خواهان توجه مسئولان برای تشویق جوانان به تحصیل در رشته ریاضی شد

وی یكی از نخستین گروه 20نفری دانشجویان رشته ریاضی بود كه با آغاز فعالیت آموزشی دانشگاه بیرجند در آن دوره، ریاضی را به عنوان رشته مورد علاقه اش برای تحصیل انتخاب كرد.
نصرآبادی سال 1340در بیرجند به دنیا آمد و تحصیلاتش را جهشی طی كرد و سال 56 دیپلم ریاضی را در مدرسه شوكیه(تاسیس 1286) این شهر اخذ كرد، اكنون رئیس دانشكده ریاضی دانشگاه بیرجند است.
وی روز چهار شنبه در آستانه چهلمین سال تاسیس دانشگاه بیرجند در گفت و گو با خبرنگاران تنها آرزویش را موفقیت علمی دانشجویان عنوان كرد و یادآور شد: می خواهم قدر دوره جوانی و فضای سالم منطقه را بدانند و برای كسب علم و دانش تلاش كنند.
دانشگاه بیرجند، قطب علمی و یكی از قدیمی ترین دانشگاه‌های شرق كشور است كه 13 خرداد 1354 با تصویب شورای گسترش آموزش عالی به عنوان موسسه آموزش عالی بیرجند و به همت محمد حسن گنجی پدر علم جغرافیا تاسیس شد.
در مهر ماه 1356 با پذیرش 120 دانشجو برای رشته‌های شیمی، فیزیك و ریاضی در دانشكده علوم، به طور رسمی فعالیت آموزشی خود را آغاز كرد.
از زمان تاسیس دانشگاه تاكنون افراد متعهد و فرهیخته زیادی را با وجود مشكلات در این پهنه از كشور برای دانش پژوهی، تامین نیروی انسانی متخصص، افراد كارآمد و شخصیت های تاثیرگذار تحویل جامعه داد.
دستاوردهای این تلاشها توسعه مراكز آموزش عالی در خراسان جنوبی و استان های همجوار است كه به رشد فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و آموزشی شرق كشور كمك كرد، اكنون استان به عنوان یكی از قطب فرهنگی ایران محسوب می شود.
رئیس دانشكده ریاضی دانشگاه بیرجند از نحوه پذیرش و تحصیل در دانشگاه می گوید: آن روزها دانشگاه های بهتری برای ادامه تحصیل وجود داشت، صحبت های یكی از آشنایان كه لیسانس داشت بر من تاثیر گذاشت.
وی ادامه داد: متوجه شدم، بیرجند می تواند جایی باشد، در آن منشا اثر باشم، تصمیم گرفتم، تحصیلات را در زادگاه خود ادامه دهم.
وی می افزاید: برای هر رشته ریاضی، فیزیك و شیمی ظرفیت پذیرش دانشجو 20 نفر تعیین شده بود، مهر ماه 56 وارد دانشگاه شدم، چهار ترم را قبل از انقلاب گذراندم، دكتر گنجی رئیس دانشگاه بود و استادان پروازی برای تدریس از تهران و مشهد به بیرجند دعوت می شدند.
نصرآبادی بیان كرد: به دلیل تازه تاسیس بودن دانشگاه، دكتر گنجی تمام تلاش خود را برای دعوت بهترین استادان به كار می گرفت.
وی با بیان اینكه اوج انقلاب اسلامی با ترم سوم تحصیلی اش همزمان شد، ادامه داد: در بیرجند تظاهرات مردمی نسبت به شهرهای دیگر دیرتر آغاز شد.
وی اضافه كرد: اواخر مهر ماه تظاهراتی در محل دانشكده هنر فعلی معروف به « دم دروازه » دبیرستان شوكتیه سابق برپا شد، همه را تهدید به دستگیری كردند، این مساله با حمایت گنجی ختم به خیر شد.
وی با اشاره به اینكه خوابگاه 50 نفر از دانشجویان غیربومی در آموزشكده كشاورزی مركز محمدشهر بیرجند قرار داشت، گفت: گاهی اوقات بعداز ظهرها به اتفاق دوستان به دیدار آنها می رفتیم و در آن مكان تظاهرات برپا می كردیم.
وی بیان كرد: پس از پیروزی انقلاب ، اجرای طرح انقلاب فرهنگی در سال 1359 در دانشگاه های كشور آغاز شد و سه سال ادامه داشت كه هدف از آن اسلامی‌كردن دانشگاه ها عنوان شد.
