كارشناسان اقتصادی خواستار برخورد جدی با گریزگاه های مالیاتی شدند

به گزارش ایرنا، تایمز افزود: در این نامه كه با همكاری موسسه خیریه آكسفام، شماری از اساتید دانشگاه آكسفورد و مدرسه اقتصاد لندن تنظیم شده، آمده است: در حالی كه این مناطق (گریزگاه های مالیاتی) به نفع افراد پولدار و شركت های چند ملیتی است، هزینه آن به پای سایرین نوشته شده و سبب افزایش بی عدالتی می شود.
این روزنامه افزود: در نامه یاد شده از دولت های شركت كننده در این نشست خواسته شده است تا پرده پنهانكاری ها را در خصوص گریزگاه های مالیاتی دریده و منافعی را كه شركت های بزرگ و ثروتمندان از آن منتفع می شوند را علنی سازند.
به نوشته تایمز، بالغ بر 500 شركت دولتی انگلیس از جمله اداره گمرك و مالیات تحت مالكیت شركت هایی هستند كه در گریزگاه های مالیاتی به ثبت رسیده اند.
این روزنامه انگلیسی به نقل از «جفری ساچز» مشاور ارشد 'بان كی مون'، دبیر كل سازمان ملل متحد نوشت: این گریزگاه ها گزینه اصلی كشورهای بزرگ، به ویژه انگلیس و آمریكا است تا از طریق شراكت با سازمان های مالی بتوانند پول جابه جا كنند.
نشست بین المللی مبارزه با فساد قرار است پنجشنبه هفته جاری با حضور هیات های بلند پایه از 40 كشور مختلف، روسای بانك جهانی، نمایندگان صندوق بین المللی پول و شماری از مدیران ارشد ارگان های ورزشی همچون فیفا و یوفا گشایش یابد.
روزنامه تایمز در گزارشی كه پیشتر در خصوص این نشست منتشر ساخته بود نوشت: رهبران جهان رغبتی برای شركت در نشست مبارزه با فساد در لندن ندارند.
در این گزارش، تایمز با افشای تعدیل مواضع لندن در مفاد بیانیه نشست بین المللی مبارزه با فساد، از بی رغبتی رهبران جهانی برای شركت در این اجلاس خبر داد.
دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس در آستانه برگزاری این كنفرانس هشدار داده است كه فساد مالی سبب عامل اصلی تحریك تروریسم و ریشه بسیاری از مشكلات جهان است.
نشست لندن در حالی برگزار می شود كه نشت اخیر میلیون ها اسناد شركت حقوقی پانامایی 'موساك فونسكا' موسوم به 'اوراق پاناما'، حساسیت افكار عمومی و كشورهای جهان در مورد گریزگاه های مالیاتی و گستره فساد مالی در اشكال مختلفش از جمله پولشویی و فرارمالیاتی بشدت افزایش یافته است.
اسناد یاد شده نشان می دهد چگونه برخی از ثروتمندترین و قدرتمندترین افراد جهان دارایی هایشان را در كشورها و یا مناطقی كه گریزگاه های مالیاتی شناخته می شوند به اشكال مختلف از جمله با تاسیس شركت های صوری پنهان كرده اند.
در این اسناد نام بیش از 200 هزار شركت و بنیاد صوری فاش شده است كه برای گریز از مالیات در این كشورها و مناطق كه ی از آنها تحت حاكمیت انگلیس هستند به ثبت رسیده اند.
براساس گزارش‌های منتشر شده در میان این افراد نام سه نماینده پیشین پارلمانی حزب محافظه‌كار و نام شش تن دیگر از نماینده مجلس اعیان انگلیس دیده می‌شود.
سه سیاستمدار انگلیسی كه تاكنون نامشان در ارتباط با این اسناد مطرح شده لرد 'اشكرافت'، 'بارونس شارپلز' از مجلس اعیان و 'مایكل میتز'، نماینده سابق پارلمان از حزب محافظه‌كار هستند.
علاوه بر این نمایندگان پارلمان، شماری از كمك‌كنندگان مالی به احزاب سیاسی انگلیس نیز دارای حساب‌های برون‌مرزی بوده‌اند.
در همین حال به گزارش منابع انگلیسی عامل نشت 'اوراق پاناما' كه ناشناخته مانده، برای نخستین‌بار سكوتش را شكسته است و در بیانیه ای گفته است كه اگر به او مصونیت قضایی داده شود، حاضر است با نهادهای قضایی همكاری كند تا متخلفان پی‌گرد شوند.
نویسنده این بیانیه با عنوان 'انقلاب، دیجیتالی می‌شود'، نوشته است: 'بانك‌ها، وضع‌كنندگان مقررات مالی و دستگاه‌های مالیاتی، كم گذاشته‌اند. تصمیم‌هایی گرفته شده است كه چشم بر ثروتمندان می‌بندد و به جای آن، مو از ماست شهروندانی كشیده است كه درآمد كم یا متوسط دارند.'
به نوشته گاردین، در حدود 370 خبرنگار از یك صد سازمان خبری در 80 كشور جهان، برای تجزیه تحلیل اسناد شركت حقوقی موساك فونسكا كه بیش از یازده میلیون سند هستند و اعتبارسنجی آنها كار كرده اند.
به نوشته این روزنامه، این اسناد را روزنامه آلمانی 'زوددویچه سایتونگ' به دست آورده و آنها را در اختیار 'كنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ)' قرار داده است.
اروپام**4**ن**1552

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-سایر می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كارشناسان اقتصادی خواستار برخورد جدی با گریزگاه های مالیاتی شدند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-سایر منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X