وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه :فصل جدیدی از همكاری های فرهنگی با ایران شروع می شود

'ماهر اونالی' كه قرار است عصر روز چهارشنبه در راس یك هیات عازم كشورمان شود، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت : یك هیات 40 نفری، متشكل از مسئولان بلندپایه وزارتی، كارشناسان، خبرنگاران و كارآفرینان بزرگ تركیه كه در زمینه صنعت گردشگری فعال هستند در این سفر ما را همراهی خواهند كرد.
اونال با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهوری اسلامی ایران به تركیه و تشكیل سومین نشست شورای عالی همكاری های ایران و تركیه با حضور روسای جمهوری دو كشور و وزیران كابینه های ایران و تركیه از جمله وزیران فرهنگ ، افزود: در این نشست رئیسان جمهوری دو كشور در خصوص شروع فصل نوینی از همكاری های فرهنگی و گردشگری بین ایران و تركیه در سطح عالی به توافق رسیدند.
وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه تاكید كرد كه سفر وی به ایران گامی برای عملی كردن این توافق است.
اونال افزود: در این سفر شماری از سرمایه گذاران مهم تركیه ای در بخش گردشگری وی را همراهی می كنند. مذاكرات در حوزه های مختلف فرهنگی و گردشگری خواهد بود و كارآفرینان تركیه ای نیز به ویژه در زمینه سرمایه گذاری در زیرساخت گردشگری ایران با مخاطبان ایرانی گفت و گو خواهند كرد.
او با اشاره به تجارب تركیه در صنعت گردشگری و اینكه كشورش از نظر سرمایه گذاری زیرساختی در صنعت گردشگری در جهان در جایگاه مطلوبی قرار دارد، گفت: این سفر امكان خواهد داد دو كشور بررسی كنند چگونه و با كدامین الگو می توانند همكاری های خوبی را در زمینه توسعه صنعت گردشگری داشته باشند.
وی افزود: در این سفر با آقای جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز دیدار خواهم كرد. ما در زمینه گردشگری، فرهنگ و هنر رابطه خوب و مستقیمی داریم.
اونال گفت: گردشگری در دوره پیش رو، بیشتر روی محور فرهنگ، هنر، تاریخ، باورهای دینی گرایش خواهد یافت كه ایران از این نظر دارای اندوخته های بسیار غنی و ارزشمندی است. شهرهای تبریز، اصفهان، شیراز از نظر میراث فرهنگی بسیار غنی هستند.
او با تاكید بر اینكه ایران كشور برادر تركیه است و دو كشور دارای تاریخ و میراث فرهنگی مشترك می باشند، گفت: دو كشور از نظر هنرهای اسلامی نیز دارای اشتراكات زیادی هستند. در این خصوص نیز گفت و گوهایی صورت خواهد گرفت.
وزیر فرهنگ تركیه با اشاره به اینكه دو كشور دارای رابطه دیرینه ای در خصوص همكاری فرهنگی هستند، گفت: به عنوان نمونه در قالب طرح شناسایی آثار زبان تركی به دنیای خارج موسوم به طرح تدا، به حدود 9 انتشاراتی كه برای ترجمه آثار زبان تركی به فارسی به وزارت فرهنگ تركیه مراجعه كرده اند، حمایت های لازم شده و بیش از 20 كتاب ادبی تركی به فارسی ترجمه شده است. دو كشور در قالب مركز فرهنگی یونس امره نیز همكاری خوبی دارند.
اونال با یادآوری موافقتنامه همكاری های فرهنگی بین ایران و تركیه امضا شده در سال 2014 میلادی و طرح عمل همكاری های فرهنگی و گردشگری برای دوره 2017 – 2014 میلادی گفت: تبادل تجربیات در خصوص زیرساخت حقوقی و مقرراتی صنعت گردشگری، تبادل تجربیات و همكاری در خصوص سرمایه گذاری های زیر ساختی در بخش فرهنگ و گردشگری، فعالیت های آمارگیری در صنعت گردشگری و فرهنگ و بالا بردن استنانداردها در این زمینه در دستور كار گفت و گوهای وی با مقامات ایرانی قرار دارد.