وی اظهار كرد: در این بازه زمانی همراه تعدادی از دانشجویان با جهاد سازندگی در بخش واگذاری زمین همكاری داشتم و با شروع مجدد فعالیت دانشگاهها در مهر ماه 1362 دانشگاهها دگرگون شده بود، بعضی از دانشجویان ترك تحصیل كرده بودند.
عده ای در دستگاههای مختلف استخدام شده بودند و تعدادی در جبهه های جنگ به شهادت رسیده بودند.
وی بیان كرد: بعد از انقلاب فرهنگی 13 نفر برای ادامه تحصیل به دانشگاه فردوسی مشهد منتقل شدیم و بهمن سال 63 فارغ التحصیل و در در دوره كارشناسی ارشد رشته ریاضیات دانشگاه باهنر كرمان پذیرفته شدم.
وی گفت: با توجه به شناختی كه از من داشتند به عنوان نخستین بورسیه دانشگاه
بیرجند پذیرفته شدم و سال 66 به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه مشغول به كار شدم.
وی ادامه داد: در سال های اخیر شاهد تغییر و تحول علمی زیادی در دانشگاههای استان هستم و در 10 سال اخیر دانشگاه بیرجند پیشرفت قابل توجهی از نظر توسعه ساختمان های اداری، تاسیسات و فضای فیزیكی پیدا كرد كه با دوران های قبل قابل همسنجی نیست.
وی ادامه داد: 19 سال از خدمتم در این محیط مقدس می گذرد، دو دوره پنج ساله به عنوان مدیر گروه ریاضی، سه سال مدیر دوره شبانه دانشگاه، هشت سال به عنوان رئیس دانشكده علوم و اكنون سه سال رئیس دانشكده ریاضی هستم.
وی گفت: گروه ریاضی دانشگاه بیرجند در نیمه اول دهه 70 با 9 نفر مربی جزو بهترین و موفق ترین گروه های ریاضی در سطح كشور بود كه در این مدت چندین لوح از طرف وزارتخانه دریافت كرد در این مدت همه همكاران بورسیه و به دانشگاه بازگشتند.
** 90 درصد دانشجویان دهه 70 عضو هیات علمی دانشگاهها هستند.
وی می گوید: دانشكده علوم ریاضی و آمار در سال 1391 با این دو رشته از دانشكده علوم جدا شد و اكنون گروه ریاضی با 18 عضو هیات علمی، 12 استادیار و چهار دانشیار در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری در تمام گرایش های ریاضی فعالیت دارد.
وی بیان كرد: بیشتر دانشجویان كارشناسی مقطع ارشد در دانشگاههای معتبر كشور پذیرفته می شوند و 70 درصد شان در مقطع دكتری به تحصیل می پردازند.
نصرآبادی بر این عقیده است: بیرجند به عنوان قطب دانشگاهی شرق كشور از امكانات آموزش خوبی برخوردار است.
در این شهر سنت قدیمی مردم منطقه حفظ شده است و از زمان تاسیس دانشگاه بیرجند نه تنها بر این شهر بلكه بر استان های همجوار تاثیرگذار بود.
وی به خاطره ای از زمان تحصیل و خدمت اش اشاره كرد و گفت: جلسه بزرگداشتی برای مرحوم گنجی سال 84 در دانشگاه بیرجند برگزار شد، وقتی او سراغ ورودی های اول دانشگاه بیرجند را گرفت، مرا معرفی كردند به سمت دكتر می رفتم، من را شناخت و گفت، دانشجوی ریاضی من بودی آن لحظه را هیچوقت فراموش نمی كنم .
اما، خاطره تلخ در زلزله طبس كه بعد از ظهر 25 شهریور 1357 به وقوع پیوست یكی از بهترین دوستان و هم كلاسی هایم در این حادثه جان باخت به اتفاق دانشجویان عازم طبس شدیم.
وی در مورد رابطه اش با دانشجویان نیز گفت: در تعدادی از دانشگاهها تحصیل و تدریس كرده ام همیشه سعی كردم معلمی با وجدان باشم و به وظایفم عمل كنم.
دانشجویان را فرزندان خود می دانم و ایجاد یك رابطه دوستانه با رعایت احترام معلم و شاگرد با دانشجو همیشه مد نظرم است، بسیاری از تجربه ها را از كلاس های درس و دانشجویان كسب كردم .
7557

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «خواهان توجه مسئولان برای تشویق جوانان به تحصیل در رشته ریاضی شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X