تلسکوپ فضایی کپلر ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید کشف کرده است - آکا

سایت علمی ، اخبار علمی آکااخبار علمی تازه های فناوری اخبار آموزشی ,[categoriy]

تلسکوپ فضایی کپلر ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید کشف کرده است

تلسکوپ فضایی کپلر ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید کشف کرده است - آکا

آکاایران: تلسکوپ فضایی کپلر ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید کشف کرده است

آکاایران: سازمان فضایی ناسا دیشب در یک کنفرانس مطبوعاتی، از تایید کشف ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید توسط تلسکوپ فضایی کپلر خبر داد. سیاره های فراخورشیدی، سیاراتی هستند که در مدار ستاره هایی به غیر از خورشید گردش می کنند. از این تعداد سیاره، ۹ تای آن ها تقریبا هم اندازه ی زمین هستند و در فاصله ای از ستاره ی مادر قرار دارند که دمای سطحی آن ها، اجازه ی حضور آب مایع را می دهد. وجود آب مایع می تواند به معنی حضور حیات روی این سیاره ها باشد.

به گزارش آکاایران: تلسکوپ کپلر سال ۲۰۰۹ با هدف کشف سیارات فراخورشیدی شبیه به زمین، به فضا فرستاده شد. این تلسکوپ بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ منطقه ی کوچکی از آسمان و حدود ۱۵۰ هزار ستاره را زیر نظر قرار داد. از داده های خام بدست آمده، ستاره شناسان ۴۷۰۰ سیاره ی فراخورشیدی احتمالی کشف کردند. دیشب ناسا اعلام کرد که ۱۲۸۴ عدد از آن ها به احتمال ۹۹ درصد سیاره ی فراخورشیدی هستند. از این تعداد هم ۹ تای آن ها در «دامنه ی زندگی» (Habitable Zone) هستند. یعنی در فاصله ای از ستاره ی خود قرار دارند که دمای سطح آن ها نه خیلی گرم است و نه خیلی سرد، بنابراین آب مایع می تواند روی آن ها وجود داشته باشد. حضور آب مایع، می تواند به معنی وجود حیات در آن سیاره ها باشد. تا پیش از این اعلام، ۱۰۴۱ سیاره ی فراخورشیدی تایید شده ی دیگر توسط تلسکوپ کپلر کشف شده بود. بنابراین اکنون تعداد کشف های کپلر به ۲۳۲۵ و تعداد کل سیارات فراخورشیدی کشف شده به بیش از ۳۲۰۰ عدد می رسد. تعداد سیاراتی که ممکن است آب مایع روی آن ها وجود داشته باشد هم با کشف جدید به ۲۱ عدد رسید. بیشتر سیارات فراخورشیدی کشف شده، مثل مشتری گازی و خیلی بزرگ هستند و کشف سیارات سنگی کوچک مثل زمین، کار خیلی مشکل تری است.

تلسکوپ فضایی کپلر به دنبال سیارات فراخورشیدی شبیه به زمین که احتمال وجود حیات در آن ها وجود دارد می گردد.

تلسکوپ فضایی مجهز به یک آینه ی ۹۵ سانتی متری و نورسنجی بسیار دقیق است. این تلسکوپ می تواند منطقه ی نسبتا وسیعی از آسمان و همزمان هزاران ستاره را زیر نظر بگیرد. این تلسکوپ به دقت میزان نور ستارگان را زیر نظر می گیرد. زمانی که سیاره ای فراخورشیدی از جلوی یک ستاره عبور می کند، به یکباره روشنایی آن ستاره کاهش می یابد و وقتی سیاره ی فراخورشیدی گذر را انجام داد، دوباره نور ستاره افزایش می یابد. درست مثل گذر سیاره ی عطارد یا زهره از جلوی خورشید که ما می توانیم آن را از روی زمین ببینیم. با این حال به جز سیارات فراخورشیدی، عوامل دیگری هم می توانند باعث کاهش نور ستاره ها شوند، مثلا ممکن است آن ستاره دوتایی باشد و ستاره ای خیلی کم نور از جلوی ستاره ی مادر گذر کرده باشد. به همین دلیل، هر نوسان روشنایی را نمی توان دلیلی بر وجود سیاره ای فراخورشیدی دانست. از بین ۴۷۰۰ یافته ی کپلر بین سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ هم فقط ۲۱۸۴ عدد از آن ها سیاره ی فراخورشیدی بودند.

ناسا برای آزمون کاندیداها از یک روش پیشرفته ی خودکار استفاده کرده که باعث شده کار راستی آزمایی داده ها کاملا تسریع شود. تا پیش از این برای آزمون کاندیداها باید هر ستاره به مدت زمان خیلی زیاد تحت نظر قرار می گرفت تا با بررسی دقیق الگوی نوسان نوری ستاره، مشخص شود سیاره ای فراخورشیدی در مدار آن گردش می کند یا خیر. این کار هم زمان بر و هم هزینه بر است. نتیجه ی کار آن ها در «استروفیزیکال ژورنال» چاپ شده است.

 

[ منبع این خبر سایت آکاایران-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلسکوپ فضایی کپلر ۱۲۸۴ سیاره ی فراخورشیدی جدید کشف کرده است - آکا» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آکاایران-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X