فرش دستباف تركمن نيازمند توجه به سليقه مشتري و بازار

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، گلستان از ديرباز مهد توليد فرش هاي دستباف از جمله فرش تركمن بوده و طبق آمارها حدود 70 هزار بافنده فرش در استان فعاليت دارند كه بيشتر آنها بافنده فرش اصيل تركمن بوده و نيازمند كمك در بخش آموزش، تامين مواد اوليه و از همه مهمتر بازاريابي هستند.
تار و پود فرش هاي تركمن را اغلب زنان و دختراني گره مي زنند كه از كودكي، يكي زير دو تا رو، لالايي دلنواز مادران آنها بوده و امروز هنر آنها شهره جهان شده و بازارها و هنردوستان دنيا، خريدار دست بافته هاي آنان مي باشند.
فرش اصيل تركمن ˈذهني يا حفظي بافˈ است و زنان تركمن در توليد اين دست بافته، آرمان ها و انديشه هاي خويش را با رنگ هاي دلخواه بر روي تار قالي گره مي زنند تا تابلويي زيبا و مانا پيش روي بينندگان مجسم سازند.
بر روي فرش دستباف تركمن در استان گلستان كه گفته مي شود بيش از شش هزار سال سابقه دارد در طول اين سال ها بيش از ‎ 811طرح و نماد بافته شده است.
طرح هايي كه تركمن ها در بافت فرش به كار مي برند، بيشتر شكسته و هندسي و شبيه طرح هاي بخارايي مي باشد كه به آن ˈآخالˈ مي گويند.
زمينه اين نوع قالي ها مزين به كتيبه ها و يا قاب هاي لوزي شكل است كه به كمك خطوط متقاطع به هم ارتباط يافته اند.
نقوش اصلي دستبافته هاي تركمن ها ˈگل يا تمغاˈ يعني بركه آب است و به گل هاي لوزي شكل يا هشت ضلعي اطلاق مي شود.
مهم ترين اين نقوش و گل هايي كه در بافته هاي تركمن مورد استفاده قرار مي گيرد، عبارت از ˈماري گل، ناب گل، قفسه گل، درناق گل، تكه گل، انسي، قزل اياق، تونيك گل، قوش گل، آوغان گل، تاج خروز، پنجاراگل، آق نقش، گل پنجه، ارساري گل، دالي، بشيرˈ، است.
بيشتر بافندگان فرش استان گلستان در گنبدكاووس، كلاله، مراوه تپه، مينودشت، علي آباد كتول، آق قلا، بندرتركمن و آزادشهر ساكن هستند.
از سوي ديگر براساس اعلام سازمان صنعت، معدن وتجارت گلستان، محمود ربيعي سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري كه در نشست كميته فرش استان سخن مي گفت، در خصوص لزوم توجه به سليقه مشتريان اين نوع فرش گفت: لازم است فرش اصيل تركمن با به روز رساني و مدرن نمودن طرح و نقشه و كيفيت و توليد با توجه به ذائقه مشتريان در مسير رقابت قرار گيرد.
وي همچنين با اشاره به شعار امسال و محورهاي 24 گانه اقتصاد مقاومتي در بيانات رهبر معظم انقلاب گفت: پنج محور مهم در اجرايي شدن اقتصاد مقاومتي در حوزه فرش دستباف قابل اجرا بوده و بايد مورد توجه قرار گيرد.
به گفته وي، نخستين محور درون زا بودن اقتصاد است بدان معنا كه توليد با كيفيتي در درون جامعه و توسط اقشار مختلف جامعه انجام شود كه در اين بخش فرش دستباف تركمن در حوزه صنايع دستي يك برند است.
ربيعي ادامه داد: در بحث برون گرايي كه از ديگر محورهاي اقتصاد مقاومتي است؛ توجه به بازارهاي خارج از كشور، شناسايي نيازهاي بازار و سليقه و خواسته مشتريان در بحث صادرات فرش مهم بوده و بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.
وي اضافه كرد: بازاريابي؛ علمي است كه بايد به آن توجه نمود و از آنجا كه بازار هميشه سيال است و تغيير مي كند لازم بوده نيازهاي مشتريان شناسايي و براساس نياز آنها فرش توليد شود.
ربيعي گفت: عدالت محوري نيز به معني توليد درآمد و توزيع عادلانه آن و توجه به دهك هاي متوسط و پايين جامعه است و غالب توليد كنندگان فرش دستباف نيز در اين گروه قرار دارند كه بايد در راس توجه مسوولان باشند.
سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استانداري گفت: بايد در جهت تجاري سازي فرش، بازارسنجي، شناخت مشتريان و سليقه آنها حركت كنيم و به بازارهاي جهاني راه يابيم.

