ایران درپی کسب سهم 40 درصدی از بازار صادرات ال.پی.جی خاورمیانه

ایران درپی کسب سهم 40 درصدی از بازار صادرات ال.پی.جی خاورمیانه اقتصاد > انرژی - ایرنا نوشت: ایران در نظر دارد پس از راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی و بالابردن ظرفیت تولید پالایشگاه های گازی ٤٠ درصد از صادرات ال پی جی (گاز مایع) خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

ال پی جی (LPG) كه محصول جانبی پالایشگاه های گاز و نفت به شمار می رود، بخش عمده ای از اقلام كالاهای صادراتی غیرنفتی ایران را تشكیل می دهد.

انتظار می رود با راه اندازی فازهای جدید پارس جنوبی در ماه های آینده، میزان تولید این فراورده در پالایشگاه های گازی پارس جنوبی افزایش قابل توجهی پیدا كند.

برآورد می شود كه ظرفیت صادرات ال پی جی ایران با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی به سالانه پنج میلیون تن افزایش یابد.

به گزارش وزارت نفت، مدیرعامل شركت بازرگانی گاز ایران در همایش بین المللی قیر و ال پی جی موسسه آرگوس با تشریح جزئیات برنامه ایران برای افزایش تولید ال پی جی گفت: پیش بینی می شود تا سال ٢٠١٨ شاهد افزایش تولید صد درصدی در این بخش باشیم و این مقدار را می توانیم با پایانه های صادراتی موجود به بازارهای هدف صادر كنیم.

محمدعلی براتی افزود: چنانچه افزایش تولید تداوم پیدا كند، ساخت پایانه های جدید صادرات ال پی جی از جمله برنامه های صنعت نفت كشور خواهد بود و این حوزه ظرفیت بالا و سود دهی مناسبی برای شركتهای سرمایه گذار بخش خصوصی دارد.

مدیرعامل شركت بازرگانی گاز ایران گفت: حجم تولید ال پی جی از سال ٢٠١٠ تا سال ٢٠١٦ شاهد افزایش ٧٠ درصدی بوده و اكنون ٤٠ درصد از ال پی جی جهان از طریق پالایشگاه های نفت، ٣٥ درصد از طریق پالایشگاههای گاز و بقیه از محل گازهای همراه تولید می شود.

وی اظهار داشت: حجم تولید و صادرات ال پی جی تولیدی در مجتمع گاز پارس جنوبی به مرز سه هزار تن رسیده و اضافه كرد: راه اندازی كامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس، ٧٠٠ هزار تن به ظرفیت تولید ال پی جی ایران اضافه می شود.

براتی، افزایش كیفیت ال پی جی تولید ایران و كاهش گوگرد این محصول به میزان استاندارد جهانی را یادآور شد و گفت: افزایش كیفیت محصول تولیدی، امكان گسترش بازارهای موجود ایران را فراهم ساخته است و افزون بر بازار خاورمیانه می توانیم به دیگر مناطق جهان نیز صادرات داشته باشیم.

علی حسینی عضو هیات مدیره شركت بازرگانی صنایع پتروشیمی ایران نیز در این همایش گفت: ایران تا سال ٢٠٢٠ میلادی، ٤٠ درصد از صادرات ال پی جی خاورمیانه را به خود اختصاص خواهد داد.

وی افزود: بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی و برنامه ریزی برای كاهش مصرف داخل، ظرفیت صادرات ال پی جی ایران را افزایش خواهد داد.

عضو هیات مدیره شركت بازرگانی صنایع پتروشیمی ایران افزود: اكنون ال پی جی در پالایشگاه های نفت، گاز و شركتهای پتروشیمی تولید می شود و با رشد چهار درصدی تولید و كاهش چهار درصدی مصرف داخل، می

توان سهم قابل توجهی را در بازار جهانی این محصول به خود اختصاص داد .
وی گفت : براساس برنامه پیش بینی شده در دوره ٢٠١٥ تا ٢٠٢٠، صادرات ال پی جی باید افزایش ١٩ درصدی به دنبال داشته باشد .

شركت های بزرگ و فعال حوزه ال پی جی جهان از ٦٥ كشور تشكیل می شود كه از جمله آنها استرالیا، انگلیس، هلند، نیوزلند، هند و پاكستان هستند كه برای نخستین بار به منظور حضور در همایش بین المللی ال پی جی كه هر ساله از سوی موسسه آرگوس (ARGUS) برگزار می شود، در تهران گردهم آمده اند.

 

22339

کلید واژه ها: نفت - وزارت نفت - قیمت نفت -

[ منبع این خبر سایت خبرآنلاین-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ایران درپی کسب سهم 40 درصدی از بازار صادرات ال.پی.جی خاورمیانه» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت خبرآنلاین-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X