زبان فارسی اختلاطی عامل افت تحصیلی است/پیش‌نیاز آموزش زبان‌های خارجی

فرشیدی وزیر اسبق آموزش و پرورش با اشاره به اینکه یکی از دلایل افت تحصیلی این است که دانش‌آموز زبان فارسی و معنی جمله را به خوبی درک نمی‌کند، گفت: فرهنگ کشورها از طریق آموزش زبان به کشور دیگر منتقل می‌شود.

محمود فرشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درخصوص آموزش سایر زبان‌های خارجی در مدارس اظهار داشت: زبان یکی از شاخص‌های فرهنگی هر کشوری است در حقیقت زبان عامل انتقال فرهنگ و ارزش‌هاست.

وی افزود:‌ کشورها برای سلطه در عصر جدید به ابزارهای فرهنگی که یکی از آنها زبان است، متوسل می‌شوند یعنی فرهنگ خود را از طریق آموزش زبان به نسل‌های آینده منتقل می‌کنند و نخبگان آینده کشور را مطابق ارزش‌های خود تربیت می‌کنند و در چنین شرایطی فرد از نداشتن هویت مستقل احساس شرمساری نمی‌کند.

وزیر اسبق آموزش و پرورش گفت: هر علمی که آموزش داده می‌شود اهداف ظاهری و اهداف پنهان دارد و انتقال فرهنگ جزو اهداف پنهان است. در دوران قبل از انقلاب، سلطه کشورهای غربی در کشور پُررنگ بود و انجمن‌های ایران و انگلیس و ایران و آمریکا تلاش داشتند از طریق آموزش زبان جوانان ایرانی را جذب و با فرهنگ خود تربیت کنند.

فرشیدی ادامه داد:‌ کشورهای سلطه‌گر در حوزه توسعه برنامه‌های آموزشی برنامه‌ریزی می‌کنند و برایشان مهم است که زبان آنها در کشورهای دیگر چگونه توسعه می‌یابد و از این طریق برای اقتصاد و سیاست نیز برنامه‌ریزی می‌کنند البته سایر کشورها نیز هوشیار شده‌اند و در برابر هجوم زبان بیگانه مقاومت می‌کنند به عنوان مثال در فرانسه، مردم نسبت به زبان فرانسوی تعصب زیادی دارند.

وی افزود: انتقال فرهنگ خطری جدی است و آموزش‌وپرورش نهاد مسئول در این رابطه است و تمام نهادهای فرهنگی باید نسبت به نفوذ بیگانه از دریچه آموزش زبان هشدار دهند.

وزیر اسبق آموزش‌وپرورش با ارائه پیشنهادهایی در رابطه با آموزش زبان در سایر کشورها گفت:‌ آموزش زبان باید بعد از دوره دبستان باشد تا پس از آن‌که دانش‌آموز هویت فرهنگی خود را پیدا کرد و با زبان مادری کاملاً مأنوس شد، تحت آموزش زبان‌های خارجی قرار بگیرد.

فرشیدی با اشاره به اینکه یکی از دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان این است که زبان فارسی و معنی جمله را به خوبی درک نمی‌کنند، عنوان کرد: زبان فارسی اختلاطی با کمک اینترنت و فضای مجازی در حال سلطه است و دانش‌آموزان در حال فراگیری این زبان هستند و زبان محاوره‌ای در حال حاکم شدن است.

وی تصریح کرد:‌ اگر هدف ما آموزش زبان خارجی است باید به گونه‌ای باشد که جذابیت‌های فرهنگ غربی در آن نباشد و محتوای مورد نظر براساس ارزش‌های ملی و اسلامی و به صورت بومی تولید شود.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «زبان فارسی اختلاطی عامل افت تحصیلی است/پیش‌نیاز آموزش زبان‌های خارجی» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X