كشت دانه روغني كلزا سال آينده سه برابر مي شود

عليرضا مهاجر روز سه شنبه پس از بازديد از مزارع كلزا در قائمشهر به خبرنگار ايرنا افزود : بيمه مجاني كشت محصولات دانه روغني كلزا ، سويا ، ذرت ، افزايش يارانه توليد بذرگواهي شده دانه هاي روغني ، پرداخت وام 25 ميليون ريالي براي هر هكتار از محصولات دانه هاي روغني با بهره 12 درصد و حمايت در برداشت و خريد تضميني از مشوق هاي دولت است.
وي با تاكيد بر اين نكته كه كلزا كاران نگران فروش محصول خود نباشند، اضافه كرد : شركت غله و بازرگاني دولتي ايران با خريد و پرداخت به موقع حامي كشاورزان است.
وي قيمت تضيمي امسال دانه روغني كلزا را دو هزارو 530 تومان اعلام كرد.
مشاور وزير جهاد كشاورزي با بيان اينكه امسال 60 هزار هكتار اراضي زير كشت دانه روغني كلزا در كشور وجود دارد، ادامه داد: پيش بيني توليد اين محصول 100هزار تن است.
وي نياز دانه هاي روغني براي توليد يك ميليون و 400 هزار تن روغن خام مصرفي كشور را سه ميليون تن دانه روغني اعلام كرد و ادامه داد: در حال حاضر كمتر از هفت درصد برابر با 300 هزار تن انواع دانه روغني در كشور توليد مي شود.
مهاجر از مازندران به عنوان يكي از استان هاي مهم در افزايش سطح كشت دانه روغني به ويژه كلزا نام برد و بيان داشت: اراضي شاليزاري مازندران مي تواند زير كشت دوم كلزا برود.
مازندران 230 هزار هكتار اراضي شاليزاري دارد كه با انجام طرح تسطيح و يكپارچه سازي و توجه به برداشت زودتر ،دانه روغني كلزا مي تواند به عنوان كشت دوم كشاورزان مازندران قرار بگيرد.
كشت پاييزه كلزا از نيمه دوم مهر تا پايان نيمه اول آبان در اراضي مازندران انجام مي شود.
بدرفتاري در بازرگاني و تجارت كلزا در سال هاي گذشته سطح كشت اين محصول را كه تا سال 84 به بيش از 40 هزار هكتار در استان مازندران رسيده بود به چهار هزار هكتار تا سال 92 كاهش داد.
در دو سال گذشته با درايت و توجه دولت تدبير و اميد به مقوله بازرگاني محصولات كشاورزي از جمله دانه هاي روغني ، سطح زير كشت كلزا در مازندران به بيش از پنج هزار هكتار رسيد.
از آنجايي كه حدود 85 درصد دانه روغني كلزا وارداتي است ، وزارت جهاد كشاورزي دولت تدبير و اميد به توليد و خريد و بازرگاني اين محصولات اهميت خاصي قايل شده است.
كشت دانه روغني كلزا در اراضي شاليزاري مازندران يكي از رويكردهاي جدي جهاد كشاورزي استان است.
كلزا از گياهان روغني است كه دانه آن حاوي 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئين است.
6990/6097

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-اقتصادی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «كشت دانه روغني كلزا سال آينده سه برابر مي شود» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-اقتصادی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X