معاون وزير صنعت: افزايش صادرات ايران محور اصلي همكاري با يونيدو است

علي اصغر توفيق بعد از ظهر سه شنبه در حاشيه نشست با تعدادي از مديران و كارشناسان ارشد سازمان توسعه صنعتي ملل متحد- يونيدو (The United Nations Industrial Development Organization-UNIDO) در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت، از افزايش سطح تعاملات ايران و يونيدو استقبال كرد و با اشاره به همكاري ديرينه دو طرف، افزود: البته در مقطعي همكاري ايران با يونيدو به دليل شرايط سياسي كشور كاهش يافته بود.
توفيق در گفت و گو با خبرنگار گروه علمي ايرنا با اشاره به اين كه ايران در حال حاضر در پروژه هاي مختلف و رو به رشدي مانند چرم و زعفران از طريق دستگاه هاي مختلف با يونيدو همكاري دارد، گفت: در نشست امروز يك گزارش كار در خصوص اين كه همكاري كشورمان با اين سازمان در چه مرحله اي است، براي طراحي يك برنامه بلندمدت ارائه شد.
توفيق در ادامه اظهار داشت: بر اساس برنامه ريزي انجام شده، ايران در سه محور و در حوزه هاي ايجاد اشتغال، توسعه صادرات و همچنين صرفه جويي در مصرف انرژي و محيط زيست همكاري خواهد كرد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در جلسه امروز قرار شد افزايش صادرات به عنوان محور نخست همكاري ها با يونيدو در نظر گرفته شود.
وي با بيان اين كه گسترش سهم بازار ايران در كشورهاي مختلف به طور حتم از مهمترين محورهاي همكاري ايران با سازمان يونيدو خواهد بود، گفت: ايران از هر گونه همكاري در اين خصوص استقبال خواهد كرد چراكه اگر صادرات راه بيافتد خود به خود بخش هاي ديگر از جمله اشتغال را فعال و پايداري شغل را ماندگار خواهد كرد.
معاون آموزش، پژوهش و فناوري وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنين ارائه ايده ها و همفكري لازم در خصوص راهكارهاي عملياتي در صنايع مختلف از جمله صنايع مرتبط با كشاورزي و مسائل زيست محيطي را از موضوعاتي برشمرد كه ايران خواستار گسترش همكاري در آن زمينه ها با سازمان يونيدو است.
وي همچنين با اشاره به اين كه صرفه جويي در مصرف انرژي نيز يكي ديگر از حوزه هاي همكاري ايران با يونيدو است، به مصرف بالاي انرژي در كشورمان اشاره كرد و گفت: متاسفانه به دليل اين كه قيمت انرژي در كشور ارزان است، در محاسبات اقتصادي رقم هاي مربوط به آن به صورت جدي مورد بررسي قرار نمي گيرد.
توفيق همچنين با اشاره به آلاينده هاي زيست محيطي ناشي از مصرف انرژي در كشورمان به عنوان يك معضل جدي گفت: كنترل محيط زيست و همچنين مديريت قيمت تمام شده انرژي از ديگر حوزه هاي همكاري ايران با يونيدو خواهد بود.
وي همچنين اظهار كرد: قطع همكاري برخي از كشورهاي بزرگ عضو سازمان يونيدو با اين سازمان، منابع مالي آن را كاهش داده است. اين سازمان براي اين كه روي پاي خود بايستد، درخواست كمك از ايران كرده است كه بايد بررسي شود.
توفيق گفت: مقامات سازمان يونيدو در حال حاضر بودجه اين سازمان را منطقه اي كرده و پيشنهاد داده اند كه پروژه هاي ايران در منطقه تايلند خلاصه شود اما ما رغبتي به اين موضوع نداريم و تاكيد ايران، همكاري مستقيم با خود يونيدو است.
يونيدو يا سازمان توسعه صنعتي ملل متحد، يك نهاد تخصصي سازمان ملل متحد است كه مقر آن در وين مي باشد، هدف اصلي اين سازمان ارتقاء و تسريع توسعه صنعتي در كشورهاي در حال توسعه و يا اقتصادهاي در حال گذار و توسعه روابط صنعتي بين‌المللي است.
علمي**1836**2017

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «معاون وزير صنعت: افزايش صادرات ايران محور اصلي همكاري با يونيدو است» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X