تعطیلی ۱۲ غرفه و محرومیت ناشران آنها از حضور در نمایشگاه کتاب ۹۶

به گزارش خبرنگار مهر، همایون امیرزاده رئیس هیات رسیدگی به تخلفات ناشران در پایان روز هفتم فعالیت بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران اظهار داشت: در راستای تقویت نظارت های درون صنفی در ۶ روز اول نمایشگاه بین المللی کتاب تهران ۴۰۷ گزارش توسط بازرسان به کمیته ناشران داخلی نمایشگاه کتاب تهران ارائه شد که از این تعداد، ۵۶ مورد منجر به اخطار کتبی به ناشران متخلف شد و ۲۹ مورد هم با توجه به فرآیندهای تعیین شده، به هیات رسیدگی به تخلفات ناشران ارسال شد و تا روز گذشته ۸ رأی صادر شد.

وی افزود:تمامی آراء صادره تا امروز (سه شنبه ۲۱ اردیبهشت) مرتبط با تخلفات صنفی و شکلی بوده و هیچ رأیی در خصوص مسائل محتوایی صادر نشده است. کلیه مراحل تذکرات شفاهی و کتبی توسط کمیته ناشران داخلی ابلاغ و پرونده موارد مربوط به این تخلفات، در همین کمیته تشکیل شده و با طی فرآیندهای قانونی، به هیات رسیدگی به تخلفات ناشران ارائه شده است.

رئیس شورای نظارت و ارزیابی بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تاکید کرد: با توجه به ضرورت صیانت از مصرف صحیح یارانه های حوزه نشر، شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه از آغاز فعالیت نمایشگاه نسبت به استفاده درست از یارانه ها، علاوه بر تاکیدات زیادی که داشته است، با حساسیت این موضوع را از طریق مانیتور کردن فعالیت دستگاه های کارتخوان (پوزهای درون غرفه‌ها) انجام داده است.

وی در ادامه اعلام کرد: در روز جاری (سه شنبه ۲۱ اردیبهشت)، ۹ رأی صادر شد که ۴ مورد از این آراء مربوط به نقد کردن بن‌کارت‌های الکترونیک خرید کتاب بدون فروش کتاب از سوی غرفه ها بوده است که بر اساس این رأی ها، این ۴ مورد از فردا تا پایان نمایشگاه تعطیل شده اند و همچنین از حضور در نمایشگاه آتی کتاب تهران تمامی نمایشگاه استانی کتاب در سال ۹۵ و سایر نمایشگاه های تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محروم شده اند.

همچنین به گفته این مقام مسئول در حوزه نظارتی نمایشگاه کتاب، ۵ مورد از آراء صادره هم ناظر بر تخلف مربوط به عرضه کتاب‌های سایر ناشران بوده که این تعداد هم، غرفه ۴ ناشر تعطیل و آنها از حضور در نمایشگاه آتی کتاب تهران محروم شدند. همچنین غرفه یک ناشر هم به مدت یک‌روز (چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت) تعطیل شده است.

امیرزاده در ادامه با ارائه آمار تجمیعی از آراء صادره برای ناشران متخلف در بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران یادآور شد: تاکنون ۱۷ رأی صادر شده که از این تعداد، ۱۲ رأی منجر به تعطیلی غرفه تا پایان نمایشگاه و محرومیت از حضور در نمایشگاه آتی کتاب تهران شده است.

رئیس شورای نظارت و ارزیابی بیست‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بار دیگر تاکید کرد که تمامی تخلفات صورت گرفته تا پایان روز هفتم بیست‌ونهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صنفی و شکلی بوده و با درخواست خود صنوف فعال در نمایشگاه کتاب و همچنین با هدف صیانت از حقوق حرفه ای نشر در کشور با این تخلفات مطابق آیین‌نامه که بر ضرورت حمایت از حقوق صنفی و حرفه ای ناشران تاکید دارد، برخورد شده.

وی همچنین گفت: با توجه به شرایط دشواری که بسیاری از ناشران حرفه ای ما برای حضور در نمایشگاه کتاب تهران متحمل شده‌اند و با لحاظ کردن دشواری ها در تامین یارانه های نمایشگاه کتاب، دور از انصاف است که عده ای از ناشران  غیرحرفه ای بخواهند از این طریق به سودهای نامشروع دست پیدا کنند. شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه با دقت، توجه کافی و با استفاده از تمامی ظرفیت ها به خصوص ظرفیت های درون صنف، تحت هیچ شرایطی اجازه این سوءاستفاده ها را به عده ای سودجو نخواهند داد و با حساسیت تخلفات مربوطه را رصد و با متخلفان مطابق قانون برخورد می کند.

امیرزاده به ناشران هم توصیه کرد که با توجه به اینکه اعتبار بن‌کارت‌های صادر شده برای خرید از نمایشگاه کتاب تهران تنها تا پایان روز کاری نمایشگاه کتاب تهران در ۲۵ اردیبهشت است، گفت: ناشران باید مراقب باشند که اجازه هیچ‌گونه سوءاستفاده‌ای را به برخی افراد سودجو ندهند و از ارتکاب به تخلف در رابطه با تبدیل اعتبار شارژ شده در کارت ها به پول نقد، خودداری کنند.

[ منبع این خبر سایت مهر-فرهنگ می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تعطیلی ۱۲ غرفه و محرومیت ناشران آنها از حضور در نمایشگاه کتاب ۹۶» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت مهر-فرهنگ منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X