آسیب پذیری بافت‌ فرسوده بازلزله ۶ ریشتر/خطردر کمین ۱.۵ میلیون نفر

علی بیت اللهی در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه براساس آمار یک میلیون و ۵۰۰ نفر جمعیت در بافت فرسوده ساکن هستند، گفت: با احتساب جمعیت شناوری که روزانه در بافت های فرسوده تردد می کنند، این رقم افزایش پیدا می کند، بنابراین از محدوده های پرخطر شهر تهران در موقع زلزله به شمار می رود.

وی با بیان اینکه اگر حادثه ای رخ دهد با این تعداد جمعیت، اتفاق بسیار بزرگی می افتد، افزود: باید به این موضوع به صورت جدی نگاه کرد، چرا که ساخت و سازهای جدید هم که انجام می شود، منجر به افزایش تراکم در این محله ها است که همین هم منجر به خطر پذیری بالای این محله ها می شود.

مدیر دفتر زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در خصوص کیفیت ساختمان های نوساز در شهر تهران، اظهار داشت: ساختمان‌های نوساز طبق برآورهای ما برای زلزله طرح ساخته می‌شود، یعنی اگر زلزله محتملی در تهران بیاید این ساختمان‌ها ممکن است آسیب ببیند اما آسیب کمتری به مردم می رساند.

بیت اللهی با بیان اینکه انتظاری که ما از طراحی مهندسی ساختمان‌ها داریم، مطابق با آئین نامه است، گفت: به طور حتم اگر زلزله‌ای ۸ ریشتری در شهر تهران بیاید که نزدیک این ساختمان‌ها باشد، طراحی‌های سازه ای ما هیچوقت نمی‌تواند مقاومت کند.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز با مقاومت بالا از نظر اقتصادی هم بسیار گران تمام می‌شود، افزود: مشکل ما ریشترهای بالای زلزله نیست و خیلی ساده تر از اینها است، چرا که ما الان برای زلزله ۶ ریشتری هم در بافت‌های فرسوده مشکل استحکام ساختمان‌ها را داریم.

مدیر دفتر زلزله شناسی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعلام اینکه الان زلزله ۶ ریشتری خیلی از این بافت‌های فرسوده را تخریب می‌کند، اظهار داشت: بحث‌های ما هنوز به مرحله پیچیده نرسیده است و امیدواریم برای ریشترهای پایین زلزله حل شود.

بیت اللهی به برگزاری نشست‌هایی برای بررسی زلزله تهران اشاره کرد و گفت: در نشست‌ها مسایلی مطرح می‌شود اما مهم پیگیری‌های بعدی است که تا سطح وزیر و رئیس جمهور جهت اقدامات عملی و مهم جلوه دادن موضوع ادامه پیدا می‌کند تا تغییر وضعیت ایجاد شود.

 

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آسیب پذیری بافت‌ فرسوده بازلزله ۶ ریشتر/خطردر کمین ۱.۵ میلیون نفر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X