شکارچیان عراقی در کمین آهوان «ریم» +تصاویر

خبرگزاری مهر: ورود دامداران به منطقه حفاظت شده میشداغ، امنیت آهوهای منطقه را از بین برده و سبب شده این جانوران ارزشمند که در خوزستان «ریم» نامیده می شوند از منطقه حفاظت شده میشداغ، به آن سوی مرز عراق پناه ببرند؛ جایی که شکارچیان عراقی انتظارشان را می کشند.

منطقه حفاظت شده میشداغ با وسعتی بالغ بر ۵۹۳۰۱ هکتار واقع در غرب استان خوزستان میزبان گونه های جانوری متنوع و در برخی موارد منحصر به فرد است که یکی از با ارزش ترین آنها امروز در آستانه انقراض قرار دارد. آهویی که در میان مردم منطقه به «ریم» معروف است. این گونه دارای تفاوت های ظاهری با آهوی ایرانی است اما متاسفانه تا کنون هیچ گونه مطالعه ژنتیکی بر روی این گونه ارزشمند جانوری انجام نگرفته است.یکی از اهالی منطقه، با ابراز تاسف از ورود آزادانه شکارچیان به منطقه حفاظت شده میشداغ می‌گوید: حتی محیط بانی که تا چندی پیش به طور شبانه روزی از آهوان حفاظت و تا حد امکان از ورود شکارچیان به منطقه جلوگیری می‌کرد هم دیگر در منطقه حضور ندارد و آهوان همچون گله بدون چوپان مورد دست‌درازی شکارچیان و سودجویان قرار گرفته اند که در حال حاضر تنها شمار معدودی از آنها باقی مانده است.

امیر سرخه، فعال محیط زیست استان خوزستان مهمترین عامل نابودی ریم در منطقه را حضور شکارچیان که درصد قابل توجهی از آنان اتباع خارجی و به خصوص  شکارچی های کشورهای شیخ نشین هستند، دانست و گفت: بنابر شواهد موجود تا حدود ۱۰ ماه پیش جمعیت تقریبأ مناسبی از آهو در حدود ۳۰۰ عدد در ماسه زارها و تپه ماهورهای اطراف بستان واقع در منطقه حفاظت شده میشداغ مشاهده می شد، اما در همین چند ماه جمعیت آنها به سرعت کاهش یافت به گونه ای که در حال حاضر تعداد ریم های منطقه به کمتر از ۳۰ آهو رسیده است.

شکارچیان عراقی در کمین «ریم»/ آهوان «میشداغ» در معرض نابودی

وی ادامه داد و گفت: متاسفانه حضور و تردد بیش از پیش چوپانان و گله هایشان در زیستگاه آهو باعث از بین رفتن امنیت منطقه و فرار آهوها از منطقه می شود که نتیجه آن، شکار این گونه نایاب توسط شکارچیان کشورهای همسایه است.

سرخه در ادامه به افزایش شکار آهوی ریم توسط شکارچیان عراقی اشاره کرد و گفت: یکی از مناطقی که ریم ها از ناامنی ایجاد شده توسط دامداران در منطقه حفاظت شده میشداغ به آن پناه می برند، «فکه» است. منطقه ای که آهوهای فراری خوزستان پس از عبور از مرز عراق و ورود به آن، توسط اسلحه های شکارچیان عراق پذیرایی می‌شوند.

شکارچیان عراقی در کمین «ریم»/ آهوان «میشداغ» در معرض نابودی

این فعال محیط زیست، یکی دیگر از عوامل کاهش جمعیت آهوی خوزستان را عبور کانال بتونی آب از منطقه حفاظت شده میشداغ عنوان کرد و گفت: این کانال متاسفانه طی سال گذشته، بسیاری از ریم های منطقه را به کام مرگ فرو برد اما متاسفانه تاکنون هیچ گونه اقدام موثری از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان برای این موضوع صورت نگرفته است.

شکارچیان عراقی در کمین «ریم»/ آهوان «میشداغ» در معرض نابودی

وی همچنین یادآور شد: تخریب زیستگاه نه تنها نسل آهوی خوزستانی را شدیدا با خطر انقراض مواجه ساخته بلکه متاسفانه تعداد گوزن های زرد موجود در منطقه دز و کرخه که از دیگر قربانیان تخریب این منطقه به شمار می روند نیز با کاهشی چشمگیر روبروست.

سرخه در پایان از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست خواست پیش از آنکه ریم و گوزن زرد، استان خوزستان را برای همیشه ترک کنند، اقدام عاجل و اضطراری برای حفاظت از این دو گونه ارزشمند و کمیاب را در دستور کار خود قرار دهند.

شکارچیان عراقی در کمین «ریم»/ آهوان «میشداغ» در معرض نابودی

شکارچیان عراقی در کمین «ریم»/ آهوان «میشداغ» در معرض نابودی

شکارچیان عراقی در کمین «ریم»/ آهوان «میشداغ» در معرض نابودی

[ منبع این خبر سایت ایران-اخبار می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «شکارچیان عراقی در کمین آهوان «ریم» +تصاویر» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایران-اخبار منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X