آشنایی با کتابفروشی‌های پایتخت در «تهران»

به گزارش خبرنگار مهر، شماره پنجم ماهنامه اجتماعی و فرهنگی «تهران» ویژه راسته های کتاب فروشی در تهران با صاحب امتیازی و مدیر مسئولی احسان میراب‌زاده و با حمایت موسسه خانه کتاب روانه بازار نشر شده است.

شماره پنجم ماهنامه اجتماعی و فرهنگی «تهران» به کتاب، کتابخوانی، کتابفروشان و کتاب فروشی ها پرداخته است و «مشاهیر کتاب فروش»، «اسرار خانه محبوب من»، «کتاب فروشی های پاتوق روشن فکران»، «نخستین کتاب فروشان تهران از دیار تا خوانسار»، «نخستین زرتشتیان کتاب فروش»، «کتاب فروشی در بازار تهران به دوره های قاجار»، «دیدار با پیرانِ کتاب فروشِ فعالِ تهران» و...  از  مطالب خواندنی این ماهنامه هستند.

در راسته های کتابفروشی در تهران به روایت نصرالله حدادی می خوانیم: «بازار، خیابان ناصر خسرو، خیابان پانزده خرداد(ابوذر جمهری)، خیابان صور اسرافیل و باب همایون، خیابان لاله زار، شاه آباد- از روبه روی مجلس تا کوچه رفاهی در میدان مخبر الدوله- روبه رو و اطراف دانشگاه تهران و بلوار کریم خان زند، هشت راسته اصلی کتاب و کتابفروشی طی ۲۰۰ سال گذشته بوده و هستند و شکل گیری کتاب و کتابفروشی‌ها در خیابان های حافظ، فردوسی و خیابان های اصلی و فرعی دیگر، قابلیت بازگویی تاریخ کتاب و کتابت در تهران را دارند.

زنده یاد سید ابوالقاسم انجوی شیرازی، در مقاله ای مستوفا، درباره تهران و راسته های کتابفروشی اش چنین نوشته است: «تا روزگاری که در ایران، شهرسازی، اسلوب درست و سنجیده داشت، هر کوی و برزن شهر، بازارچه و تمامی شهر، بازارهای متعددی داشت. شهر تهران نیز از این قاعده مستثنا نبود و همانطور که کفاشان، بزازان، سراجان، رزازان، آهنگران و زرگرها و مانند این ها بازا و راسته مخصوص به خود را داشتند، فروشندگان و ناشران کتاب هم چنان که امروز در یک خیابان گرد آمده اند، در ۶۰ و ۷۰ سال پیش در بازار و محل خاص خود جمع شده اند...».

گفت و گو با احمد مسجد جامعی با عنوان «کیمیای اعتماد، نیاز فرهنگ» از دیگر بخش های این ماهنامه است. در این گفت و گو احمد مسجد جامعی درباره کتاب، عملکرد ایشان و همکارانش صحبت کرد.

علاقمندان با مراجعه به غرفه خانه کتاب واقع در سالن ملل بیست و نهمین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران می توانند شماره پنجم ماهنامه اجتماعی و فرهنگی «تهران» را با تخفیف ۳۰ درصدی خریداری کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «آشنایی با کتابفروشی‌های پایتخت در «تهران»» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X