جهانگيري: دانشگاه ها موتور محرك توسعه علم و دانش در كشور هستند

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، اسحاق جهانگيري عصر امروز (سه شنبه) در جلسه اي با وزير علوم،‌ تحقيقات و فناوري و برخي از روساي دانشگاه هاي كشور اظهار داشت: دانشگاه هاي كشور تاكنون نقش موثري در توليد علم و فناوري ايفا كرده اند و افتخارات كشور در توليد علم و دانش مرهون تلاش و زحمات دانشگاهيان است.
وي همچنين با اشاره به گزارش برخي روساي دانشگاه ها مبني بر تدوين طرحهاي مختلف در جهت توسعه كشور، گفت: دولت از طرحهايي كه قابليت اجرا داشته و بار مالي را از دوش دولت بردارد، حمايت مي نمايد.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد براينكه دانشگاه ها بايد در توسعه كشور و توليد علم و دانش گام هاي بلندتري بردارند، گفت: امسال موضوع اقتصاد مقاومتي و اقتصاد دانش بنيان به طور جدي در دستور كار دولت است و انتظار داريم دانشگاه ها در اين زمينه نقش پررنگ تر و موثرتري ايفا كنند.
جهانگيري افزود: اين يك گفتمان جدي است كه مي خواهيم اقتصاد كشور را براساس اقتصاد دانش بنيان اداره كنيم و مقام معظم رهبري نيز تاكيد كرده اند كه رويكردهاي اقتصاد مقاومتي بايد در برنامه ها و اقدامات همه دستگاه هاي كشور و نه فقط در دولت رعايت و لحاظ شود.
وي با اشاره به قراردادهاي وزارت نفت با دانشگاه هاي معتبر كشور در جهت بومي سازي فناوري و ساخت تجهيزات مورد نياز صنعت نفت، گفت: اين اقدام يك شروع مبارك و الگوي جديد و مناسبي از ارتباط صنعت و دانشگاه است و مي تواند در جهت توسعه به كار گرفته شود.
معاون اول رييس جمهوري افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه مي تواند مسير صنعتي شدن ايران را هموار سازد و اگر در اين زمينه دستاوردهاي مناسبي داشته باشيم، مي توانيم از بخش هاي ديگر نيز بخواهيم كه همكاري و تعامل خود را با دانشگاه ها و مراكز علمي و تحقيقاتي افزايش دهند.
جهانگيري همچنين با اشاره به اتفاق نظر و اجماع همگاني درخصوص سياست هاي كلي اقتصاد مقاومتي خاطرنشان كرد: اين براي اولين بار است كه همه صاحب نظران درباره سياست هاي اقتصادي توافق و اجماع دارند و پذيرفته اند كه اقتصاد اولويت اصلي كشور است كه اين انسجام مي تواند زمينه ساز تحول و انجام كارهاي بزرگ براي توسعه و پيشرفت كشور باشد.
وي از دانشگاه هاي كشور خواست تحقق اقتصاد مقاومتي و اقتصاد دانش بنيان را به طور جدي در دستور كار خود قرار دهند و نقش موثرتري در توسعه اقتصاد دانش بنيان و ترويج گفتمان اقتصاد مقاومتي ايفا كنند.
در اين جلسه وزير علوم، تحقيقات و فناوري نيز گزارشي از وضعيت عمومي آموزش عالي كشور ارائه كرد و به تشريح مشكلات و مسائل پيش روي دانشگاه هاي كشور پرداخت.
روساي برخي از دانشگاه هاي كشور نيز در اين نشست دغدغه ها و مشكلات اصلي خود را مطرح كردند و خواستار تخصيص بودجه و تامين اعتبارات لازم براي حل مشكلات دانشگاه ها شدند.
سيام**7261 /1449

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-فرهنگی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «جهانگيري: دانشگاه ها موتور محرك توسعه علم و دانش در كشور هستند» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-فرهنگی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X