کنگره ملی «قزلباشان در ایران و آناتولی» در اردبیل برگزار می‌شود

دانشگاه محقق اردبیلی معاون اجرایی دانشگاه محقق اردبیلی گفت: کنگره ملی «قزلباشان در ایران و آناتولی» در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، به نقل از روابط عمومی دانشگاه محقق اردبیلی، احمد یوسفیان دارانی در جلسه هماهنگی کنگره ملی قزلباشان در ایران و آناتولی در دانشگاه محقق اردبیلی اظهار داشت: کنگره ملی «قزلباشان در ایران و آناتولی» ششم و هفتم مردادماه امسال همزمان با هفته اردبیل در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار خواهد شد.

وی گفت: دانشگاه محقق اردبیلی یک سری برنامه‌هایی را برای برگزاری این کنگره ملی انجام داده است و انتظار می‌رود دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی استان نیز ما را در برگزاری هر چه مطلوب تر این کنگره یاری کنند.

معاون اجرایی دانشگاه محقق اردبیلی با بیان اینکه زمان ارسال چکیده مقالات برای این کنگره تا اول خرداد ماه و زمان اعلام پذیرش چکیده نیز 5 خرداد ماه امسال تعیین شده است، تصریح کرد: زمان ارسال کامل مقالات نیز تا 30 خرداد ماه و اعلام زمان پذیرش کامل مقالات نیز 15 تیرماه است.

یوسفیان دارانی از تشکیل کمیته های اجرایی و علمی و زیربخش های آنان خبر داد و افزود: وب سایت کنگره نیز ایجاد شده و طبق مذاکرات انجام شده با پایگاه  ISC، این کنگره توسط پایگاه ISC حمایت خواهد شد.

رئیس دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان دانشگاه محقق اردبیلی نیز با بیان اینکه فرهنگ آذربایجان دغدغه اصلی امام جمعه اردبیل، دانشگاهیان و فرهنگیان است، گفت: در این راستا از 1.5 سال گذشته دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان در دانشگاه محقق اردبیلی تشکیل شد.

یعسوب اصغری برگزاری همایش‌های صفویه شناسی، عثمانی شناسی، شب شعر و غیره را از جمله مهمترین برنامه برگزار شده توسط این دفتر در مدت 1.5 سال گذشته عنوان کرد.

وی با بیان اینکه خواستگاه صفویه آذربایجان و اردبیل است، ولی متاسفانه تاکنون در این زمینه آنطور که باید کار نشده و نادیده گرفته شده است، اظهار کرد: نخستین اقدام رای معرفی به صورت ملی بحث قزلباشان است که در قدم نخست احیای کلاه قزلباشی در دستور کار قرار گرفته شده است و سعی می‌شود در روز برگزاری کنگره از این کلاه رونمایی شود.

رئیس دفتر توسعه فرهنگی آذربایجان دانشگاه محقق اردبیلی برگزاری چنین کنگره‌ها و همایش‌هایی را ضروری دانست و خواستار مشارکت نهادهای فرهنگی در برگزاری مطلوب این کنگره شد.

دبیر علمی این کنگره نیز با بیان اینکه هدف از برگزاری این کنگره جلوگیری از مصادره تاریخی قزلباشی است، تصریح کرد: قزلباشان مختص ایران و اردبیل هستند.

سجاد حسینی با اشاره به محورهای برگزاری این کنگره افزود: قزلباشان و هویت، قزلباشان و صفویه، قزلباشان و تاریخ نگاری، قزلباشان و عثمانی و نقش قزلباشان در حکومت های بعد از صفویه پنج محور مهم برگزاری این کنگره هستند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کنگره ملی «قزلباشان در ایران و آناتولی» در اردبیل برگزار می‌شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X