یک نامه سرگشاده در واکنش طرح "نکاشت برنج" در فارس

مقصودی معاون پژوهش اقتصادی قرارگاه پافند غیرعامل کشور در نامه‌ای سرگشاده به استاندار فارس، در خصوص وضعیت کشاورزی و صنعتی منطقه مطالبی را طرح کرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری خبرگزاری تسنیم «پویا»، علیرضا مقصودی در پاسخ به بیانات استاندار فارس در خصوص "عدم کشت حتی یک دانه برنج در استان فارس"، با انتشار نامه‌ سرگشاده‌ای در کانال رسمی خود (اینجا) نکاتی را یادآور شد. متن نامه از این قرار است.

جناب آقای افشانی

استاندار محترم استان فارس

سلام علیکم
در خبرها شنیدم که جنابعالی فرموده‌اید که "یک دانه برنج هم نباید در فارس کشت شود." بی‌شک دلیل عمده‌ای که باعث شده شما این سخن را به زبان آورید و بر آن تأکید کنید کاهش سفره‌های آب زیرزمینی و همچنین خشکسالی شدیدی است که سالهاست بر منطقه حکمفرماست و بنده این را به‌خوبی درک می‌کنم.

نکته‌ای که باعث نگارش این نامه سرگشاده شد این است که چند سؤال از محضر شما به‌عنوان سکاندار یک استان که اتفاقاً "محصول استراتژیک" تولید می‌کند، دارم؛ که با رخصت از جنابعالی مطرح می‌کنم:

1. چه برنامه‌ای را برای تقویت کشت محصولات استراتژیک و همچنین در کنار آن حفظ منابع آب زیرزمینی انجام داده‌اید؟ آیا برنامه‌های شما تاکنون نتیجه‌ای دربرداشته است؟

2. در کامفیروز، ابرج و رامجرد که قطب کشت برنج استان می‌باشد چه برنامه‌ای برای حفظ اقتصاد مردم و همچنین تغییر الگوی کشت دارید؟ آیا این برنامه به لحاظ اقتصادی توان برآورده کردن نیازهای کشاورزان را دارد؟

3. با توجه به مخاطرات برنجهای وارداتی و همچنین تهدیدات تراریختگی آنها، حذف کامل کشت برنج داخل استان آیا باعث واردات بی رویه این محصول استراتژیک نمی‌شود؟

4. آیا برخوردهای سلبی که در دهه گذشته در مورد برداشت از چاههای آب صورت گرفته که بسیاری از چاهها بصورت دستوری پلمب شده‌اند، باعث ازدیاد حلقه‌های چاه غیرقانونی نشده است؟ با این تجربه آیا ابلاغی و دستوری عمل کردن در مورد فقره کشت برنج باعث تشدید مصرف آب و کشت غیرقانونی نمی‌شود؟

5. آیا تاکنون نطقی در مورد تقویت خرید تضمینی محصولات استراتژیک با قیمت بالاتر و ممنوعیت کشت محصولات ثانوی بسان هندوانه و خربزه ،گوجه فرنگی و... که باعث ورشکستگی برخی در سالهای گذشته شده است نیز داشته‌اید و برای کشت محصولات آیا برنامه حمایتی خاصی تدوین شده است؟

6. آیا مطالعه‌ای انجام داده‌اید که اگر سیستم آبیاری نوین را قوی‌تر و با جذابیت بیشتر دنبال می‌کردید امروز دیگر نیاز به شعار آوردن آب خلیج فارس بر سر سفره مردم فارس نبودیم و امروز دیگر نیاز به ترویج نکاشت نبود؟

7. آیا آب سدهای منطقه برنج‌خیز استان اگر با مدیریت صحیح مورد بهره برداری قرار می‌گرفت  مشکلات امروز کمتر نبود؟ و آیا از متراژ زمینهای غیرقابل کشت یا خشک و لم یزرع کمتر نمی‌شد؟

8. آیا بجای تکیه سلبی به مفهوم نامتناسب (نکاشت) اگر به پیاده‌سازی مفهوم (کاشت صحیح و هدفمند) بپردازید فکر نمی‌کنید اوضاع مردمان این دیار بهتر شود؟

9. آیا ضرورت احیاء کارخانه‌جات تعطیل شده و کمک و راهبری برای احداث، صنایع تبدیلی خرد و متوسط در مناطق مختلف، ایجاد فضای مناسب را جهت اتکا به محصولات کم آب فراهم نمی‌آورد؟

10. آیا ضرورت دادن یک لایحه و طرح در جهت تکیه بر تقویت محصولات استراتژیک و تأمین مالی آن و همچنین تقویت بنیه اقتصادی کشاورز برنج‌کار برای تغییر فاز کشت همراه با رعایت صرفه اقتصادی امروز ضروری به نظر نمی‌رسد؟

جناب آقای استاندار!

امسال به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب سال "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" است؛ و خود شما می‌دانید که 90 درصد اقدام و عمل در (تشویق و اقدام) و کمتر از ده درصد در (تنبیه و ممانعت) است.

بنده به شما قول می‌دهم با یک برنامه مدون و استراتژیک با حفظ و بهبود شاخصهای اقتصادی خانوارهای کشاورز استان، قطعاً منابع آب هم کنترل می‌شود.

استدعا دارم همانطور که حامی همایشهای آب و حفظ منابع آب هستید که در جایگاه خود کار بسیار پسندیده‌ای و لازمی است، همایشی هم برای تکریم کشاورزان جبهه خودکفایی در محصولات استراتژیک بگیرید، که در این خشکسالی و رکود بلاشک صبرشان به مصداق عمل صالح است .

بنده خدا
علیرضا مقصودی
بیست و یکم اردیبهشت ماه یکهزار و سیصد و نود و پنج

انتهای پیام / *

[ منبع این خبر سایت تنسیم-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «یک نامه سرگشاده در واکنش طرح "نکاشت برنج" در فارس» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت تنسیم-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X