لزوم استفاده از پژوهش‌های بنیادی در کنگره ملی آسیب شناسی خانواده

هفتمین کنگره ملی آسیب شناسی خانواده و سومین جشنواره ملی خانواده پژوهی صبح امروز در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

به گزارش سرویس اجتماعی ایسنا، دبیر علمی کنگره اهداف برگزاری این کنگره را مواردی مانند خانواده و سبک زندگی، ازدواج و طلاق، خانواده و معنویت، خانواده و فضای مجازی، اخلاق و حقوق خانواده، خانواده و اعتیاد بیان کرد.

فرشته موتابی در ادامه گفت: در سال 1383 پژوهشکده‌ی خانواده‌ی دانشگاه شهید بهشتی اولین کنگره آسیب شناسی خانواده را با ترغیب پژوهشگری در حوزه خانواده و انتشار یافته‌های آن برگزار کرد.

دبیر علمی این کنگره با بیان اینکه در شش کنگره قبلی بیش از 1600 مقاله در 22 محور ارائه شده گفت: بررسی مقاله‌های ارائه شده نشان می‌دهد که بعضی از موضوعات مانند رضایت زناشویی مورد استقبال فراوانی قرار گرفته و برخی دیگر مانند خانواده و اعتیاد و حوزه رسانه و فضای مجازی مورد استقبال چندانی قرار نگرفته است؛ در حالی که این موضوعات اهمیت زیادی دارند.

وی اشاره کرد: این بررسی‌ها نشان می‌دهد که بعضی از این مقالات برگرفته از پژوهش‌های بنیادی نبودند و همچنین پژوهش‌هایی که به شیوه‌های علمی به شناخت خانواده ایرانی و مسائل مربوط به آن پرداخته باشند اندک هستند.

موتابی تاکید کرد: برنامه‌های کنگره هفتم بر مبنای نیازهای و اولویت‌های خانواده ایرانی تنظیم شده است و بخش زیادی از این کنگره به شکل نشست‌ها و میزگردهای تخصصی با حضور افراد متخصص در این حوزه خواهد بود.

لزوم توجه به بحث آموزش در تشکیل خانواده

در ادامه این کنگره حسین شاهمرادی دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: در سال گذشته در شورای فرهنگ عمومی 20 جلسه را به بخش خانواده اختصاص دادیم و آنچه که از این جلسات برآمد این است که نگاه بخشی و مقطعی به خانواده مشکلاتی را ایجاد می‌کند و ما باید از دید اعضای خانواده به درون خانواده نگاه کنیم.

شاهمرادی با اشاره به اینکه با امکانات محدود نمی‌توانیم همه آرزوها را برای تقویت نهاد خانواده محقق کنیم گفت: مهم‌ترین نکته در این بحث امر آموزش است. آموزش‌های درست باید قبل از ازدواج و بعد از آن در خانواده و همچنین بیرون از محیط خانواده تبیین شود.

وی بیان کرد: حدود 27 سازمان در شورای فرهنگ عمومی فعالیت می‌کنند که نتیجه پژوهش‌ها می‌تواند در این شورا عملیاتی شود و اثربخشی آن را مشاهده کرد.

انتهای پیام

[ منبع این خبر سایت ایسنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «لزوم استفاده از پژوهش‌های بنیادی در کنگره ملی آسیب شناسی خانواده» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایسنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X