اعتماد مردم سرمایه بانک‌ها باشد

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله ناصر مکارم شیرازی شامگاه سه شنبه در دیدار رئیس شورای هماهنگی بانک‌های کشور با بیان اینکه بانک‌ها باید در خدمت مردم باشند، گفت: بیشتر مردم احساس می‌کنند که بانک‌ها در خدمت سرمایه داران و افزایش سرمایه و سود خوده هستند.

وی با تأکید براینکه توجه به ضعفا در روال کار بانکی قرار بگیرد، اظهار کرد: افزایش بیش از حد شعب و دایر کردن موسسات کوچک و بزرگ از اشکالات عمده سیستم بانکی کشور است.

تشریح مشکلات بانک‌ها

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با تقسیم مشکلات بانکی به دو بخش روبنایی و زیربنایی افزود: از جمله مشکلات اساسی بانک‌ها مشکلات عقود قرارداد‌ها و از بزرگ‌ترین مشکلات روبنایی آن‌ها تخلف در نحوه اجرای قراردادهاست.

آیت الله مکارم شیرازی از تجویز برخی بانک‌ها به فاکتورسازی به شدت انتقاد کرد و گفت: مگر می‌شود وامی که به عنوان خرید خودرو پرداخت می‌شود را در محل دیگری خرج کرد.

وی اعتماد به بانک‌ها را نعمت خداوند برشمرد و افزود: هرگاه بشر به نعمت‌های خداوند توجه کند برکت و افزایش نصیبش می‌شود.

مفسر بزرگ قرآن کریم با تقدیر از عملکرد بانک ملی گفت: بیشتر وجوهات شرعی که مردم پرداخت می‌کنند از طریق سیستم مالی بانک ملی است.

وی با تأکید براینکه سیستم بانکی به شدت از رقیبان نامشروع خود برحذر باشند و گفت: رقیبان نامشروع سیستم بانکی باید از بین بروند.

آیت الله مکارم شیرازی با طرح این مطلب که چرا مجوز فعالیت به برخی از موسسات مالی و اعتباری داده می‌شود، بیان کرد: متاسفانه برخی با پرداخت پول سیستم‌های مالی نامشروع تاسیس می‌کنند که در ‌‌نهایت خسارت آن را مردم به دوش می‌کشند.

افشای خیانت بانکی

وی از خیانت برخی از بانک‌ها به مردم انتقاد کرد و گفت: شنیده‌ام بانک‌ها در پیگیری مطالبات خود تاخیر می‌اندازند تا بتوانند با افزایش بدهی وام گیرنده وثیقه‌هایی که شرط کرده‌اند به صورت کامل وصول کنند.
 
استاد سطوح عالی حوزه علمیه با اشاره به وثیقه‌های وام‌های بانکی به عنوان وسیله‌ای برای اخذ مطالبات گفت: وثیقه‌هایی که بانک‌ها می‌گیرند برای اخذ مطالبات است نه اینکه بانک‌ها وثیقه را معوض وام بدانند و در عوض عدم پرداخت وام وثیقه را جلب کنند.

آیت الله مکارم شیرازی خواستار همراهی و ارفاق بانک‌ها نسبت به مردم شد و گفت: اگر منابع بانکی سرمایه مردم است باید در اختیار مردم باشد و فشار و تحمیلی نسبت به صاحبان نعمت نباشد.

وی جمع سرمایه در بانک‌ها را مضر دانست و گفت: تجمع سودهای بانکی و عدم گردش مالی در تولید درست نیست.

این مرجع تقلید شیعیان با تاکید بر اینکه رویه‌های مثبت بانک‌های خارجی الگو باشد، گفت: مسئولان باید در مورد چگونگی اخذ جریمه تاخیر و جلوگیری ازرشد خزه وار موسسات مالی و اعتباری نامشروع دقت بیشتری کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «اعتماد مردم سرمایه بانک‌ها باشد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X