مهاجرت بی‌رویه به قم مهمترین عامل تخریب زیست بوم است/غافلگیر شدیم

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل علیخانی شامگاه سه شنبه در نشست بنیاد قم پژوهی با موضوع «بحران‌های زیست محیطی دشت مسیله قم» در رابطه با توسعه بی رویه استان قم و چگونگی توسعه پردیسان اظهار کرد: از سال ۷۵ که قم به استان تبدیل شد سیاست های وزارت مسکن و شهرسازی مبنی بر واگذاری زمین بود که زمین و ساخت و ساز به خود مردم واگذار می شد.

مدیر املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم افزود: بعد از سال ۷۵ اما سیاست های راه و شهرسازی هم متناسب با دولت های مختلف تغییر پیدا کرد و در قالب ساخت و ساز با کمک مردم شکل گرفت.

وی با تاکید بر اینکه یکی از مسائل در ساخت مسکن که تا ۴۰ درصد هزینه ها را در بر می‌گرفت بحث زمین بود، بیان کرد: اولین پروژه های ساخت مسکن را در خود شهر شروع کردیم و بعد سراغ زمین های اوقافی رفتیم که امروز از این مسئله پشیمان هستیم.

علیخانی تصریح کرد: هر کجای شهر که می خواستیم ساخت و ساز ایجاد کنیم باید باغی را نابود می کردیم که در حوزه شهرسازی شهر بهم می خورد و ترجیح دادیم که برای حفظ محیط زیست به این زمین ها دست نزنیم.

مدیر املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم با بیان اینکه هدف ما این بود که شهر طراوت خود را حفظ کند، افزود: به دنبال این بودیم که سرانه جمعیت را به سمت پردیسان هدایت کنیم.

وی تصریح کرد: یکی از مسائلی که در استان قم هیچ زمانی به درستی پیش بینی نشده بحث مهاجرت است. برای مهاجرت در قم هیچ کسی نتوانسته آمار دقیقی تعیین کند که همین مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و گاهی غافلگیر شده‌ایم.

علیخانی با اشاره به افزایش جمعیت استان قم، افزود: حوزه های علمیه نباید اجازه دهند که همه طلاب در قم استقرار دائم داشته باشند. در حال حاضر فضای دائمی برای این افراد فراهم شده و ۱۰ تا ۱۱ هزار واحد برای طلاب در پردیسان ساخته شده است.

مدیر املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی استان قم با انتقاد از پروژه مسکن مهر، تصریح کرد: مواردی زیادی در بخش مسکن برنامه ریزی نشده بود. در سال ۸۹ و ثبت نام مسکن مهر اداره کل تعاون ۹۰ هزار پرونده در یک و نیم سال تحویل راه و شهرسازی داد که ۴۳ هزار واحد آن تحویل داده شده است. اگر به پرونده ها مراجعه کنیم بسیاری از آنها بومی نبوده اند.

وی با اشاره به احداث شهر جدید پرنیان، ابراز کرد: باید عرضه و تقاضا در بحث مسکن هم در نظر بگیریم. اگر عرضه مسکن در شهر جدید پرنیان صورت بگیرد از غیربومی هم برای تقاضا مراجعه می کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «مهاجرت بی‌رویه به قم مهمترین عامل تخریب زیست بوم است/غافلگیر شدیم» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X