صدای پای مهاجران مسلمان در اروپا

به گزارش «شیعه نیوز»، اتریش روز سه‌شنبه شاهد استعفای صدراعظم خود به دلیل سیاست‌های سختگیرانه‌اش درقبال مهاجران بود. این شاید زنگ هشداری برای سیاستمدارانی باشد که پتانسیل حضور مهاجران را نادیده می‌گیرند. مهاجرانی همچون صادق خان که حال عنوان اولین شهردار مسلمان یک کلانشهر اروپایی را به خود اختصاص داده است.

صادق خان که اصلیتی پاکستانی دارد، فرزند پدری راننده و مادری خیاط است و پیش از این توسط روزنامه ایندیپندنت «مؤثرترین چهره حزب کارگر در میان اعضای نسل کنونی این حزب» خوانده شده بود.

دکتر محمدمهدی مظاهری؛ استاد دانشگاه در روزنامه ایران نوشت: نزدیک به دو دهه پیش پاتریک بوکانن، مشاور ارشد سه نفر از رؤسای جمهوری امریکا و کاندیدای پیشین رقابت انتخاباتی ریاست جمهوری این کشور، در کتابی با عنوان «مرگ غرب»، پیش‌بینی کرده بود که روند استحاله جوامع غربی توسط مهاجران مسلمان، سرانجام تا نابودی تمدن غرب پیش خواهد رفت. او در این کتاب از بروز نشانه‌های مرگ در چشم‌اندازه آینده غرب خبر می‌دهد. بوکانن در واقع از دو نوع مرگ برای غرب سخن می‌گوید. مرگ اخلاقی، با فعال شدن رویکرد فرهنگی جدید که ارزش‌های تربیتی و خانوادگی و اخلاقی سنتی را نابود کرده است و مرگ جمعیتی- زیستی که نشان می‌دهد انسان‌های باقیمانده درآن جوامع، پیران فرتوتی هستند که برای توانمندسازی و اداره کردن جامعه خود چاره‌ای جز پذیرش مهاجرین جوان وارداتی نخواهند داشت.

طی سال‌هایی که از انتشار کتاب بوکانن می‌گذرد، دیگر نه تنها محافل دست راستی کشورهای غربی و نخبگان راهبرد پرداز این کشورها بلکه شهروندان کشورهای متسامح غربی نیز دستخوش گرایش‌های ضد مهاجرین شده‌اند. بحران مهاجرین در سال‌های اخیر به اصلی‌ترین اولویت سیاسی کشورهای اروپایی و مهم‌ترین سرخط خبری رسانه‌های غربی تبدیل شده است. در حالی که امریکا به عنوان قدرتمندترین کشور غربی، بحق کشور مهاجرین نامیده می‌شود و اگر قرار بر بومی بودن جمعیت آن بود، لابد باید شایان‌ها و آپاچی‌ها این کشور را اداره می‌کردند، در حالی که در کانادا و استرالیا ساکنان فعلی و مهاجرین سابق، بومی‌ها را به گونه‌ای رو به انقراض از نوع بشر تبدیل کرده‌اند و در حالی که کشورهای اروپایی برای چرخیدن چرخ اقتصادشان نیازمند ورود مهاجرین هستند، ساختن این غول ترسناک از مهاجرت و مهاجرین در راستای منافع کیست؟

به نظر می‌رسد که مشکل اساسی چیزی است که بوکانن به سهو یا عمد اشاره‌ای به آن نمی‌کند. ترس غربی‌ها از ورود مهاجرین مسلمان به این کشور بیش از همه ناشی از این احساس خطر است که مسلمانان با استفاده از زیرساخت‌های اجتماعی کشورهای غربی، در این جوامع پیشرفت کرده و با تلاش و پشتکار به نمونه‌های موفقی از حفظ ارزش‌های دینی در کنار موفقیت دنیایی تبدیل شوند. نسل جدید وکلا، روزنامه‌نگاران، سیاستمداران، کارآفرینان و نخبگان کشورهای غربی نباید مسلمان باشند نه به این خاطر که کمتر از نمونه‌های غربی‌شان به جامعه خدمت می‌کنند بلکه به این دلیل که با ارائه الگوی زندگی ارزشی و موفق، به نمودهای عینی‌ای برای قوت جهان‌بینی اسلامی به عنوان رقیب کلان نگرش غربی تبدیل خواهند شد. در حقیقت ترس بوکانن و همفکران او از مهاجرین ریشه و چارچوبی نظری دارد و مبتنی است بر حفظ وجهه بر ساخته و شمایل گونه لیبرال دموکراسی به عنوان تنها نظریه ضامن خوشبختی انسان.

مهاجرین تا وقتی که آجرهای پایینی بنای تمدن غربی یا چرخ دنده‌های کوچکی در دستگاه عظیم شیوه زیست غربی باشند، برای هیچ کس خطری ندارند. آنها در نهایت نمایندگان قابل توجهی از تنوع زیستی بشری در موزه پلورالیزم غربی محسوب می‌شوند. اما زمانی که نماینده‌هایی از این گروه در جایگاه کنترل مبادی قدرت و ثروت در جوامع غربی قرار بگیرند، حتماً اتحاد یهودی-مسیحی کنترل کننده سیاست و رسانه و فرهنگ جهانی، احساس خطر خواهد کرد. از این رو پیروزی صادق خان در انتخابات شهرداری لندن مطمئناً خبری مهم و تحولی چشمگیر محسوب می‌شود. در واقع به نظر می رسد که مسلمانان مهاجر با شکستن پی در پی تابوها و با قرار گرفتن در مشاغل کلیدی جوامع غربی در حال شکل دادن به جهانی متفاوت هستند، دنیایی که قواعدش را دیگر فقط غربی‌ها تعیین نمی‌کنند.

انتهای پیام/654

[ منبع این خبر سایت شیعه نیوز می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «صدای پای مهاجران مسلمان در اروپا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت شیعه نیوز منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X