همدان تابستان 95 و 96 مشکل تامین آب نخواهد داشت/ بارش 457 میلیمتری در همدان

عزالدین مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه تابستان ۹۵ و ۹۶ مشکل تامین آب در همدان وجود ندارد، گفت: همدان تاکنون ۴۵۷ میلیمتر بارندگی داشته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، مرتضی عزالدین عصر امروز در مراسم جشن شکرگزاری سرریز سد اکباتان همدان اظهار داشت: ایران کشوری نیمه خشک بوده که از نظر اقلیم 65 درصد سرزمین ایران فراخشک، 25 درصد نیمه خشک و بیابانی و 10 درصد مرطوب است.

وی با اشاره به اینکه 28 درصد مساحت کشور کمتر از 100 میلیمتر بارندگی دارد، گفت: 75 درصد سطح کشور از نظر بارندگی زیر نرمال بارندگی یعنی 250 میلیمتر بارندگی در سال دارند.

عزالدین بیان کرد: پراکنش بارندگی و اقلیم خشک سبب شده تا صنعت سدسازی به عنوان یکی از راه‌های ذخیره‌سازی آب باشد که تجربه خوبی برای کشور و استان همدان به همراه داشته است.

وی با اعلام اینکه در سال آبی جاری 457 میلیمتر بارندگی در سطح استان همدان رخ داده است، گفت: در متوسط بلندمدت بارندگی همدان 331 میلیمتر و در مدت مشابه سال گذشته 294 میلیمتر بوده است که به ترتیب 38 و 56 درصد افزایش داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان با اعلام اینکه ایستگاه وراینه نهاوند با 800 میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داده است، عنوان کرد: ایستگاه قهاوند-رزن با 270 میلیمتر کمترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش چاه‌های غیرمجاز در سال 93، 659 حلقه مسدود شده که 80 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی در پی داشته است، اظهار داشت: سال گذشته نیز 700 حلقه چاه غیرمجاز در سطح استان همدان مسدود شد که بیش از 50 میلیون مترمکعب صرفه‌جویی را در پی داشت.

عزالدین با اعلام اینکه امسال 60 چاه غیرمجاز در سطح استان همدان مسدود شده است، عنوان کرد: از ایتدای سال 93 تاکنون هزار و 419 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده که 142 میلیون مترمکعب آب صرفه‌جویی شده است.

وی با اعلام اینکه با وجود محدودیت منابع آبی تلاش شده تا تامین آب بدون مشکل صورت گیرد، گفت: سد سرابی با وجود 10 میلیارد تومان بدهی آبگیری شده و در هفته‌های گذشته سرریز شد که منبع خوبی برای تامین آب کشاورزی و شرب منطقه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بیان کرد: سد شنجور رزن مراحل پایانی خود را طی می‌کند و امیدواریم تا پایان شهریور ماه بتوان این پروژه را به اتمام رساند و این در حالی است که دو میلیون آب پشت این سد ذخیره شده است.

وی عنوان کرد: با مطالعات جامع توانستیم پسآب‌های شهر همدان را به چرخه تولید آورده و آنها را برای تغذیه منابع آب زیرزمینی هدایت کنیم و این در حالی است که در گذشته این فاضلاب پس از تصفیه در دشتها رهاسازی می‌شد.

عزالدین با اعلام اینکه مهمترین پروژه انتقال پسآب فاضلاب تصفیه‌خانه همدان به نیروگاه مفتح بود، گفت: همچنین تمهیدات لازم برای انتقال پسآب به منطقه ویژه اقتصادی جهان آباد اندیشیده شده و وزارت نیرو قول تامین اعتبار این بخش را داده است.

وی با اشاره به اینکه در حوضه آبریز کرخه اتفاقات بدی همچون خشکسالی افتاده بود، اظهار داشت: امضای لازم برای تامین آب شرب جنوب استان از محل ایجاد سد گرین گرفته شده و مراحل پایانی را طی می‌کند که کار دشواری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان بیان کرد: تمهیدات لازم برای تخصیص آب سد گرین برای شرب فراهم شده و تنها یک مرحله مانده است که امیدواریم با پیگیریهای لازم این موضوع نیز عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه اگر سد گرین ساخته شود بزرگ‌ترین سد استان خواهد شد، گفت: پس از انجام مراحل اداری، تلاش می‌شود تا در زمان کوتاهی این سد برای اجرا به بخش خصوصی واگذار شود.

وی با بیان اینکه صنعت سدسازی خود را در سد اکباتان نشان داده است، بیان کرد: با ارتفاع تاج سد اکباتان مخزن سد از 9 میلیون مترمکعب به 40 میلیون مترمکعب افزایش یافته که مدت تامین آب همدان را از دو ماه به بیش از یک سال رسانده است.

عزالدین با اعلام اینکه حجم مفید سد اکباتان در حال حاضر 36 میلیون مترمکعب است، افزود: در حال حاضر سد اکباتان سرریز کرده است و با وجود مشکلاتی که در شرب داشتیم ضریب اطمینانی مناسبی برای تامین آب در تابستان امسال و سال آینده داد.

وی با اعلام اینکه 13 مترمکعب در ثانیه ورودی و 10 مترمکعب خروجی سد اکباتان همدان است، اظهار داشت: آب سرریز شده سد اکباتان به سد آبشینه هدایت شده که امیدواریم این سد نیز در چند ماه آینده پُر شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان با اعلام اینکه آب شرب موردنیاز شهر همدان از محل رودخانه دره مراد بیگ، عباس آباد و بند خاکو تامین می‌شود، گفت: اما مردم باید صرفه‌جویی لازم را در مصرف آب داشته باشند.

انتهای پیام/

[ منبع این خبر سایت تنسیم-استانها می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «همدان تابستان 95 و 96 مشکل تامین آب نخواهد داشت/ بارش 457 میلیمتری در همدان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-استانها منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X