تلاش عربستان براي افزايش فعاليت هاي فرامرزي شركت نفتي آرامكو

به گزارش خبرگزاري رويترز،‌ «امين الناصر» مدير عامل شركت ملي نفت عربستان در گفت وگو با خبرنگاران افزود كه آرامكو آمادگي خصوصي سازي بخشي اين شركت را با هدف تنوع بخشيدن به اقتصادي عربستان دارد.
ناصر با بيان اينكه‌ آرامكو به فرصت هاي مناسب براي همكاري ها و داد و ستدهاي نفتي با آمريكا،‌ هند،‌ اندونزي، ويتنام و چين چشم دوخته است، افزود: اگرچه بازار نفت با مشكلات بسياري روبه رو است، اما ما به وضعيت كنوني اين بازار كه فرصت خوبي براي رشد به شمار مي رود،‌ اميد داريم.
مديرعامل شركت سعودي آرامكو همچنين گفت:‌ درخواست جهاني براي خريد نفت طي سال جاري به بيش از 1.2 ميليون بشكه در روز خواهد رسيد.
بر اساس اين گزارش، تغييرات جديد در شركت نفت آرامكو در چارچوب اصلاحاتي صورت مي گيرد كه عربستان به منظور مقابله با مشكلات ناشي از كاهش قيمت هاي نفت كه عملا منجر به كسري بودجه شديد اين كشور شده است، در حال انجام آن است.
پيش بيني مي شود كه عربستان 5 درصد سهام آرامكو را در راستاي بهبود بخشي به وضعيت اقتصادي خود به حراج بگذارد.
فروش سهام اين شركت، بخشي از طرح تحول اقتصادي عربستان است كه براي رهايي از وابستگي اين كشور به دلارهاي نفتي، در نظر گرفته شده است.
مسئولان شركت آرامكو در اين راستا تلاش مي كنند سه شركت در آمريكا، انگليس و چين را به خريد سهام اين شركت ترغيب كنند.
مدير عامل آرامكو با بيان اينكه عربستان درخواست ها براي فروش نفت اين شركت را مي پذيرد، افزود: اين شركت در سال 2015 به طور ميانگين 10.2 ميليون بشكه در روز توليد مي كرد و قرار است اولين مرحله از طرح توسعه ميدان نفتي «الشيبه» در جنوب شرق عربستان طي دو هفته آتي تكميل شود.
ناصر به افزايش ظرفيت توليد نفت تا 250 هزار بشگه در روز اشاره كرد و گفت كه ظرفيت توليد ميدان نفتي «الشيبه» به يك ميليون در روز افزايش خواهد يافت كه اين اقدام با هدف بهبود بخشيدن به كيفيت نفت خام و جبران كاهش توليد در ميدان هاي نفتي ديگر صورت مي گيرد.
مدير عامل شركت آرامكو همچنين از راه اندازي مجتمعي بزرگ براي ساخت كشتي و تعمير آن در شهر «راس الخير» در ساحل خليج فارس در سال 2021 خبر داد.
آرامكو پيش بيني مي كند كه راه اندازي اين مجتمع بزرگ،‌ ضمن فراهم كردن 80 هزار شغل، به عربستان كمك مي كند كه واردات خود را به ارزش 12 ميليارد دلار كاهش و توليد داخلي خود را به ميزان 17 ميليارد دلار افزايش دهد.
بر اساس اين گزارش، ارزش شركت آرامكو بين يك تريليون و 250 ميليارد دلار تا 10 تريليون دلار تخمين زده شده است و اين شركت به عنوان يكي از باارزش ترين شركت ها در جهان محسوب مي شود.
آرامكو بيشترين ذخاير نفت خام در جهان و بيشترين توليد روزانه نفت را داراست.
براساس گزارش نشريه فوربز در سال 2015، گفته مي شود كه آرامكو بزرگترين شركت نفت و گاز در جهان است.
دفتر مركزي آرامكو در شهر ظهران عربستان است و اين شركت بيش از يكصد ميدان نفت و گاز در اين كشور را مديريت مي كند.
به عقيده كارشناسان، عربستان كه با مشكلات داخلي و خارجي از جمله كسري بودجه جديد و گرفتار شدن در باتلاق يمن روبه رو است،‌ اخيرا با ارائه طرح اقتصادي 2030 كه فروش سهام شركت نفت آرامكو نيز بخشي از آن است، تلاش مي كند خود را نجات دهد.
خاورم**9329**1144

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «تلاش عربستان براي افزايش فعاليت هاي فرامرزي شركت نفتي آرامكو» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات{literal} {/literal}
X