وزير نفت:هندبدهي نفتي ايران را به يورو مي پردازد

به گزارش ايرنا،«دارمندرا پرادهان» روز سه شنبه درگفت وگو با روزنامه انگليسي زبان هندو خاطرنشان كرد بانك مركزي هند و ايران براي پرداخت بدهي نفتي اين كشور به ايران از طريق بانك هاي اروپايي به توافق رسيده اند.
وي افزود:براساس اين توافق هند بايد بدهي نفتي خود را براي انتقال به ايران به بانك هاي اروپايي واريز كند.
وزير نفت وگاز طبيعي هند با اشاره به سفر قريب الوقوع نخست وزير اين كشور به ايران خاطرنشان كرد اين سفر مي تواند گام مهمي براي توسعه روابط دو كشور باشد.
هندي ها بابت خريد نفت از ايران در دوران تحريم حدود 6.5 ميليارد دلار به ايران بدهكار هستند .
يكي از مشكلات هند در پرداخت بدهي هند به ايران ،اصرار دهلي بر دادن بدهي به صورت روپيه (پول ملي هند) بود ولي درمقابل ايران خواستار دريافت ارزهاي معتبر بين المللي نظير يورو بوده است .
اصرار دهلي نو به صدور كالا و به جاي طلب نفتي و پرداخت اقساطي از ديگر مشكلات پرداخت بدهي هند به ايران بوده است .
هند دارد با پرداخت اقساطي بدهي نفتي به ايران از وارد كردن شوك به بانك هاي اين كشور و فروش كالاهاي اين كشور استفاده كند.
«ولي الله سيف» رئيس كل بانك مركزي پيش از اين گفته بود كه ايران خواهان دريافت طلب نفتي خود از هند با يورو است درحالي كه آنها خواستار پرداخت بدهي به روپيه بودند.
منابع مطلع ،بدهي نفتي هند به ايران را حدود 6.5 ميليارد دلار اعلام كرده اند ولي برخي از منابع ديگر نيز با توجه به اختلاف ايران و هند در خصوص زمان تبديل روپيه به يورو اين ميزان را بيش از هفت ميليارد دلار مي دانند.
پالايشگاه هاي نفت هند پس از مسدود شدن مسير پرداخت بهاي نفت از طريق بانك هالك تركيه در سال 2013در توافقي با ايران ، 55 درصد از ارز حاصل از فروش نفت ايران را به يورو را در حسابي در يوكو بانك ذخيره كرده است.
براساس اين توافق 45 درصد بقيه وجوه حاصل از فروش نفت ايران نيز درحسابي در بانك يوكو براي واردات كالا واريز شده است .
با گذشت ماهها از لغو تحريم ،تاكنون به علت مشكلاتي از قبيل باز نبودن مبادلات انتقال پول و اختلاف دو كشور تاكنون اين بدهي پرداخت نشده است .
روزنامه انگليسي زبان «بيزنس استاندارد» روز يكشنبه در گزارشي به نقل از منابع وابسته به دولت هند اعلام كرد كه در سفر وزير نفت هند به ايران، تهران از دهلي نو خواسته است كه بدهي نفتي را از طريق بانك هاي اروپايك-ايرانيك هندل در آلمان،بانك مركزي ايتاليا و بانك هالك تركيه پرداخت كند.
يك منبع دولتي هند گفت:بانك مركزي هند پرداخت بدهي نفتي از طريق بانك هالك تركيه را رد كرده است.
يك مقام ارشد در بانك هالك تركيه گفت:همكاري هاي مالي بانك «هالك» تركيه با ايران از سال 2004 ادامه دارد و اين بانك به همكاري هاي خود با ايران با توجه به قوانين بين المللي ادامه مي دهد.
تاكنون بانك مركزي ايتاليا و بانك اروپايك-ايرانيك هندل در خصوص اظهار نظر نكرده اند.
به گفته مقامات هندي ،پالايشگاههاي هند براي پرداخت بدهي نفتي ايران از طريق بانك يوكو اعلام آمادگي كرده است.
تاكنون رئيس بانك يوكو هند در اين خصوص اظهار نظري نكرده است.
«راگورام راجان» رئيس بانك مركزي هند پيش از اين، اعلام كرده بود كه هند بدهي نفتي ايران را به صورت قسطي پرداخت خواهد كرد .
يك مقام ارشد در بانك مركزي هند گفت: شركت هاي نفتي در حال انجام امور اداري و بانكي با هماهنگي طرف ايراني براي پرداخت بدهي هستند.
هند در دوران تحريم با حفظ روابط تجاري خود با تهران و به رغم محدوديت ها،حدود 20 درصد از نفت صادراتي ايران را مي خريد.
براساس اطلاعات گمرك و كشتيراني درماه مارس سال جاري ميلادي مجموع واردات نفت هند از ايران، روزانه به 506 هزار بشكه رسيد كه اين ميزان درسالهاي گذشته بي سابقه بوده است.
*آساق**1600

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «وزير نفت:هندبدهي نفتي ايران را به يورو مي پردازد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X