دارای جایگاه ویژه ای در طول تاریخ برشمرد.

متولیان فرهنگی از معرفی مشاهیر این حوزه غافل بوده اند

رحیمی زنگنه تاکید کرد: علی این جایگاه برجسته و تاریخی ادب کرمانشاه، به علت غفلت ما متولیان فرهنگی این شاعران و استعدادها معرفی نشده اند.

وی کرمانشاه را قطب ادبیات آیینی دانست وافزود: کرمانشاه مهد شاعرانی چون بیدل کرمانشاهی است و متاسفانه نه تنها در سطح استان و کشور، بلکه در سطح دانشگاه های ما نیز خبری از معرفی آنان نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، این عدم پرداخت به معرفی مشاهیر استان را تنها منحصر به حوزه شعر و ادب ندانست و گفت: در سایر حوزه ها هم همینگونه بوده و معرفی مناسبی صورت نگرفته است.

وی اشاره ای نیز به وضعیت استان در گذشته داشت و افزود: در گذشته استان کرمانشاه در مسیر جاده ابریشم و دروازه عتبات عالیات بوده است، و به خاطر این جایگاه ویژه علمای زیادی در این شهر سکنی داشتند.

از خلا فرهنگی در کرمانشاه رنج می بریم

رحیمی زنگنه افزود: علی رغم موارد فوق هم اکنون به نظر می رسد از خلا فرهنگی رنج می بریم اما این به معنای نداشتن فرهنگ نیست، بلکه به معنای عدم معرفی ان است.

وی برگزاری این همایش را در راستای معرفی زوایایی از همین استعدادها و توانایی ها عنوان کرد و گفت: اشعار این سرزمین آیینه ای از تجلی فرهنگ اسلامی است و وقتی فرهنگ یک جامعه فرهنگ قرآنی باشد در ادبیات آن نمود خواهد کرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه تصریح کرد: زمانی که فرهنگ قرآنی در دل و جان مردم آن جامعه رسوخ کند در آثار، ادبیات و شعر آنها نیز نمود خواهد کرد و چنانچه بخواهیم تاثیر قرآن را در جامعه ای بفهمیم باید اشعار آن را بررسی کنیم.

وی تاثیر قرآن و فرهنگ قرآنی را در ادبیات فارسی و کردی استان کرمانشاه تاثیری عمیق دانست که آنگونه که باید معرفی نشده بود.

وی ابراز امیدواری کرد، برگزاری این همایش زمینه ساز برگزاری «کنگره ملی شعر آیینی کرمانشاه» باشد.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرهنگ قرآنی در ادبیات کرمانشاه نمود دارد/ ضرورت معرفی مشاهیر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X