افزايش بيش از دو برابري سطح زير كشت گل محمدي در خراسان شمالي

محمد علي شريكيان روز سه شنبه در گفت و گو با ايرنا اظهار كرد: هرچند شهرستان فاروج در كشت گل محمدي پيشگام است اما هم اكنون به دنبال آن هستيم تا سطح زير كشت را در مناطق و پهنه هاي مساعد افزايش دهيم.
وي تعداد نهال كاشته شده در هر هكتار را هزار و 600 تا 2 هزار اصله عنوان كرد و گفت: در يك هكتار بين هزار و 500 تا 2 هزار بوته گل محمدي كشت مي شود كه با توجه به شرايط محيطي و ميزان آبياري از سال چهارم به بعد در هر هكتار3.5 تا 4 تن گل تر برداشت مي شود.
شريكيان با بيان اينكه هم اكنون گل تر در اين استان كيلويي 70 هزار ريال خريدار دارد افزود: عملكرد هر درختچه بين 2 تا 2.5 كيلو گرم گل تر است.
مدير باغباني جهاد كشاورزي خراسان شمالي با بيان اينكه توليد اين محصصول 22 تن مي باشد گفت: امسال به توزيع نهال گل محمدي و توسعه كشت آن اقدام كرده ايم زيرا كه اين استان اقليم مساعدي براي كشت گل محمدي و گياهان دارويي است و از طرف ديگر با راه اندازي كارخانه فرآوري گياهان دارويي در جاجرم زيرساخت آن در اين استان فراهم شده است.
شريكيان با اشاره به اينكه توسعه كشت گل محمدي موجب اشتغالزايي مي شود افزود: اين محصول گياه مقاوم و سازگار با شرايط محيطي است كه با توجه به اينكه مهم ترين اولويت براي ما آب است و منابع آبي اين استان محدود است گل محمدي از گونه هايي است كه نياز آبي آن كم است و امكان توسعه كشت اركانيگ آن وجود دارد.
وي گفت: از گل محمدي موادي مثل گلاب اسانس آن گرفته مي شود كه مي تواند در صادرات استان موثر و تراز تجاري را مثبت كند و از سويي در صنايع غذايي، دارويي، بهداشتي و آرايشي مصارف زيادي دارد.
وي با بيان اينكه سال اول تا سوم اين محصول نگهداري مي شود افزود: سال چهارم و پنجم محصول آن اقتصادي و سال ششم و هفتم اقدام به كف بري و بعد جوانه زني صورت مي گيرد كه بهترين روش هاي تكثير براي گل محصول استفاده از قلمه و پاجوش هاي ريشه دار با رعايت شرايط بهداشتي است.
به گفته وي برداشت گل محمدي در اين استان از نيمه دوم ارديبهشت ماه شروع شده است.
7186/ 6042

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «افزايش بيش از دو برابري سطح زير كشت گل محمدي در خراسان شمالي» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X