ادامه بحث ها در خصوص عدم موفقيت سليم الجبوري در جلب رضايت كردهاي عراق

در خصوص تلاش هاي الجبوري سئوالات همچنان مطرح است؛ اين كه آيا كردها در اين نشست شركت خواهند كرد و يا اين كه همه فراكسيون هاي كردي در پارلمان عراق موضع واحدي در خصوص بازگشت يا عدم بازگشت به بغداد دارند؟
احمد حاجي رشيد عضو فراكسيون جماعت اسلامي كردستان عراق در پارلمان عراق به خبرنگار ايرنا در اربيل گفت: بعيد مي دانم الجبوري بتواند در جلب رضايت فراكسيون هاي كردي براي شركت در نشست پارلمان موفقيتي كسب كند، به ويژه آنكه يك هفته بيشتر به شروع تعطيلات تابستاني پارلمان باقي نمانده است.
وي افزود: همزمان بايد تاكيد كنم كه بازگشت يا عدم بازگشت كردها به بغداد منوط به يك تصميم سياسي از سوي رهبران كرد عراقي است و فراكسيون ها به صورت مستقل در اين خصوص تصميم گيري نخواهند كرد.
همزمان با اين سخنان آريز عبدالله نماينده فراكسيون اتحاديه ميهني كردستان عراق در پارلمان عراق در گفت وگو با رسانه هاي كردي اعلام كرد: پرهيز از بغداد و دوري گزيدن هيچ گونه سود و نفعي براي كردها ندارد و نبايد بغداد را بايكوت كرد.
آريز عبدالله افزود: هم اكنون ايران، آمريكا، انگليس و سازمان ملل مي خواهند در عراق نقش داشته باشند و بدون شك كردها با حضور خود مي توانند، نقش موثرتري ايفا كنند.
از سوي ديگر برخي رسانه هاي نزديك به حزب دمكرات كردستان از شروطي براي بازگشت به بغداد سخن مي گويند كه برآورده كردن آنها بسيار سخت به نظر مي رسد.
آژانس خبري «باس نيوز» در اين خصوص نوشت: كردهاي عراق داراي شروطي چون 1- پرداخت بودجه كامل اقليم 2- پرداخت بودجه نيروهاي پيشمرگه 3- اجراي ماده 140 قانون اساسي عراق و 4- فراهم كردن زمينه هاي قانوني اجراي همه پرسي در اقليم كردستان عراق براي بازگشت به بغداد هستند.
اين خبرگزاري اضافه كرده است: اين شروط بايد با تضمين آمريكا و ايران همراه باشد تا كردها بار ديگر درنشست پارلمان عراق حضور داشته باشند. «باس نيوز» تصريح كرده است كه سفر الجبوري به توصيه آمريكايي ها براي دلجويي و جلب نظر كردها براي مشاركت در نشست بعدي پارلمان عراق بوده است.
يكي از محورهايي كه در اين چند روز رسانه هاي كردي را به خود مشغول كرده است نرفتن الجبوري به اربيل و ديدار نكردن با مسعود بارزاني رئيس اقليم كردستان عراق مي باشد.
فاضل بشارتي عضو كميته رهبري حزب دمكرات كردستان عراق به رسانه هاي كردي اعلام كرد: الجبوري تنها براي اين به اقليم سفر كرد كه با معاون خويش و نمايندگان كرد ديدار كند تا آنها را راضي به بازگشت به بغداد كند كه در اين خصوص هم با شكست روبه رو شده است.
سليم الجبوري در چارچوب تلاش براي بازگرداندن كردها به بغداد و از سرگيري فعاليت هاي معمول پارلمان به سليمانيه رفت و همزمان با رهبران جنبش تغيير و اتحاديه ميهني كردستان عراق ديدار داشت.
با توجه به مواضع كردها در خصوص نتايج سفر الجبوري به اقليم كردستان عراق بعيد است فراكسيون هاي كردي تا قبل از آغاز تعطيلات تابستاني به تصميم جامعي در اين خصوص دست يابند؛ موضوعي كه احمد حاجي رشيد نماينده پارلمان عراق در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در اربيل، بر آن تاكيد كرد.
خاورم*1*351**1770*1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «ادامه بحث ها در خصوص عدم موفقيت سليم الجبوري در جلب رضايت كردهاي عراق» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X