او گفت: تركیه ششمین كشور بزرگ در صنعت گردشگری دنیا و چهارمین كشور بزرگ اروپاست كه سالانه با جذب حدود 40 میلیون گردشگر و درآمدی در حدود 36 میلیارد دلار از تجارب ارزنده ای برخوردار است و آماده انتقال این تجربیات به برادران ایرانی برای احیای ظرفیت های بسیار غنی و ارزنده فرهنگی و گردشگری ایران است.
وی تاكید كرد ایران نیز تجارب بسیار ارزنده ای در حوزه های مختلف فرهنگی دارد كه تركیه می تواند از این تجارب استفاده كند.
وزیر فرهنگ تركیه گفت: افزایش پروازهای شركت های هواپیمایی دو كشور به شهرهای یكدیگر نیز یكی دیگر از موضوعات گفت و گو در تهران خواهد بود.
او با تاكید بر اهمیت پروازهای هدف دار و مدیریت هوشمندانه این پروازها در صنعت گردشگری گفت: اینكه در گردشگری كدامین بازارها هدف خواهند بود، فعالیت های شناسایی و انتقال گردشگران از بازارهای هدف به ایران مهم است و ما در این زمینه گفت و گوهایی را با سلطانی فر معاون رئیس جمهوری ایران داشته ایم. قرار است دو كشور در خصوص بازارهای خاور دور چون چین مالزی و اندونزی فعالیت مشتركی را داشته باشند.
اونال گفت: تركیه فعلا این نوع همكاری را با یونان شروع كرده كه با موفقیت ادامه داره و با توجه به مشتركات فرهنگی دو كشور، به نظر می رسد كه این همكاری با ایران می تواند بسیار موفق تر نیز باشد.
وزیر فرهنگ تركیه با اشاره به اینكه در تهران چهارمین نشست كمیته گردشگری ایران و تركیه برگزار خواهد شد، گفت: البته قرار بود این نشست در آنتالیا برگزار شود كه با توجه به سفر وی به تهران، تصمیم گرفته شد، در ایران برگزار شود. هم اینكه خواسته شد سرمایه گذاران تركیه ای از نزدیك با امكانات و ظرفیتها و فرصتهای سرمایه گذاری در ایران آشنا شوند. قرار است در سفر به ایران علاوه بر تهران به شیراز و تبریز سایر شهرهای باستانی ایران هم می توانند سفر كنند.
او تاكید كرد تركیه در دوره جدید در همه حوزه ها به ویژه در حوزه فرهنگ، هنر و گردشگری همكاری های خود را توسعه داده و با شناسایی ظرفیت های همكاری، طرح عمل قابل اجرایی آماده خواهد شد.
اونال در خصوص اعزام گردشگران بیشتری از تركیه به ایران در مقابل سفر قابل توجه گردشگران ایرانی به تركیه گفت: در حدود 1.7 میلیون گردشگر ایرانی به تركیه سفر می كنند ولی از تركیه به ایران هنوز در سطح مطلوب نیست و می خواهیم فعالیت و همكاری سازنده ای نیز در این زمینه با ایران داشته باشیم.
وزیر فرهنگ تركیه در خاتمه با اشاره به موفقیت ایران در نهایی كردن مذاكرات هسته ای خود با غرب گفت: بر این باور است كه در دوران پسا برجام جایگاه ایران از هر نظر در منطقه و سطح بین المللی به طور مثبت متفاوت خواهد شد. از این منظر توافق هسته ای ایران با غرب بر ثبات منطقه نیز تاثیرات مثبتی خواهد داشت. اساسی ترین نیاز كشورهای منطقه برای رشد و توسعه ثبات و تعامل با یكدیگر است. لذا در دوره جدید روابط ایران و تركیه بیش از پیش شكوفا خواهد شد.
خاورم/2011**1579

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزیر فرهنگ و گردشگری تركیه :فصل جدیدی از همكاری های فرهنگی با ایران شروع می شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X