20 درصد واردات کشور افغانستان از طریق ایران تأمین می‌شود

حمل و نقل ، کشتیرانی ، صادرات ، واردات رئیس نمایندگی کمک رسانی ملل متحد به افغانستان گفت: بحث جاده ترانزیتی در مسیر استان فراه را از طریق نفوذی که در سفارت افغانستان دارم پیگیری خواهم کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیرجند، در حاشیه بازدید رئیس نمایندگی کمک رسانی ملل متحد به افغانستان از منطقه ویژه اقتصادی جلسه ای با حضور مسئولان این منطقه و نیز تعدادی از مدیران دستگاه‌هایی که به نوعی درگیر ارتباطات تجاری و بهداشتی با افغانستان هستند برگزار شد.

جواناتان در این جلسه با اشاره به اطلاعاتی که در این جلسه از حمایت های ایران و به خصوص خراسان جنوبی در کمک به افغانستان به وی داده شد تشکر کرد و اظهار داشت: با اینکه این نمایندگی بنیه مالی آنچنانی برای کمک ندارد اما تمام تلاشم را خواهم کرد تا جاده فراه به میل 78 ساماندهی شود.

رئیس نمایندگی کمک رسانی ملل متحد به افغانستان بیان کرد: همچنین اموری که مربوط به افزایش تعاملات خراسان جنوبی به افغانستان است را از طریق سفارت افغانستان پیگیری می‌کنم.

معاون اقتصادی و سرمایه گذای منطقه ویژه اقتصادی نیز تعامل مناسبی که بین ایران و مردم افغانستان وجود دارد را خوب ارزیابی کرد و گفت: 460 کیلومترمرز مشترک این استان با افغانستان دلیلی برای برقراری ارتباط بیشتر و بهتر با این کشور از طریق این استان شده است که امید است با امکاناتی که به لحاظ اقتصادی برای تجار افغانستانی در منطقه ویژه اقتصادی به وجود آمده این تعاملات بهتر و بیشتر شود.

ملکی امنیت موجود در مرز این استان را یکی از ظرفیت‌های مهم در برقراری ارتباط با تجار افغانستان و همچنین مبادله کالا از دیگر نقاط کشور با این کشور دانست و افزود: به برکت نعمت امنیت امروز بازارچه مرزی، پایانه حمل و نقل کالا و مسافر و منطقه ویژه اقتصادی توانسته عاملی برای پیشرفت‌های اقتصادی برای هر دو کشور باشد.

وی در ادامه معرفی منطقه ویژه از طریق رادیو افغانستان، پیگیری سهل شدن تردد در جاده فراه به میل 78 و ایجاد کنسولگری بیرجند در فراه را از نماینده کمک رسان ملل متحد به افغانستان در تهران خواستار شد.

مشاور اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز با تأکید بر اینکه سازندگی افغانستان بدون حضور ایران امکانپذیر نیست از مهمان این جلسه خواست این پیام را به گوش افغانستانی‌ها برساند و خودش هم در این امر یاری رسان باشد.

علی خامه زرین گفت: افغانستان 95 درصد از کالاهای خود را از طریق واردات تامین می‌کند که 20 درصد آن از طریق ایران تامین می‌شود و خراسان جنوبی به عنوان اصلی ترین گذر سهم 30 درصدی دارد.

وی نیز از آمادگی خراسان جنوبی برای کمک‌های آموزشی، دانشگاهی، بهداشتی، فنی و حرفه ای و کشاورزی خبر داد و تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی می‌تواند بهترین کمک‌ها را با وجود داشتن فاصله نزدیک، انرژی ارزان و امنیت به افغانستانی‌ها ارائه دهد.

ارائه خدمات دامپزشکی 100 کیلومتر داخل مرز افغانستان موضوع دیگری بودکه در این جلسه برای رئیس نمایندگی کمک رسانی ملل متحدبه افغانستان در تهران مطرح شد.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «20 درصد واردات کشور افغانستان از طریق ایران تأمین می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X