بازداشت فعالان معترض به اصلاحات ارضی در قزاقستان

پلیس قزاقستان امروز (شنبه) با بازداشت چندین فعال و مسدود کردن دسترسی به میدان اصلی آلماتی، بزرگترین شهر این کشور آسیای مرکزی، اعتراضات جدید نسبت به اصلاحات ارضی را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در جریان یک سری نادر از مخالفت‌های علنی با دولت نورسلطان نظربایف، رئیس‌جمهوری قزاقستان، هزاران قزاق در دو هفته اخیر به خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور آمده‌اند.

درخواست اصلی آن‌ها تغییر یکی از اصلاحات قانونی با هدف خصوصی سازی مقیاس وسیعی از زمین‌های کشاورزی است که به خارجی‌ها اجازه خواهد داد تا زمین‌های محلی را به مدت 25 سال اجاره کنند. این در حالی است که براساس قوانین کنونی خارجی‌ها تنها می‌توانند این زمین‌ها را به مدت 10 سال اجاره کنند.

نظربایف از سال 1989 میلادی تحمل مخالفت‌ها در اداره قزاقستان را که یکی از تولید کنندگان بزرگ نفتی محسوب می‌شود نداشته است. وی با به تاخیر انداختن اصلاحات تا پایان سال جاری میلادی به نوعی به اعتراضات اخیر نرمش نشان داده اما هشدار داد، راهپیمایی‌های بعدی با واکنش ‌های جدی و تندی مواجه می‌شوند.

پلیس قزاقستان در رویداد امروز چندین فعال سیاسی را پیش از برگزاری یک راهپیمایی برنامه‌ریزی شده بازداشت کرد. یکی از بازداشت‌شدگان و یکی از سیاستمداران اپوزیسیون گفت، در بین این افراد کسانی قرار دارند که هیچ برنامه‌ای برای شرکت در این راهپیمایی نداشتند.

یکی از این فعالان در صفحه فیس بوک خود نوشت: صبح زود از خانه بیرون آمدم و به یکی از ادارات پلیس برده شدم که در آنجا چهار ساعت مرا به همراه یکی دیگر از فعالان نگه داشتند و سپس ما را بدون هیچ اتهامی آزاد کردند.

یکی دیگر از فعالان گفت: چندین فعال بدون هیچ اتهامی بازداشت شدند. من از خانه بیرون نمی‌روم چرا که افسران پلیس بیرون خانه منتظرم هستند به نظر می‌رسد که این یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از شرکت فعالان در این اعتراض است.

چندین افسر پلیس مسیر میدان اصلی آلماتی را که قرار بود معترضان در آنجا گرد هم آیند، مسدود کرده و به افراد تک تک اجازه ورود می‌دادند.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-بین المللی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «بازداشت فعالان معترض به اصلاحات ارضی در قزاقستان» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-بین المللی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X