*برگزاري نمايشگاه فرش دستباف و صنايع دستي در گلستان
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان نيز از برگزاري نمايشگاه فرش دستباف و صنايع دستي استان گلستان در نيمه دوم امسال خبر داد.
حسينقلي قوانلو نيز فرش دستباف تركمن را براي گلستان يك برند بيان كرد و گفت: برگزاري نمايشگاه فرش دستباف و صنايع دستي استان يكي از اقدام ها در جهت شناساندن هر چه بيشتر فرش تركمن است.
به گفته وي، يكي از مشكلات بافندگان و توليد كنندگان فرش دستباف استان بيمه تامين اجتماعي بوده كه لازم است با بازرسي هاي مستمر ضمن شناسايي بافندگان واقعي و جلوگيري از سودجويي افراد فرصت طلب، تامين اجتماعي نيز نسبت به ارايه خدمات بيمه قاليبافي به بافندگان حقيقي اقدام نمايد.
رييس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گلستان گفت: يكي از اقدام هاي مهم وزارتخانه نيز در جهت حمايت از فرش دستباف، قرار دادن اين هنر صنعت در رده كالاهاي ايراني قابل خريد از طريق كارت اعتباري تسهيلات است كه مردم مي توانند فرش دستباف را در قبال دريافت تسهيلات 10 ميليون توماني كارت اعتباري خريد كالاي ايراني انتخاب و خريداري نمايند.
قوانلو پايانه فرش دستباف و صنايع دستي را نيز از جمله اقدام هاي كارگروه توسعه صادرات استان در راستاي حمايت از فروش و توسعه صادرات اين محصولات نام برد و افزود: پايانه صادراتي فرش و صنايع دستي مي تواند به افزايش صادرات فرش دستباف كمك نمايد كه در كارگروه توسعه صادرات استان با حضور استاندار تصويب و عملياتي خواهد شد.
وي ادامه داد: توليد كنندگان فرش دستباف با بافت قديم حتي بازارهاي داخلي را هم از دست خواهند داد و لازم است با حفظ نقوش تركمن، براساس نياز و سليقه بازار فرش هاي باكيفيت توليد شود تا بازارهاي جديدي را بدست آورد.
قوانلو اضافه كرد: كنسرسيوم هاي صادراتي براي ايجاد برند مشترك نيز مي تواند به توسعه اين هنر صنعت بويژه در بخش فروش كمك كند كه خوشه فرش استان بايد آن را پيگيري و به سرانجام رساند.
كنسرسيوم صادراتي تركيبي داوطلبانه از چند شركت، با هدف گسترش كالا و خدمات اعضا در خارج از مرزهاي كشور و تسهيل صادرات اين محصول از طريق يك اقدام مشاركتي است.
طبق برخي آمارها، سالانه حدود 600 مترمربع تابلو فرش، 500 مترمربع فرش و 17 هزار مترمربع گبه در اين استان توليد مي شود.
در خصوص راهكارهاي ترويج و توسعه فرش اصيل منطقه بايد يادآور شد كه تامين مواد اوليه فرش و ايجاد پل ارتباطي بين بافنده، طراح و نقاش مهمترين عامل در توليد فرش براساس سليقه بازار و مشتري است.
با توجه به اينكه توليد، سرچشمه تجارت و بازار نيز محرك توليد مي باشد، بايد با محور قرار گرفتن اين بخش، حمايت از بنگاه‎هاي توليدي،صنفي و ايجاد بسترهاي لازم براي متنوع‎سازي محصولات توليدي و تكميل زيرساخت‎هاي لازم بر مبناي مشتري مداري را توسعه داد تا امكان ورود بيشتر توليدات فرش استان و صنايع وابسته به آن در بازارهاي بين‎المللي و تجاري فراهم شود.
استان گلستان واقع در شمال كشور يك ميليون و 850 هزار نفر جمعيت دارد كه از اقوام مختلف با آداب و رسوم ، فرهنگ و صنايع دستي خاص خود هستند.
1648

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اجتماعی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «فرش دستباف تركمن نيازمند توجه به سليقه مشتري و بازار» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اجتماعی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X